
Fotó: Farkas Antal
Nagyon sokan várták a Kis Szent Teréz plébániatemplom előtt a csíksomlyói pünkösdi búcsúról gyalogszerrel érkezőket. Az eső mosta, meghajtott zászlók méltósága, a zarándokok és a hozzátartozók hálás pillantásai és a közös éneklés, a hálaadás idején szétáradt a pünkösdi öröm.
2012. május 28., 00:292012. május 28., 00:29
2012. június 06., 18:142012. június 06., 18:14
Az egyházi év egyik leglélekemelőbb szentmiséjének részesei voltunk. Hitünket Lélekkel tölti meg évről-évre a gyalogosok zarándokokkal megélt idő. Hála érte. A vállalt út és annak lelkesítő pillanatai csillogtak a szemekben.
Botár Gábor plébános áldáskérelme, a régi székely himnusz valamint nemzeti imánk után a Hálaluja ifjúsági zenekar vezetésével felhangzott a zarándokköszöntő ének: Ha csak egy mustármagnyi hitetek is volna… – véget érni nem akaróan töltötte be a templomot és a szíveket. A három napja úton levők sokkal többen érkeztek vissza, mint ahányan elfértek a szentélyben, a számukra fenntartott helyeket.
A szentmise ünnepi szónoka László Attila, a Szent György egyházközség plébánosa örömét fejezte ki, hogy százakkal – illetve a Mária Rádió hallgatóival tízezrekkel - kérheti a Mindenhatót: árassza ránk Lelkét és újítsa meg a Föld színét. A megújuláshoz Istentől kérjük a segítséget. Pünkösd az Isten nélküli világot kérdőjelezi meg. Akik az elmúlt napokban egy úton jártak, megérezhették, milyen Jellé lenni. A Lélek legnagyobb ajándéka a szeretet, amely a sokszínűségben is az egységet keresi.
Az imádsággal megszentelt helyet és a templom előtti teret is betöltötte az öröm. Akkora öröm, amely beszédre indít és az evangélium hirdetésére hív. Kérve: a pünkösd örömében Isten lelkének hordozóiként felismerjük: mennyire szeret minket az Isten. Válaszunk rá az elfogadás és a misszió. Csak együtt leszünk hiteles tanúi, hogy milyen a mi közösségi életünk.
Ahol a Lélek megjelenik, az Isten érthetővé, az élet élhetővé válik – megvalósulásért imádkoztak a hálaadó szentmisén.
Az élet nem az ünnep óráiban zajlik. Itt csak megerősödik. Derűs szabadságban, bizalommal telve mehetünk tovább – megfogva egymás kezét.
Hálát adtak az út áldásaiért, imádkoztak a jótevőkért, a szolgálatvégzőkért, mindazokért, akik útjukon segítették. Ároni áldással és hosszan tartó közös dicsőítéssel ért véget a zarándoklatzáró szentmise.
Mi megkérdeztük a kétóránként váltó, nagy felelősséget vállaló forgalomirányítókat: hogyan viszonyultak az autósok a gyalogos oszlop haladását biztosító rövid ideig tartó félpályás leállásokhoz? Legtöbben megértően, elfogadóan. Volt, aki sietségre hivatkozott, de bevárták a szabad jelzést.
Ahány zarándok, annyi szándék és felajánlás
A közel 500 fős zarándokcsoport legfiatalabb tagja hét, a legidősebb hetven éves. A székelyudvarhelyi Pál Piroska induláskor odasúgta: születésnapja van, azért indul. Hozzátette: három évvel ezelőtt ezen a napon műtötték a szívét.
Marika azt mondta: az út fáradalma semmi ahhoz a rengeteg ajándékhoz képest, amit a jó Istentől nap mint nap kap – nagy hálával gyalogolt. Márton Anikó tizennyolcadik alkalommal járta végig az oda-vissza utat. Szilágyi Ferenc tizenötödik alkalommal vágott neki gyalogszerrel Csíksomlyóra. Árpád családjáért, unokáiért, egészségért ajánlotta fel a zarándoklatot. Mi, régi ismerősként drukkoltunk Silye Csabának. Nyolcadik alkalommal sikerült végigjárnia – egy év kimaradt közben. Amikor egy vétlen biciklis baleset nyomán épp felébredt a kómából. Akkor az egész gyalogos csoport érte imádkozott. Most lelkiismereti kötelességként éli meg a gyaloglás minden lépését, a közös ima, a csend, az éneklés és a búcsús szentmise minden percét.
A „Lélek testvériségének” ünnepén, a 2012-es pünkösdi búcsún Ft. Dr. Tempfli Imre ünnepi szónok így fogalmazott „A legkisebb közös nevezőért is meg kell küzdenünk.”
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!