
Fotó: Barabás Ákos
Tucatnyi településről érkeztek azok a férfiak, akik annyit dolgoztak szeretetből, segítő szándékkal, amennyit önerőből másfél hónap alatt sem tudott volna elvégezni a szentegyházi Szent Gellért Alapítvány. Október elsején a szelterszi Ifjúsági és Rehabilitációs Központnál folytatják a kalákát.
2016. szeptember 11., 15:132016. szeptember 11., 15:13
Tudják, többet könnyebben csak kalákában lehet. A Romániai Falugondnokságok Szövetségének meghívására a hét folyamán harmincnégyen dolgoztak az alapítvány által építtetett rehabilitációs központ további munkálatainál, és elkészült az üvegház szerkezete is.
Egy szóra és szép számmal jöttek – jegyezte meg Balázs Sándor, a szervező szövetség elnöke, magyarzsákodi unitárius lelkész. Úgy érzi, beérni látszik a magvetés, hiszen azokból a falvakból, ahol korábban szolgált, mindenhonnan jelentkeztek kalákázók: Székelykálból, Szentgericéről, illetve Zsákodról. „Hatalmas lelki elégtétel. A Maros megyei településekről érkezők szállítását a szövetség vállalta, a gagyiak maguk szervezték meg az utazást. De jöttek Marosvásárhelyről, Székelykeresztúrról, Nyárádszentmártonból, illetve a szomszédos falvakból, Lövétéről, Almásról, Karácsonyfalváról is.
Ott folytatták, ahol tavaly abbahagyták: immár másodízben kalákáztak azért, hogy az alapítvány céljait segítsék. Legyen a fogyatékkal élők számára egy műhely, ahol dolgozhatnak, ahol a hátrányos helyzetű gyermekek barkácsolhatnak, megismerve egy-egy szakmát, és legyen egy terem a felső szinten, ahol a sérültek és épek jó körülmények között találkozhatnak.
György Attila, a szentegyházi Szent Gellért Alapítvány vezetője érzi, jó is volt, kellett is. „Nagyot haladtak a héten. Jó volt a hangulat, mert mindenki szerette azt a munkát, amit vállalt. Sikeres ötlet és gondolat ez a megyehatárokon átívelő, felekezettől független segítőkészség, amelyet a falugondnokságok szövetsége gyakorlatba ültetett. A szállás és a koszt árát pályázatból állják, az építőanyagokat mi vásároljuk meg. Sok ember rövid idő alatt sok mindent meg tud valósítani. Ezért jó az összefogás.”
Az arra vállalkozóknak a kaláka a szükségben lévők kényszer nélküli segítését jelenti. A szentgericei Kolcsár Sándor három fiatallal érkezett. A kalákázás szeretete sarkallta, hiszen annak, aki pénzszűkében van, jól fog a segítség.
Eltűnt férfit keresnek Szentegyházán, aki a polgármesteri hivatal munkatársaként dolgozik.
Korlátozni kívánja a városban működő játéktermek számát Székelyudvarhely önkormányzata, a döntés meghozatala előtt nyilvános vita keretében kérik ki a közösség véleményét.
Egyre kisebb az esély arra, hogy a már megnyert pályázat részeként közösen vásárolhasson buszokat Fenyéd és Székelyudvarhely. A városvezetés vészforgatókönyveket állított össze a beruházás megmentéséért.
Három utca és két jelentős középület modernizálási terveit hagyták jóvá a székelyudvarhelyi tanácsosok a februári ülésükön, csütörtökön. Mindemellett a helyi adók esetleges csökkentéséről is szó esett.
Áramszünet lesz Farkaslaka számos háztartásában február 27-én, pénteken 9 és 17 óra között.
Forgalmi átszervezések előtt áll a szombatfalvi városrész. A Lejtő utca egy részének egyirányúsítása, a teherforgalom irányának pontosítása és a jelzőlámpák visszaállítása mellett a városközpont jövőbeni, „shared space” alapú átalakítása is szóba került.
Lángok csaptak fel egy melléképületben Székelyudvarhelyen szerda késő este.
A barátság erejéről szól a Barátságunk története című új mesejáték, amelyet a Tomcsa Sándor Színház és az Udvarhely Néptáncműhely közösen visz színpadra Székelyudvarhelyen. Az összművészeti előadás bemutatóját szombaton tartják.
Távolságtartásra intenek a Sóskúton tanyázó medvecsalád miatt. A két bocsával pihenő anyamedve ugyan közel, mintegy 30–40 méterre húzódott meg a diákszállótól, de eddigi viselkedése alapján nem keresi az emberek társaságát és nem mutat agressziót.
Kápolnási Zsolt történész Székelyudvarhely és Budapest a millenniumi ünnepségek hevében (1896) címmel tart előadást február 26-án Székelyudvarhelyen.
szóljon hozzá!