
Fotó: Veres Nándor
A nap 24 órájában fog működni a székelyudvarhelyi városi kórház új komputertomográfja, amely jelenleg a legmodernebb CT a megyében. A szakorvos által javasolt vizsgálat a fekvő- és járóbetegek számára egyaránt ingyenes lesz. A nagy értékű berendezést hétfőn adták át a kórház frissen felújított röntgendiagnosztikai laboratóriumában.
2012. március 19., 16:262012. március 19., 16:26
2012. március 19., 16:472012. március 19., 16:47
Hétfőn sajtótájékoztató keretében átadták a városi kórház új komputertomográfját, valamint a felújított röntgenosztályt. A beruházások összértéke meghaladja az egymillió lejt. A kettős eseményről elsőként dr. Ördög András, a radiológiai osztály vezető orvosa beszélt, elmondva, az osztály munkaközössége igyekezni fog, hogy kihasználják az új komputertomográfot, segítsék kollégáikat a korszerű diagnózisok felállításában, a betegeket pedig megkíméljék attól, hogy Csíkszeredába vagy Vásárhelyre kelljen menniük egy CT-vizsgálatért.
Két jelentős beruházásról szeretnének beszámolni, kezdte beszédét Lukács Antal kórházigazgató, kifejtve, hogy nem kis munka volt a radiológiai osztály felújítása, hiszen első ránézésre senki nem gondolná, hogy az osztály folyosójáról 34, külön rendeltetéssel bíró helyiség nyílik, amelyeket az európai szabványoknak, valamint a szigorú sugárvédelmi előírásoknak megfelelően újítottak fel. A munkálatok értéke 280 000 lej, ezt a kórház fejlesztési alapjából finanszírozták. Az osztály korábban egy átjáróház volt, de a felújítás során ezt a problémát is megoldották, hiszen sugárvédelmi szempontból is fontos, hogy zárt legyen – fűzte hozzá a főigazgató. A komputertomográf beszerzését a kórház és az önkormányzat közösen kezdeményezte, majd az egészségügyi minisztérium kedvező elbírálását követően állami pénzből vásárolták meg a 760 000 lej értékű berendezést – közölte Lukács Antal, hangsúlyozva, a CT nem azt a célt szolgálja, hogy rutinvizsgálatokat végezzenek vele. Noha ez többletköltségekkel jár, a CT éjjel-nappal fog működni, az előzővel ellentétben nem napi két órát lesz használatban. A 24 órás ügyeleti vonallal a kórház a hármas besorolás feltételeinek is eleget tesz – mondta el az intézmény vezetője. A szakorvosi javaslatra történő vizsgálat a kórházi, illetve a járóbetegek számára egyaránt ingyenes lesz.
Az, hogy a városi kórház egy ilyen korszerű berendezéssel gazdagodott, melynek értéke nagyjából három nagy ház árával megegyező, sok ember munkáját dicséri, de elsősorban az intézményben dolgozó orvosokét – mondta el a sajtótájékoztatón Bunta Levente polgármester, majd sok sikert és eredményes munkát kívánt az egészségügyi dolgozóknak, és átadta a szót dr. Pethő Csilla szakorvosnak. Az új komputertomográf nagy előrelépést jelent a korszerű diagnosztika terén, elsősorban az ideggyógyászati, belgyógyászati, sebészeti kórképek tekintetében, valamint az onkológiai betegek állapotának követésében – magyarázta a radiológus orvos. A röntgensugár nem teljesen ártalmatlan, csak indokolt esetekben kell használni, hangsúlyozta dr. Pethő Csilla, példaként elmondva, hogy egy koponya CT-nek a sugárterhelése körülbelül száz mellkasfelvétel sugárterhelésével egyezik meg, egy hasi CT-é pedig nagyjából négyszázzal. A programált vizsgálatokat a délelőtti órákban, előjegyzéssel, szakorvosi kérésre fogják végezni, azon túl pedig a sürgősségi eseteket látják majd el, de amint bővül az osztály csapata, szeretnék a programot is bővíteni – mondta a sajtótájékoztatón a szakorvos.
Három, Székelyudvarhely közösségéért hosszú éveken át dolgozó személy vehette át pénteken a Pro Urbe díjat az Udvarhely Napok keretében. Az ünnepségen a közösség szolgálatáért és a maradandó értékteremtésért mutatott hála állt a középpontba.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
szóljon hozzá!