
Fotó: Barabás Ákos
Megrázó, ugyanakkor elgondolkodtató történetet osztott meg szerkesztőségünkkel egy székelyudvarhelyi férfi. Az elmondottak alapján úgy tűnik, egy kisvárosban a bürokrácia nemhogy élni, meghalni sem enged.
2016. április 18., 12:342016. április 18., 12:34
Tragédia történt a családban. „Húsvét éjszaka meghalt édesanyám” – kezd bele olvasónk a mesélésbe. Mentőt hívtak, a mentős szabályszerűen megállapította a halál beálltát, erről hivatalos okiratot is adott. Reggel minden az előírtak szerint folytatódott volna, ha nem húsvét hétfő van, amikor a hivatal üres.
Másnap délelőtt, hosszas sorban állás után az ehhez szükséges dokumentummal olvasónk megérkezik a hivatal anyakönyvi osztályára, ahol bejelenti a halálesetet. A dokumentumok számbavétele után még elküldik fénymásolni – folytatja.
„Aztán megint kiálltam a sort, hogy kiderüljön, a fénymásolt okirat, azaz a mentőorvos által kibocsátott papír nem elfogadható” – emlékezett vissza a panaszos. Ennek oka, hogy az anyakönyvi hivatalban ismert szabályok szerint csak a háziorvos adhat ilyen papírt. „Amíg a tanácstól nincs papír, addig nem adhat ki senki semmilyen más dokumentumot.” A háttértörténet része, hogy háziorvosuk röviddel az eset előtt nyugdíjba vonult, az új orvos szabadságra ment, és nem hagyott hátra információkat a helyettesítését illetően. „Ha nem vagy jóban az orvossal, akkor nincs meg a telefonszáma” – magyarázta a férfi, hozzáfűzve, hogy nyilvánosan csupán a rendelő telefonszáma elérhető, ami kicsönghet, de szabadság idején nem veszi fel senki.
Közben lázas telefonálgatások folynak a háttérben, a család igyekszik megmozgatni mindenkit, ismerősöket, orvosokat, kórházi dolgozókat hívogatnak, de se telefonszámot, se alternatív megoldást nem találnak, hogy hivatalosan elszállíttathassák a holttestet. A hivatal munkaprogramja hétköznapokon 10 és 12 között van, a keddi napon a háziorvos délután kettőtől este későig rendel. Újabb patthelyzet. És már szerda van, amikor tíz óra után, ismét hosszas sorban állást követően sikerült kézhez kapni azt a dokumentumot, amivel hivatalosan el lehet kezdeni a temetkezési procedúrát.
Az a városlakó, akinek a hozzátartozója hétvégén, azaz pénteken egy óra után távozik el az élők sorából, nagyon hasonló tortúrának lehet kitéve. Panaszosunknak is csak a kisvárosokban ismert módon, ismerősökön keresztül sikerült megoldani, hogy ne kelljen törvénytelenül otthonában tartania három napon keresztül édesanyja holttestét.
A hivatalban a rövid hétköznapi munkaprogram mellett egyébként hétvégén egyáltalán nincs ügyfélfogadás a halálesetek bejelentésére – derült ki érdeklődésünkre. Megtudtuk viszont azt is, hogy a városházán helytelenül jártak el az elhalálozást igazoló dokumentum esetében. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője elmondta, hogy a mentős orvos által kibocsátott papír teljesen hivatalos, nagyon gyakran megesik, hogy hétvégeken vagy éjszaka nem hívják ki a háziorvost, hisz a mentős orvos által adott dokumentum is érvényes. Tájékoztatott ugyanakkor arról is, hogy a holttest nem maradhat a lakásban, a halál megállapítása után mielőbb a halottasházba kell szállítani.
Két helyszínen is útlezárásra kell számítani Székelyudvarhelyen péntektől, a közúti infrastruktúra fejlesztése miatt.
A helyi idegenforgalom helyzete és az általános gazdasági nehézségek miatt újabb csoportos leépítés körvonalazódik Parajdon. A bányakatasztrófa óta a turizmus életben tartásáért küzdő település egyik turisztikai egysége került most nehéz helyzetbe.
Megnyitották a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum Írói naplókat bemutató vándorkiállítását szerdán délután Székelyudvarhelyen, a Haáz Rezső Múzeumnak otthont adó Haberstrumf-villában.
Ijesztő tények láttak napvilágot a Hargita Megyei Területi Közrendi Hatóság udvarhelyi ülésén: a fiatalok sokszor internetről rendelik az ellenőrizetlen összetételű szintetikus drogokat. Az áru önkiszolgáló csomagautomatákba érkezik, onnan veszik át.
Kerékpáros felvonulással, előadásokkal, filmvetítésekkel és családi programokkal várják az érdeklődőket a székelyudvarhelyi majálison, amely idén is a Szejkefürdőn lesz április 30-án és május 1-jén.
Megnyitják az írói naplókat bemutató vándorkiállítást, amely április 22-én érkezik Székelyudvarhelyre, a Haáz Rezső Múzeumba.
Megváltozik a 4-es autóbusz útvonala és menetrendje április 20-tól, a járat mindkét irányban érinti a Riverside lakóparkot Székelyudvarhelyen
Róth András Lajos nyugalmazott könyvtárőr tart előadást április 23-án, csütörtökön Székelyudvarhelyen.
Sporteseményekkel ünnepelt csütörtökön az idén 35 éves Hargita Megyei Csendőr-főkapitányság székelyudvarhelyi egysége. A cél az volt, hogy még jobban összekovácsolódjon a csapat, és fejlesszék kapcsolataikat a többi hatósággal.
Egyházi kórusok találkozóját szervezik meg Székelylengyelfalván: a székelyudvarhelyi főesperesi kerület kórusainak 26. találkozóján mintegy 430 résztvevő és 18 kórus lép fel április 18-án, szombaton.
szóljon hozzá!