Kihagyhatatlan az Udvarhelyszéki Gyümölcsfesztivál

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Közeleg a IV. Udvarhelyszéki Gyümölcsfesztivál, sorozatunkban ezúttal a kobátfalvi és malomfalvi lekvárfőző hölgyeket faggattuk a családi receptekről és arról, hogy miért visszajáró részvevői a fesztiválnak.

Kovács Eszter

2012. szeptember 03., 18:362012. szeptember 03., 18:36

2012. szeptember 03., 18:482012. szeptember 03., 18:48

Szász Gyöngyvér két társával, Deák Ilussal és Mircse Mártával készül a fesztiválra, munkájuk gyümölcse már szépen sorakozik a kamrában. A kobátfalvi csapat ezúttal is többféle lekvárt főzött cseresznyéből, almából, barackból, szederből és bodzából. „Tavaly sokan keresték a cukormentes befőtteket, így idén új receptet próbáltunk ki: cseresznyét és szilvát főztünk össze sütőtökkel” – avatott be a konyhatitkokba Szász Gyöngyvér. A szilvaíz még nem készült el, ezt jövő héten főzik rézüstben, cukor hozzáadása nélkül. Kuriózumnak számít, hogy Szász Gyöngyvér sárgadinnyelekvárt is főz házi termesztésű gyümölcsből. „Idén próbaként ültettünk dinnyét, öntözni ugyan kellett, de a nagy melegnek köszönhetően jó volt a termés” – magyarázta. A tavalyi sikertermék a som- és vadcseresznyelekvár volt, ilyet azonban idén már nem főznek, hisz gyenge volt a somtermés.

„Minden vágyam volt, hogy valami hasonló kezdeményezésben részt vehessek. A fesztivál nem arra való, hogy ebből meggazdagodjunk, de kihagyhatatlan, hisz egy közösség tagjaivá váltunk, számtalan ismerőssel találkozunk, és három nagyon kellemes napot töltünk Udvarhelyen” – magyarázta Szász Gyöngyvér. A kobátfalvi asszonyok ezúttal körülbelül 200 üveg lekvárt készítenek a gyümölcsfesztiválra, de standjuknál lesz almás és szilvás lepény is, valamint egy kis meglepetés.

A nyikómalomfalvi Farkas Réka és édesanyja már az első Udvarhelyszéki Gyümölcsfesztiválon is részt vett, azóta továbbfejlesztették a családi recepteket. Körülbelül 400 üveg befőttel érkeznek majd a rendezvényre, többek között lesz meggy-, bodza- ,fekete- és pirosribizli- , áfonya-, ringlószilva-, barack, som-, málna-, zöldparadicsom- és sárgarépás lekvár, illetve málnaszörp is. Tavaly körülbelül 100–150 üveg lekvárt sikerült eladni a fesztivál ideje alatt, tudtuk meg, azonban az év során sokan házhoz jártak a különböző „ízekért”, így egy üveggel sem maradt a finomságokból. Különleges, ún. korsós szilvalekvár is várja majd az édesszájúakat a malomfalvi hölgyek asztalánál.

„Évről évre fejlődtünk, a nagymamák receptjeit módosítgattuk. Visszatekintve az első év ízei nem is voltak olyan finomak az ideiekhez képest” – mesélték. A hölgyek ottjártunkkor gyűjtötték össze a napon érlelt 50 kilogrammnyi somot, melyet előbb kipréselnek, majd cukor hozzáadásával megszakításokkal ugyan, de körülbelül 24 óra alatt kavarnak ki. A recept amúgy pofonegyszerű, az elkészítés teszi különlegessé ezt a lekvárt. Nem utolsósorban a malomfalvi standnál lesz többféle gyümölcsös sütemény, a többi közt almás és szilvás lepény is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 29., szerda

Biciklilopás miatt vettek őrizetbe egy férfit Székelyudvarhelyen

Biciklit lopott egy férfi Székelyudvarhelyen, őrizetbe vette a rendőrség kedden.

Biciklilopás miatt vettek őrizetbe egy férfit Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. április 29., szerda

Elhalasztják a Magyar Film Napját és a szejkei majálist Székelyudvarhelyen

Az április 30-ára tervezett Magyar Film Napja, valamint a Szejkén meghirdetett majális is elmarad Székelyudvarhelyen, a kedvezőtlennek ígérkező időjárás miatt – olvasható a városháza közleményében.

Elhalasztják a Magyar Film Napját és a szejkei majálist Székelyudvarhelyen
2026. április 27., hétfő

Lakóház égett le Szentegyházán

Kigyulladt lakóházhoz riasztották a tűzoltókat Szentegyházán a Turista utcába hétfőn délután. Az épület megsemmisült a tűz következtében.

Lakóház égett le Szentegyházán
Lakóház égett le Szentegyházán
2026. április 27., hétfő

Lakóház égett le Szentegyházán

2026. április 27., hétfő

Sorra zártak be a kürtőskalácsosok Parajdon és környékén

Több tucat kisvállalkozás szűnt meg 2025-ben Parajdon és a környező településeken a turizmus, a vendéglátás és az utcai kereskedelem területén, miután tavaly májusban a Korond-patak vize elárasztotta a sóbányát.

Sorra zártak be a kürtőskalácsosok Parajdon és környékén
Hirdetés
2026. április 27., hétfő

Pénzt még nem kaptak, de zajlik a felújítás a legsűrűbben lakott székelykeresztúri lakótelepen

Folytatódik, sőt bővült is a felújítás a székelykeresztúri Kossuth Lajos negyedben, noha az önkormányzat továbbra sem kapta meg a megnyert pályázati támogatást. A munkálatokat egyelőre saját költségvetésből finanszírozzák.

Pénzt még nem kaptak, de zajlik a felújítás a legsűrűbben lakott székelykeresztúri lakótelepen
2026. április 27., hétfő

Kiszáradt fa dőlt egy autóra Székelyudvarhelyen

Vélhetően az erős szél következtében dőlt rá a kiszáradt fa egy a Nicolae Bălcescu utcában parkoló autóra hétfőre virradóra – erősítette meg lapunknak a székelyudvarhelyi helyi rendőrség.

Kiszáradt fa dőlt egy autóra Székelyudvarhelyen
2026. április 25., szombat

Egy hónap haladékot kaptak, nyár végéig elkészülhet a székelymagyarosi kultúrotthon

Dolgoznak a székelymagyarosi kultúrotthon és a vele egybeépített régi iskola energiahatékonysági felújításán. A kivitelezést július 31-ig be kell fejezni, különben vissza kell fizetni a pályázaton nyert támogatást.

Egy hónap haladékot kaptak, nyár végéig elkészülhet a székelymagyarosi kultúrotthon
Hirdetés
2026. április 23., csütörtök

Sofőrök figyelmébe: pénteki útlezárások Székelyudvarhelyen

Két helyszínen is útlezárásra kell számítani Székelyudvarhelyen péntektől, a közúti infrastruktúra fejlesztése miatt.

Sofőrök figyelmébe: pénteki útlezárások Székelyudvarhelyen
2026. április 23., csütörtök

Haldokló turizmus: újabb elbocsátás körvonalazódik Parajdon

A helyi idegenforgalom helyzete és az általános gazdasági nehézségek miatt újabb csoportos leépítés körvonalazódik Parajdon. A bányakatasztrófa óta a turizmus életben tartásáért küzdő település egyik turisztikai egysége került most nehéz helyzetbe.

Haldokló turizmus: újabb elbocsátás körvonalazódik Parajdon
2026. április 22., szerda

Írói naplók titkai tárulnak fel Székelyudvarhelyen

Megnyitották a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum Írói naplókat bemutató vándorkiállítását szerdán délután Székelyudvarhelyen, a Haáz Rezső Múzeumnak otthont adó Haberstrumf-villában.

Írói naplók titkai tárulnak fel Székelyudvarhelyen
Hirdetés