Székelyudvarhelyen mindeddig 339 lakásban szereltek fel hőfogyasztásmérőt, ez tehát a távfűtési rendszerhez tartozó mintegy 2100 háztartás több mint tizenöt százalékát teszi ki. Jövő év végéig kötelező módon hőfogyasztásmérő szerkezetet kell beszerelni minden olyan háztartásban, amelynek fűtését a városi hőközpont biztosítja.
2015. szeptember 29., 12:332015. szeptember 29., 12:33
Ráduly Mihály, az udvarhelyi melegvíz- és fűtésszolgáltató Urbana Rt. igazgatója ismertette, a 2014/121-es számú törvény előírja, hogy 2016 végéig minden távfűtésen lévő lakásban meg kell oldani, hogy mérni lehessen az egyéni hőfogyasztást. Ennek legkézenfekvőbb módja szerinte az egyéni mérőóra a háztartásokban, ehhez azonban ki kell építeni a tömbházakban a vízszintes elosztású távfűtésrendszert. Mindeddig 55 udvarhelyi tömbházban alakított ki ilyet a szolgáltató a lakók kérésére. Amennyiben mindez nem lehetséges, a törvény megengedi, hogy a lakók a fűtőtestekre szerelt fűtési költségmegosztó készülékeket (repartitorokat) alkalmazzanak. Ráduly úgy tudja, a Sziget-negyed hőszigetelt tömbházaiban felszereltek néhány ilyen szerkezetet, ám azok nem igazán váltak be, mivel aki kiismeri őket, kijátszhatja a rendszert – ismertette. Ezért a távhőszolgáltató a vízszintes elosztású rendszert ajánlja az érintetteknek.
A csereháti lakószövetséghez tartozó 25 lépcsőház mindegyikében saját kazán működik, így mostanra csak igen kevés lakásból hiányzik az egyéni mérőóra – adta tudtunkra Horváth Katalin, a lakószövetség elnöke. Hozzátette, az újabb, „piros” tömbházakat már eleve mérőórákkal felszerelve adták át, de ahol nem volt, oda is fokozatosan felszerelték a készülékeket – az utolsó tömbházban idén nyáron végezték el a munkálatokat. Véleménye szerint lesz, akinek a mérőalkalmatosság csökkenti, másoknak viszont várhatóan növeli a fűtési költségeit, hiszen a négyzetméterenkénti ár helyett az egyéni fogyasztást kell fizetniük.
Más negyedekben, ahol a lakók jórészt saját hőközpontot, gázkazánt üzemeltetnek, eltérők a tapasztalatok: a város egyes részein már régóta bevezették az egyéni méréseket, másutt még nem, de támogatnák az elképzelést. Az általunk megkeresett Tamási Áron, illetve a Gyepes Lakószövetség vezetői azonban hasonló számarányokat említettek: a körzetükhöz tartozó lakók nyolcvan-kilencven százaléka levált a távfűtésről. Előbbi lakótársuláshoz mintegy hétszáz fő tartozik, akiknek körülbelül húsz százalékát érinti a szabályozás – tudtuk meg Zólya Attila lakószövetségi elnöktől. Az illetékes elmondta, bizonyára sokkal igazságosabb lenne, ha mindenki annyit fizetne, amennyit fűtött, nem pedig kerekített vagy becsült értéket. Hozzáfűzte, őket még nem értesítették a rendelkezésről.
A Gyepes Lakószövetség harminc lépcsőházában már legalább öt éve mérik az egyéni hőfogyasztást, így a lakóknak nem hoz változást a rendelkezés – közölte Biró József, a társulás vezetője. A háztartások közel kilencven százalékában egyéni hőközpont üzemel, de a távfűtéses lakók számára nemrég fejlesztéseket eszközöltek, például hőcserélőket telepítettek. Alapvetően jónak tartja ezt a rendszert, hiszen a lakók a hőfogyasztás függvényében fizetnek. Mivel azonban kevesen maradtak a távhőszolgáltatásnál, az egyéni fogyasztáson kívüli, a tömbházon belüli hőveszteség értékéből egy főre visszaosztott költséggel is számolniuk kell. Ez a pluszköltség jóval kisebb lenne, ha többen vennék igénybe a távhőszolgáltatást – ismertette.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
Helyrehozták a megsüllyedt és beszakadt útszakaszt Küsmöd és Siklód között a 135-ös megyei úton, de az elkövetkező egy-két évben nem lesz ott aszfaltozás – tudtuk meg a Hargita Megye Tanácsának vezetőjétől.
Régészeti bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, rendhagyó tárlatvezetésekkel, koncerttel és fényfestéssel készül a Múzeumok Éjszakájára a Haáz Rezső Múzeum június 20-án Székelyudvarhelyen.
Tiltakozó szülői petíciók, szóbeszédek, kiszivárgott elképzelések, elvetett forgatókönyvek, félelmek és indulatok – nagy feszültség övezi a székelyudvarhelyi iskolahálózat krízisének rendezését.
Tűz keletkezett egy székelyudvarhelyi tömbházlakás második emeleti lakásában a Függetlenség sugárúton szerda délután. A lángokat körülbelül egy óra alatt sikerült megfékezniük a tűzoltóknak.
Új mammográf, korszerű fertőtlenítő-rendszerek, újszülött-szállító inkubátor és több tucat diagnosztikai eszköz került a Székelyudvarhelyi Városi Kórházba az elmúlt években megvalósított európai uniós pályázatoknak köszönhetően.
Hangos szirénaszóra lehettek figyelmesek a székelyudvarhelyiek szerdán délután, miután egy tömbházban keletkezett robbanáshoz és tűzhöz több mentőegységet is riasztottak. A Függetlenség sugárúti helyszínre mi is kiszálltunk, fotókon mutatjuk.
Robbanást követően csaptak fel a lángok egy székelyudvarhelyi tömbház második emeleti lakásában szerdán délután. A lépcsőház füsttel telt meg, a lakók elhagyták a tömbházat.
Megnyitják a székelyudvarhelyi strandot pénteken. Az első napon ingyenes lesz a belépés – közli a székelyudvarhelyi városháza.
szóljon hozzá!