Fotó: Thomas Campean
Negyvenhét Hargita megyei közigazgatási egység vezetői összesen hetvenhét tanintézet felújítását igényelték a megyei tanács Hargita megyei kaláka a gyerekeinkért! című programja kapcsán. Udvarhelyszékről húsz önkormányzati kérelem érkezett, térségünk tanintézetei teszik ki a javítási munkákra várók több mint felét.
2013. október 10., 20:072013. október 10., 20:07
2013. október 10., 20:172013. október 10., 20:17
A kalákára való felhívást a megyei önkormányzat azzal a céllal fogalmazta meg, hogy a működési engedéllyel nem rendelkező iskolák és óvodák rendbetétele érdekében közösségi összefogást kezdeményezzen. Az elképzelés lényege, hogy a javítási munkálatokhoz a helyben fellelhető alapanyagokkal, munkaerővel a közösség járul hozzá, a megyei önkormányzat pedig anyagi támogatás révén biztosítja a máshonnan beszerzendő anyagokat, hogy a tanintézetek megszerezhessék a szükséges engedélyt.
Az igénylők listáján nagyrészt kis települések oktatási intézményei szerepelnek, de három szentegyházi iskola és két óvoda, két székelykeresztúri iskola, egy sportpálya, valamint egy óvoda, két gergyószentmiklósi iskola, a csíkszeredai Székely Károly Líceum és a székelyudvarhelyi Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola is jelentkezett. Udvarhelyszéken összesen negyvenhárom iskola és óvoda szállt be a programba. A tanintézetek többnyire mosdó kialakításához, felújításához szükséges felszerelést és építőanyagot kértek, de többen igényeltek új ajtókat, ablakokat és tetőcserepeket, továbbá munkaerőt is.
A Farkaslaka községhez tartozó települések helyzetével kapcsolatban Kovács Lehel polgármester elmondta: Firtosváralja iskolájának, valamint Kecset és Székelypálfalva iskoláinak és óvodáinak feljavításához kérték a megyei önkormányzat segítségét. Kecsetben a tanulók létszámához viszonyítva túlságosan kevés a mosdók száma, ezenkívül a falak szigetelése és ajtócsere is szükséges. Székelypálfalván a tetőszerkezetet kell megjavítani, Firtosváralján pedig szintén a mosdók kisebb módosítására van szükség, illetve egy új kályhát is igényeltek a tanintézet épületébe. A község tanintézeteinek igazgatója, Major Magda elmondta: a közel száz gyerek nem érzi meg azt, hogy az intézményeknek nincs működési engedélyük. Az utóbbi időszakban jelentősen javultak a körülmények mindegyik település iskoláiban és óvodáiban, így az engedélyek hiánya inkább a kritériumok túlzott szigorúságával magyarázható: elég sokan bukhattak el például a mellékhelyiségek miatt. A kecseti iskolának jelenleg hatvan diákja van, régen ennél sokkal kevesebben jártak oda. Akkoriban elégséges volt a mosdók száma. Szerencsére van néhány belső helyiség, ami átalakítható, akkor remélhetőleg nem lesz akadálya az engedély megszerzésének. A pálfalvi tanintézet a vízminőség-vizsgálat következtében került feketelistára, e helyzet javítása érdekében azonban az iskola vezetősége nem sokat tehet. Az igazgató hozzáfűzte, a kalákafelhívást a tanintézetek örömmel fogadták, a szülők pedig felkarolták a kezdeményezést.
Elkezdődnek a múlt hónapban bejelentett elbocsátások a székelyudvarhelyi könnyűiparban. A tömeges leépítés során e hónapban 170 alkalmazottja munkaviszonyát szünteti meg egy textilipari vállalat.
Több jármű is érintett volt abban a közúti balesetben, amely csütörtök délután történt a Szentegyháza és Székelyudvarhely közötti útszakaszon. Teherautók és személygépkocsik ütköztek, több jármű megrongálódott.
A székelyudvarhelyi húsvéti Portékát idén a Dávid Ferenc téren rendezik meg április 18–19-én. A családbarát vásárban közel hatvan kézműves kínál húsvéti portékát, a gyerekeket pedig tematikus foglalkozások is várják.
Az élményközpontú tanulásé volt a főszerep idén is a Heuréka programban résztvevőknek. A nyolcadik program záróeseményét a székelyudvarhelyi Agora Business Centerben tartották csütörtök délután.
Két hónapon belül aszfalt lesz a Homoródszentmárton községbeli utcák hetven százalékán egy zajló útmodernizálásnak köszönhetően. Már most egyszerűbben juthatunk el Lókodba, ugyanakkor Kénos megközelíthetősége is javult.
Egy tartálykocsi és egy haszongépjármű ütközött össze csütörtök délelőtt Székelyudvarhely Szejkefürdő felőli kijáratánál, az ülkei eltérőnél. Utóbbi jármű – egy szemtanú beszámolója szerint – a betonkorláton keresztül sodródott ki az útról.
Huszonhatodik alkalommal hívják életre a Kékiringó Néptáncfesztivált Székelyudvarhelyen a hétvégén.
Néhány héten belül elkészülnek a tervek, így elkezdődhet a Korondon elképzelt bölcsőde megépítése. A kivitelező nem fog unatkozni, hiszen még idén be kell fejezze a munkálatokat.
Az elapadó források miatt folyamatosan gondot jelentett az ivóvízhiány a Székelyderzshez tartozó településeken, így előbb Székelymuzsnára vezették be a Székelyudvarhelyen kitermelt vizet, majd nemrég a községközpontban is ugyanezt tették.
Gazdafórum-karavánra hívják az udvarhelyszéki gazdákat, ahol a szakemberek tájékoztatják az érdeklődőket pályázatokról. De az is céljuk, hogy segítsék őket a különböző támogatások megszerzésében, valamint a felmerülő problémák kiküszöbölésében.
szóljon hozzá!