Fotó: Thomas Campean
Már korábban is volt rá példa, hogy egy-egy incidens miatt tiszta őrültek háza alakult ki a székelyudvarhelyi kórházban, de az elmúlt napokban elharapództak a verekedések. Péntek óta több összetűzés is volt az egészségügyi intézménynél. Ököllel, botokkal ütik egymást a cigányok, de a kések is előkerülnek. A betegek nem tudnak nyugodtan pihenni, a kórházi dolgozókat is zavarják a botrányok.
2013. május 28., 11:072013. május 28., 11:07
2013. május 28., 11:162013. május 28., 11:16
„Van vagy nincs cigányprobléma Udvarhelyen?” – töprengett hangosan hétfőn reggel egy beutalt beteg, akit vasárnap délután szállítottak mentővel a székelyudvarhelyi kórház sürgősségi osztályára. Kijavította magát: „Úgy látszik, az utóbbi napokban a roma kisebbség többséget alkotott a városi kórházban és környékén, s öntörvényűen próbálja elintézni ügyes-bajos dolgait”.
Pénteken írtunk arról a verekedésről, ami aznap délelőtt tört ki két régóta ellenségeskedő roma család között a városi kórházban, majd folytatódott a közelben lévő üzlet előtt. Nyolc személyt vettek őrizetbe a rendőrök, de a legutolsó rendőrségi jelentés négy személy 24 órás őrizetbe vételéről szól, amit a székelyudvarhelyi bíróságon pénteken délután 30 napos előzetes letartóztatásra változtattak. A 44 éves B. J., a 23 éves V. G., a 30 éves G. G. és a 28 éves B. J. az előzetes letartóztatást ütlegelés, valamint közrend és közerkölcsök háborítása miatt érdemelte ki.
A kórházban és a kórház előtt a cirkusz vasárnap este szinte ugyanazon forgatókönyv szerint megismétlődött, más szereposztásban. Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője elmondta, hogy este fél nyolckor riasztották a rendőrséget egy Budvár utcai verekedéshez. A helyszínen a rendőrök két felnőttet és egy kiskorút vettek 24 órás őrizetbe. A 38 éves G. M. és fia, a 15 éves G. M., valamint a 18 esztendős B. A. között keletkezett konfliktus, melynek eredménye az lett, hogy a kiskorú G. M. megkéselte B. A.-t. A két felnőttet kihágásért büntették meg, de ifj. G. M.-et bíróság elé állítják.
A Budvár utcai botrány nem ért véget a három verekedő őrizetbe vételével. Tisztán látszott, amint több tucat roma próbált behatolni a kórház kapuján a történtek után, még a biztonságiak és csendőrök erőfeszítéseinek ellenére is. Néhányszor egymás között is torzsalkodtak, többször is földre verve egymást. A kórház térfigyelő kamerái ugyan nem tudnak minden épületrészt rögzíteni, de Lukács Antal, az intézmény igazgatója szerint az utóbbi néhány nap eseményei csak felgyorsítják a teljes bekamerázás folyamatát.
„Rávilágítottak arra, hogy az utóbbi években elharapódzó, egészségügyi intézményekben elkövetett durvaság és erőszak az egész társadalomra nézve veszélyes” – közölte az intézményvezető.
„Ezeket a problémákat nem lehet megoldani mézesmadzaggal vagy ostorral. Addig engedjük, hogy meg-megszakítsák az egészségügyi ellátás folytonosságát, míg egy szép nap teljes botrány fog kitörni. Már-már tarthatatlan a helyzet” – nyilatkozta M. L., a kórház biztonsági őre. Elmondta, nemcsak a romáknak, hanem mindenki másnak is meg kellene értenie, hogy a rend és csend háborítása a betegeket a gyógyulásban, az egészségügyi szakembereket pedig munkájuk végzésében akadályozza – fogalmazott a biztonsági őr.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
szóljon hozzá!