Hirdetés
Hirdetés

Még idén használatba vehetik a felújított művelődési házat Szentegyházán

Az építkezési munkálatok nagyjából befejeződtek a felújítás alatt álló Bartók Béla Művelődési Házban Szentegyházán, most a hang- és fénytechnika beszerelése zajlik. Kis szerencsével már idén használatba a vehetik a létesítményt.

Fülöp-Székely Botond

2025. október 17., 10:422025. október 17., 10:42

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

Az építkezési munkálatok nagyjából befejeződtek a felújítás alatt álló Bartók Béla Művelődési Házban Szentegyházán, most a hang- és fénytechnika beszerelése zajlik. Kis szerencsével már idén használatba a vehetik a létesítményt.

Fülöp-Székely Botond

2025. október 17., 10:422025. október 17., 10:42

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

Több mint tíz éve nem használhatják a leromlott állapotban lévő Bartók Béla Művelődési Házat a helyiek, ami sok kellemetlenséget okozott – magyarázta a Székelyhonnak Lőrincz Csaba polgármester. Mint mondta, az elmúlt húsz évben többször is próbálta felújítani az épületet az aktuális városvezetés, de végül rendszerint csak kisebb javításokra volt lehetőség. Legutóbbi pályázatukat azonban siker koronázta.

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

Rejtett problémák

Összesen hatmillió lejes támogatást ítélt meg az Országos Beruházási Társaság (CNI) a művelődési ház korszerűsítésére, ehhez további 1,2 millió lejt kellett biztosítani önrészként. Bár a bürokrácia megnehezítette a kivitelezés elkezdését, de 2023-ban ez is megtörtént. Egy évig gond nélkül zajlott a munka, amely során

Hirdetés
újrafödték az épületet, valamint vasbetonnal erősítették meg a felázott alapot.

Ezt követően azonban kiderült, hogy a falak sokkal rosszabb állapotban voltak, mint ahogy azt korábban gondolták.

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

A tervező azt javasolta, hogy mindenképp erősítsék meg azokat vashálóval és betonnal. Ez a munka 400 ezer lejes pluszköltséget jelentett, amelyet nem tudott előteremteni az önkormányzat, így

tavaly három hónapra teljesen leálltak a kivitelezéssel.

Időközben sikerült megegyezni a CNI-vel, hogy egészítsék ki a költségkeretet, így folytatódhatott a munka.

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

Idén befejeződik a munka

Az elmúlt évekhez képest teljesen más kép fogadja azokat, akik a művelődési ház környékén sétálnak, hiszen

megtörtént az ajtók és az ablakok cseréje, kiépült az új fűtésrendszer, öltözőket alakítottak ki, korszerűsítették a mellékhelyiségeket, szigetelték a külső falakat, ugyanakkor a festés és a vakolás is befejeződött.

Még esztétikusabbá teszi az intézményt, hogy a tereprendezést is befejezték, kockakövekből építve sétányokat, ahol a mozgássérültek és közlekedhetnek.

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

Ennek megvalósítása a beruházás önrészéből történt meg, továbbá ugyancsak helyben teremtették elő a pénzt a hang- és fénytechnikai beszerelésére. Lőrincz Csaba rámutatott,

jó eséllyel még idén használatba vehetik a felújított épületet,

amelynek a belső része is világosabbá, szebbé és praktikusabbá vált a korszerűsítés során.

Kulturális központ

A polgármester hangsúlyozta, Szentegyháza központi szerepet kell vállaljon a Felső-Homoród mentén, így a fejlesztések megtervezésénél nemcsak a helyi, hanem a környékbeli emberekre is gondolnak. Ez nagyjából 14 ezer lakót jelent.

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

A felújított művelődési házat nem lakodalmak és családi események megszervezésére szeretnék használni, inkább

egy kulturális központot alakítanának ki,

színdarabok bemutatását és különböző előadásokat képzeltek el ott. A tervek szerint idővel egy kisebb rádióstúdiót is berendeznének az épületben, ugyanakkor még javítanák a színpadi technikát, hogy minél nevesebb előadókat hívhassanak el Szentegyházára.

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 11., csütörtök

Elpusztult egy medve Sikaszóban, amelyet korábban elgázolhattak

Sérült medve miatt érkezett riasztás Sikaszóba, ám a nagyvad elpusztult, amire a törvény által előírt bizottság helyszínre ért. Az állatot napokkal korábban üthette el egy autó.

Elpusztult egy medve Sikaszóban, amelyet korábban elgázolhattak
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Egész napos mozizásra várják az érdeklődőket Szentegyházán

Egész napos filmünneppel várják a mozirajongókat június 17-én Szentegyházán. A Vándormozi négy magyar alkotást vetít le, a belépés ingyenes.

Egész napos mozizásra várják az érdeklődőket Szentegyházán
2026. június 11., csütörtök

Kezdődik a strandszezon Parajdon

Megnyitja kapuit a parajdi sós strand pénteken, a nyitónapon minden érdeklődő ingyenesen látogathatja a létesítményt.

Kezdődik a strandszezon Parajdon
Kezdődik a strandszezon Parajdon
2026. június 11., csütörtök

Kezdődik a strandszezon Parajdon

2026. június 10., szerda

Patthelyzetben a székelyudvarhelyi Ugron Gábor utca felújítása

Magántulajdonban lévő kerítéseket és épületeket kellene elbontani ahhoz, hogy felújíthassák a székelyudvarhelyi Ugron Gábor utca felső szakaszát. Keresik a lakók ingatlanjait legkevésbé érintő törvényes megoldást, de gyakorlatilag áll a projekt.

Patthelyzetben a székelyudvarhelyi Ugron Gábor utca felújítása
Hirdetés
2026. június 10., szerda

A kilövés után pár nappal ismét medvére figyelmeztetnek

Újabb Ro-Alert figyelmeztetést kaptak kedd este a székelyvarságiak medve jelenléte miatt. Mindez alig két nappal azután történt, hogy egy emberre veszélyessé vált nagyvadat kilőttek a településen.

A kilövés után pár nappal ismét medvére figyelmeztetnek
2026. június 09., kedd

Több mint három kilogramm vízipipadohányt foglaltak le Hargita megyében

Házkutatásokat tartottak kedden Hargita megyében a Jupiter-hadművelet részeként a rendőrség gazdasági nyomozói. Több mint három kilogramm törvénytelenül értékesített vízipipadohányt foglaltak le.

Több mint három kilogramm vízipipadohányt foglaltak le Hargita megyében
2026. június 09., kedd

Bethlen Kata örökségét bemutató kötetet ismertetnek Székelyudvarhelyen

Bethlen Kata egyházépítő és mecénási tevékenységét feldolgozó kötetet mutatnak be csütörtökön a Haáz Rezső Múzeumban. A kiadvány két évtizedes kutatómunka eredményeit összegzi.

Bethlen Kata örökségét bemutató kötetet ismertetnek Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Megújult a körforgalom, de újabb utat zárnak le Székelyudvarhelyen

Befejeződtek az aszfaltozási munkálatok a Haáz Rezső Múzeum előtti körforgalomnál, de újabb útlezárásra lehet számítani Szombatfalván – közölte Székelyudvarhely polgármestere.

Megújult a körforgalom, de újabb utat zárnak le Székelyudvarhelyen
2026. június 08., hétfő

Megkeresik, elaltatják és elszállítják a Székelyudvarhelyen megjelent medvebocsot

Ismét megjelent Székelyudvarhelyen a medvebocs, amelyet szombaton rögzítettek a város térfigyelő kamerái – jelenleg a helyszínen keresik a vadat a hatóságok, hogy elaltassák, majd elszállítsák.

Megkeresik, elaltatják és elszállítják a Székelyudvarhelyen megjelent medvebocsot
2026. június 08., hétfő

Három autó ütközött Máréfalvánál

Három kisteherautó ütközött össze hétfő reggel a 13A jelzésű országúton, Máréfalva község területén.

Három autó ütközött Máréfalvánál
Három autó ütközött Máréfalvánál
2026. június 08., hétfő

Három autó ütközött Máréfalvánál

Hirdetés