Kérés nélkül is megkezdődhet a fűtési szezon

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Megkezdte a székelyudvarhelyi távfűtési rendszer feltöltését a közüzemek, szükség esetén akár 24 órán belül be tudják indítani a fűtést. A korábbi vitás helyzetek miatt háromnapi tíz fok alatti hőmérséklet esetén kérés nélkül indítaná be a fűtést a távhőszolgáltató.

Széchely István

2013. október 01., 18:232013. október 01., 18:23

2013. október 01., 18:482013. október 01., 18:48

A megye magasabban fekvő területein lehullott első hó érkezésével megkezdődött Székelyudvarhelyen a távfűtési rendszer feltöltése és felkészítése a 2013–2014-es fűtési idényre. Az Urbana Rt. elsőként a kisebb hálózatokat tölti fel, a Sziget-lakótelep fűtésvezetékeit, majd a Tamási Áron lakószövetséghez tartozókat, utolsóként pedig a Bethlen-negyedieket, a Tábor-negyedben viszont erre nincs szükség. Két-három nap alatt nyomás alá helyezik a teljes távfűtési rendszert, de szükség esetén akár 24 órán belül is fel tudnák készíteni a hálózatot a fűtés megkezdésére – tájékoztatott Ráduly Mihály, az Urbana Rt. vezérigazgatója. A közüzemek vezetője elmondta, csak váratlan események akadályozhatják meg a hálózatok nyomás alá helyezését, mint például a nyáron kimosott, de rosszul visszaszerelt fűtőtestek szivárgása, de a karbantartócsoportok készen állnak a hasonló esetek elhárítására. Meghibásodás esetén a városlakók többnyire a legközelebbi kazánházba rohannak segítségért, de a szolgáltató 0266-218040-es telefonszámán is hívhatják a karbantartókat – közölte a közüzemek vezetője, hozzáfűzve, hogy a szolgáltató hibájából keletkezett meghibásodásokat költségmentesen hárítják el, fizetni csak akkor kell, ha a lakó okozta a meghibásodást.

A korábbi fűtésszezonokban kialakult vitás helyzetek miatt megtörténhet, hogy idéntől tartós lehűlés esetén a szolgáltató a lakószövetségek kérése nélkül is beindítja a fűtést. Tavalyelőtt, de leginkább tavaly okozott nézeteltéréseket az, hogy nem minden esetben tudják kérésre beindítani a távfűtést, ugyanis vannak olyan fővezetékek, amelyek három lakótársulás tömbházait is ellátják, így ha kettőtől kérés érkezik a fűtés megkezdésére, akkor kénytelenek azt a harmadiknál is beindítani – magyarázta Ráduly Mihály. Hozzáfűzte, emiatt már kaptak tavaly olyan visszajelzést, hogy a lakószövetség nem fizeti ki a kérés nélkül kapott hő árát az Urbanának. Utánanézett a távfűtés biztosítására vonatkozó előírásoknak, amelyek világosan kimondják, hogy a távfűtésnek városszinten egységesen kell történnie, az önkormányzat döntése értelmében – mondta el az igazgató. A szolgáltató azt a javaslatot tette az önkormányzatnál, hogy amennyiben három egymást követő éjszaka 10 fok alá csökken az átlaghőmérséklet, kezdődjön meg a távfűtés, az idény végén pedig kérés nélkül álljon le, amennyiben három éjszakán is 10 fok fölé emelkedik az átlaghőmérséklet – tudtuk meg Ráduly Mihálytól. A városháza átiratban tájékoztatta a lakószövetségeket a javaslatról, és várják, hogy a társulások a lakókkal történő konzultáció után állást foglaljanak a témában.

A javaslatot az általunk megkérdezett lakószövetségi elnökök egyike sem támogatja maradéktalanul, de van, aki nem is ellenzi.

Úgy lenne teljes az intézkedés, ha az említett előírás másik részét is alkalmaznák, ami arról szól, hogy mindenütt kell lenniük mérőóráknak, és minden háztartásban szabályozni lehessen a fűtést, így az egységesen beindított távfűtésből mindenki annyit használhatna, amennyire szüksége van – vázolta álláspontját Szolga Tibor, a Bethlen-negyedi 5-ös számú lakószövetség elnöke. Ők a napokban kérdőíves felmérést végeznek a távfűtési hálózaton lévő lakásokban lakók körében, és annak alapján adnak választ a városházi átiratra.

Szabó Jenő, a Kórház-negyedi lakótársulás vezetője úgy tudja, az említett törvény nem az éjszakai, hanem a napi átlaghőmérsékleti küszöbről rendelkezik, ez pedig más megvilágításba helyezi a tervezett intézkedést. Véleménye szerint mindennek maradnia kellene a régiben, és a szolgáltató csak kérésre kezdje meg a fűtést. Nem tudja, hogy az aktuális gazdasági helyzetben megengedhető-e, hogy az időjárás szeszélyeire bízzák a távfűtés megkezdését. Hozzá még csak négy-öt lakótól érkezett hasonló kérés, a több mint kétszáz távhőhálózaton lévő háztartásból viszont nem kapott ilyen jelzést. Szabó Jenő ugyanakkor szeretné, ha a hatékonyabb kommunikáció érdekében a fűtési idény előtt megbeszélést tartanának a lakószövetségek vezetőivel a közüzemek képviselői, ugyanakkor a próbafűtést is hiányolja.

Nem kérte még annyi lakó a távfűtést, hogy érdemes legyen azt beindítani, hétvégétől amúgy is enyhülés várható – véli Zólya Atilla, a Tamási Áron lakószövetség elnöke, hozzáfűzve, olyan ára van a távfűtésnek, hogy minden rendszeren lévő háztartásban próbálnak meglenni nélküle, amíg csak lehet. Ő szintén úgy tudja, hogy a törvény által említett tíz fok alatti küszöbhőmérsékleti érték a nappali átlaghőmérsékletre vonatkozik. A társulás vezetője nem foglalt állást a szolgáltatás beindítására vonatkozó új javaslattal kapcsolatban, e tekintetben még a lakóktól se kapott választ.
A fűtési idény megkezdésére vonatkozó intézkedés ügyében a napokban születik döntés, amint a lakótársulások választ küldenek a polgármesteri hivataltól kapott átiratra.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 04., vasárnap

Nincs tömeg, de folyamatos a részvétel Székelyudvarhelyen a szavazáson

Székelyudvarhelyen jártunk a szavazókörzetekben, ahol csendes, nyugodt légkörben zajlott a voksolás. Bár nagy tömegeket nem tapasztaltunk, folyamatosan érkeztek az emberek, 1-2 fő mindig volt a szavazóhelyiségekben, váltották egymást a fülkéknél.

Nincs tömeg, de folyamatos a részvétel Székelyudvarhelyen a szavazáson
2025. május 03., szombat

A város elfeledett arca: emlékezés Székelyudvarhely zsidó közösségére Fecső Zoltán sétáján

A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.

A város elfeledett arca: emlékezés Székelyudvarhely zsidó közösségére Fecső Zoltán sétáján
2025. május 03., szombat

Megújul a Tó utca Székelyudvarhelyen – új lehetőségek a vár tövében

Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.

Megújul a Tó utca Székelyudvarhelyen – új lehetőségek a vár tövében
2025. május 02., péntek

Két autó ütközött össze Szentegyháza határában

Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.

Két autó ütközött össze Szentegyháza határában
2025. május 02., péntek

Tizenkét középületre szerelnek napelemet Galambfalva községben

Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.

Tizenkét középületre szerelnek napelemet Galambfalva községben
2025. május 02., péntek

Rendbe hozzák a régi iskola és a kultúrotthon épületét Székelymagyaroson

Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.

Rendbe hozzák a régi iskola és a kultúrotthon épületét Székelymagyaroson
2025. április 30., szerda

Utcákat egyenirányúsítanak, újabb hitelt vesznek fel Székelyudvarhelyen

Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.

Utcákat egyenirányúsítanak, újabb hitelt vesznek fel Székelyudvarhelyen
2025. április 28., hétfő

Napköziépítés Homoródszentmártonban: kivitelező van, pénz nincs

Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.

Napköziépítés Homoródszentmártonban: kivitelező van, pénz nincs
2025. április 28., hétfő

Áramszünet lesz Székelyudvarhely több utcájában

Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.

Áramszünet lesz Székelyudvarhely több utcájában
2025. április 27., vasárnap

Áramszünet hétfőn Szentegyháza számos utcájában

A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.

Áramszünet hétfőn Szentegyháza számos utcájában