Életképekkel a másság elfogadásáért

•  Fotó: Pál Árpád

Fotó: Pál Árpád

Nők kékben címmel autizmussal kapcsolatos érzékenyítő kampányt indított a magyarországi Autisták Országos Szövetsége. A program részeként áprilisban, Budapesten megnyitott fotótárlat Székelyudvarhelyre, a vándorkiállítás hatodik helyszínére érkezett.

Dósa Ildikó

2016. október 09., 19:492016. október 09., 19:49

Komka Péter, az MTI többszörös különdíjas fotóriporterének lencséjén keresztül elevenedik meg négy autista gyermeket nevelő édesanya és egy fiatal autista lány élete a Nők kékben fotókiállításon.

A bemutatott életképeken és vallomásokon keresztül a szervezők azokra az értékekre és erősségre próbálják felhívni a figyelmet, amelyekkel ezek a nők és családok hozzájárulnak a társadalmi sokszínűséghez.

Mi is az autizmus?

Az autista emberek agya másképpen dolgozza fel a külvilágból érkező hatásokat, mint a miénk. Ez az eltérő fejlődés az oka annak, hogy érzékszerveik sokszor túlságosan kifinomultak, vagy éppen ellenkezőleg, nem elég érzékenyek arra, hogy befogadják a környezet ingereit.  Egy autista embernek problémát jelent megérteni a közösség írott és íratlan szabályait, nehezen olvas gesztusokból, mimikából,és gyakran nem érti a hasonlatokat, szófordulatokat. A tudomány pillanatnyi állása szerint az autizmus nem gyógyítható. Létezik azonban sokféle fejlesztési mód, amivel az autista emberek élete megkönnyíthető, képességeik pedig fejleszthetők. Minden századik emberből egy autista – tudhatjuk meg a magyarországi Autisták Országos Szövetségének (AOSZ) honlapjáról.

„Az autisták őszinték és tiszták. Ami egy mozgássérült számára a kerekesszék, vagy egy vak ember számára a bot, az egy autista embernek a mi tudásunk és elfogadásunk. Attól, hogy egy autista nem a megszokott módon viselkedik, még ugyanolyan vágyai, álmai vannak, mint bárki másnak. A ti mosolyotok, kitartásotok minket is kötelez” – nyitotta meg a kiállítást pénteken Orbán Árpád alpolgármester.

A kiállított képek Győrfy Anikó, a magyarországi Autisták Országos Szövetségének alelnöke, egy autista gyerek édesanyja által kerültek Udvarhelyre. Elmondta, a kiállítással fel szeretnék hívni a figyelmet a társadalom azon tagjaira, akik amellett, hogy mindennapi életük során autista gyereket gondoznak, dolgozni járnak, és még civil szervezetben is tevékenykednek. A képek azt bizonyítják, hogy lehet teljes életet élni az autizmussal.

1998-ban több szülő kezdeményezésére alakult Felsőboldogfalván a Pro Autist Alapítvány. A nappali befogadóközpont az autizmussal élő fiatalok csoportjának támogatását tartja szem előtt, társadalmi beilleszkedésüket segítő programokat szervez, ugyanakkor igyekszik elősegíteni a beilleszkedő nevelést a Hargita megyei óvodákban – foglalta össze az alapítvány tevékenységét Péter Edit elnök. Jelenleg hat fiatal tartózkodik állandó jelleggel a központban, négyhez pedig a munkatársak rendszeresen kijárnak, hiszen ezeket a foglalkozásokat a családdal együttműködve végzik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 04., péntek

Motoros baleset a Kalonda-tetőn

Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.

Motoros baleset a Kalonda-tetőn
Motoros baleset a Kalonda-tetőn
2025. július 04., péntek

Motoros baleset a Kalonda-tetőn

2025. július 03., csütörtök

Kritikus szakaszhoz értek a parajdi sóbányánál – a vezetékrendszer kanyarulata jelenti a kihívást

A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.

Kritikus szakaszhoz értek a parajdi sóbányánál – a vezetékrendszer kanyarulata jelenti a kihívást
2025. július 02., szerda

Öt juhot ölt meg a medve Ivóban, mielőtt kilőtték

A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.

Öt juhot ölt meg a medve Ivóban, mielőtt kilőtték
2025. július 02., szerda

Félmillió forintos segély a parajdi bánya dolgozóinak és azoknak, akiket kiköltöztettek

Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.

Félmillió forintos segély a parajdi bánya dolgozóinak és azoknak, akiket kiköltöztettek
2025. július 01., kedd

Megy a nyugtatás Parajdon: csak újabb „kisebb beszakadások”, de legalább több a hegesztő

Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.

Megy a nyugtatás Parajdon: csak újabb „kisebb beszakadások”, de legalább több a hegesztő
2025. július 01., kedd

Megnyílt a sósvizű strand Parajdon

Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.

Megnyílt a sósvizű strand Parajdon
Megnyílt a sósvizű strand Parajdon
2025. július 01., kedd

Megnyílt a sósvizű strand Parajdon

2025. június 30., hétfő

Embereket riogató medvét fogtak be Árvátfalván

Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.

Embereket riogató medvét fogtak be Árvátfalván
2025. június 30., hétfő

Újabb forgalomkorlátozások Székelyudvarhelyen

Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.

Újabb forgalomkorlátozások Székelyudvarhelyen
2025. június 30., hétfő

A parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálta meg a Legfelsőbb Védelmi Tanács

A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.

A parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálta meg a Legfelsőbb Védelmi Tanács
2025. június 30., hétfő

Csak fele úgy haladnak, mint tervezték, két hetet is késhet a Korond-patak elterelése

A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.

Csak fele úgy haladnak, mint tervezték, két hetet is késhet a Korond-patak elterelése