
Fotó: ifj. Farkas Antal
Kedvezett augusztus második szombatjának időjárása az unitáriusok tizennegyedik alkalommal megtartott együttlétén: kellemes „találkozós idő” volt. Erdély különböző régióiból, Magyarországról és az amerikai testvéregyházközségekből érkezett az ezerfőnyi résztvevő.
2012. augusztus 12., 19:372012. augusztus 12., 19:37
2012. augusztus 12., 19:462012. augusztus 12., 19:46
Az istentiszteleten igét hirdetett Solymosi Alpár csíkszeredai unitárius lelkész, majd Bálint Benczédi Ferenc pöspök szólt az egybegyültekhez. A kulturális műsor Orbán Balázs sírjának megkoszorúzásával zárult, utána a találkozás személyes örömeit élték meg a kisebb-nagyobb közösségek.
A hagyományokhoz híven a díszlovasok bevonulásával, fúvószenekari toborzóval, harangszóval indult a szejkefürdői nagytalálkozó. A lelkészek, meghívottak ünnepélyesen elfoglalták helyüket a szabadtéri színpadon; a zászlók, névtáblák, népviseletek jelezték, milyen sok helységből sereglettek egybe az unitárius gyülekezetek. Főleg az idősebb generáción látszott: nagy öröm a találkozás, hiszen évente egy alkalommal adatik meg, hogy a régióik is összegyülekezzenek. A tizennegyedik találkozón már zömmel ismerősként üdvözlik egymást. Kedei Mózes a székelyudvarhelyi belvárosi unitárius egyházközség lelkésze azon a földön köszöntötte hittestvéreit és a vendégeket, ahol Orbán Balázs örök álmát alussza.
Az ünnepi istentisztelet szónoka, Solymosi Alpár megjegyezte: Szejkefürdő Udvarhelyszék egyik legszebb gyógyhelye, és egyben az unitáriusok találkozóponja is. Az évente idezarándokló unitárius és unitáriusbarát keresztény gyülekezet örömmel nyugtázza, hogy Orbán Balázs egykori családi birtoka egyre inkább felzárkózik azokhoz a külföldi és belföldi fürdőhelyekhez, amelyeken ilyenkor nyáron zsong az élet. „Megpihenni és megnyugodni” jövünk e helyre augusztus második szombatján. Jövünk, hogy istenszerető szívünk énekét együtt szólaltassuk meg, s közös imádságunkkal hívjuk közel magunkhoz az ég Urát”. Kifejtette: a megélt hit fény. Arra buzdított: akik együvé tartoznak, táplálják egymás fényét. Végül imában kérték: zárjuk szívünkbe a jézusi parancsot. Erősítsük Isten jelenvalóságát a világban azáltal is, ha megkérnek, megszólítanak nyújtsuk ki a kezünket egymás felé – családban, baráti körben, a közösségben. Erőt, új lángot kértek Istentől a közösségnek. Hasonló gondolatokat írtak a résztvevők kitűzőjére is: „Jól vigyázzatok, hogyan éltek. Ne esztelenül, bölcsen cselekedjetek. Reményetek útmutató legyen nehéz időkben.”
Nemcsak augusztus második szombatján kútforrás Orbán Balázs földje – mondta Bálint Benczédi Ferenc, a Magyar Unitárius Egyház pöspüke. – Testi-lelki erőt ad a folytatáshoz, a látóhatár kiszélesítéséhez. Becsületből, hitből, haza- és nemzetszeretetből példát mutat. Közelebb az Ég és a Föld, ahol zsoltárt énekelnek, imádkoznak. Az anyagi és szellemi világ metszáspontjában rejlő erő vonzásában Erdély, az Anyaország és a nagyvilág unitáriusai közösen tesznek vallomást az együvé tartozásról. Júniusban Kolozsváron megteremtette a Magyar Unitárius Egyház az egységet – megalkották az Alaptörvényt, amely őrzi Dávid Ferenc örökségét a ma embere számára is és jövőbe mutat. A Királyok második könyvéből vett igével fogalmazott útravalót a püspök: amint Josafát király a nagy erővel támadó ellenség között biztatta népét: Rád tekintünk atyáink Atyja!
Az ünnepi műsor keretében elhangzott Geréb Harmat Orbán Balázs-összeállítása, amelyben közreműködött Simon Marianna és Geréb Hanna. Megtudhattuk, Orbán Balázs kiket tekintett példaképének, milyen eszményt követett. Az elhagzott gondolatok, dalok, versek üzenete: a nagy példákat tartsuk szem előtt és Erdélyországban találjuk meg a boldogulásunkat.
Utána a belvárosi nőszövetség és keblitanács nemrég alakult énekkara, Orbán Gyöngyi vezényletével lépett színpadra. Elhangzott az Örömóda, egyházi dallamok, a magyarok világhimnusza és Demeter András szavalata. Csáki Júlia pedig Hívogató című saját versét mondta el. Bíró Erzsébet népadénekes fellépését, illetve Tóthi Imre és Tóthi Ágoston katonadalait a székelyudvarhelyi Boróka Néptánccsoportot műsora zárta. Orbán Balázs sírjánál Palatka Gyöngyi szavalt, majd záró mozzanatként elhelyezték a kegyelet virágait. Szabadtéri kötetlen együttléttel ért véget az unitáriusok tizennegyedik találkozója.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!