
Már csak négy csövet kell összehegeszteni
Fotó: Csató Andrea
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
2025. július 14., 14:372025. július 14., 14:37
2025. július 14., 18:102025. július 14., 18:10
Nem voltak olyan események a beszakadt bányarészénél az elmúlt 24 órában, amelyek miatt aggódni kéne, ám az eddig eszközölt óvintézkedések továbbra is érvényben maradnak – jelentette ki a hétfői parajdi sajtótájékoztatón Petres Sándor, Hargita megye prefektusa.
Némileg nőtt a bányában lévő víz sókoncentrációja, ami logikus, hiszen az elmúlt hét esőzései miatt 11 centiméterrel nőtt meg ott a vízszint – magyarázta Nicolae Sebastian Șoltuz, a Salrom beruházási igazgatója. Mint mondta,
Mindemellett némileg növekedtek a bányafödémen lévő beszakadások, de ez sem ad okot az aggodalomra. A földmozgásokat és földtani eseményeket rögzítő berendezések sem jeleztek problémát.
Az igazgató közölte, hogy már csak négy vezetéket kell összehegeszteni a munkatelepen a Korond-patak ideiglenes eltereléséért épülő csőrendszernél. Ez azt jelenti, hogy
Ezek után egyebek mellett még betonozási munkálatok maradnak hátra a vízkiemelő résznél. Ez utóbbit csak a patak elterelését követően lehet elvégezni.
Információink szerint a hétvégén egy háborús löveget találtak a munkatelepen, így ezzel kapcsolatban is érdeklődtünk Șoltuztól. Ő rámutatott, valójában egy téves riasztásról van szó. A katasztrófavédelem munkatársai fedeztek fel egy lövegnek látszó tárgyat a Korond-patak ideiglenesen kialakított medrében (ott, ahol a víz kiszivattyúzása zajlik), ám a pirotechnikai szakemberek helyszínre érkezését követően
„Gyakorlatilag egy régi vasdarabról volt szó, amit végül el sem kellett szállítani a helyszínről” – közölte.
Ovidiu Inculescu, a Maros Megyei Vízügyi Igazgatóság vezetője közölte, csökkent a Korond-patak hozama az elmúlt időszakban, már kevesebb mint 0,2 köbméter víz érkezik másodpercenként.
							Fotó: Csató Andrea
Arról is beszélt, hogy az elmúlt időszakban folyamatosan változott a patak sókoncentrációja. A Korond-patak felsőbb (a munkatelep előtti) szakaszán mintegy 0,29-0,46 g/l-es sókoncentrációt is mértek, míg az építkezésről távozó víz esetében 0,6-0,75 g/l volt az arány. Utóbbi azt jelenti, hogy
Előbbi érték – más szakemberek szerint – természetes okokból származhat: például a természetes vizek mossák a patakba a sót.
Ovidiu Inculescu kérdésünkre elmondta, a nagyobb sókoncentrációjú víz nagyjából húsz óra múlva éri el Gyalakutát, ám az időközben jelentősen felhígulhat, egyrészt azért, mert nagyobb mennyiségű édesvíz van a Kis-Küküllőben, másrészt azért, mert számos patak ömlik bele időközben a folyóba.
de ez a helyi mérésektől és döntéstől függ. Jelenleg egyébként csak háztartási vizet biztosítanak az említett településeken.
Ismét kimagasló eredményeket ért el Veress Erna, ezúttal a Nyílt Európai Úszóbajnokságon, Portugáliában – számolt be közösségi oldalán edzője, Buti László. A szakember azonban a verseny néhány árnyoldalára is rámutatott.
              Több mint nyolcezer kilométer, húsz nap, két robogó. Európát és a Szahara egy részét is átszelve végül megérkezett Dakarba Mihály Alpár és Bertici Attila, akik nemcsak a sivatagon, hanem a saját határaikon is átvágtak.
              Befejezés előtt áll a szentegyházi Hófehérke óvoda felújítása. Bár az épület 98 százalékban készen van, a munkálatok szünetelnek: a kivitelező visszatérésére várnak, hogy beszerelje a szellőző-fűtő rendszert, és elvégezze a tereprendezést.
              Lakóház gyulladt ki Székelyvarságon szombat este, egy 93 éves nő életét vesztette a tűzesetben.
              Karbantartási munkálatok miatt nem lesz áramszolgáltatás Varságon, Sikaszóban és Libánon – közölte a zetelaki polgármesteri hivatal.
              Felújítják a Kossuth Lajos negyedet Székelykeresztúron, a munkálatok ideje alatt nem lehet parkolni és közlekedni az érintett területen, de megoldást is kínál a polgármesteri hivatal.
              Lőgyakorlatra készül szerdán 12.00 és 16.00 között a kerekerdői tűzérségi zászlóalj – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
              Tizenhat milliméteres talajmozgást észleltek Parajdon a Dózsa-bányánál, ezért hétfőn délelőtt figyelmeztetést küldtek erről a lakóknak. Aggodalomra egyelőre nincs ok, az elmozdulás nem számít jelentősnek.
              Több alkalommal kell az ivóvízszolgáltatás szünetelésére számítani az elkövetkező hetekben a Bethlen Gábor utcában a rendőrség és a Haáz Rezső utca közötti szakaszán – tájékoztat a Harvíz Rt-re hivatkozva Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
              Oláh Sándor társadalomkutató tart előadást a kulákok székelyudvarhelyi helyzetéről, kedden.Az eseményt a székelyudvarhelyi Református Esperesi Hivatal konferenciatermében szervezik meg.
              
1 hozzászólás