Fotó: Barabás Ákos
Az ország bíróságain meghozott ellentétes ítéletek miatt a nép ügyvédje a Legfelsőbb Bírósághoz fordult, kérve az ítélőszéket, hozzon döntést abban a kérdésben, hogy bírságolhat-e a helyi rendőrség közlekedési kihágás miatt. A döntésre az udvarhelyi helyi rendőrség vezetője szerint is szükség van, noha tudomása szerint a városban nem volt az említettekhez hasonló bírósági per.
2017. február 23., 11:402017. február 23., 11:40
A nép ügyvédje által a Legfelsőbb Bírósághoz intézett kérést az tette szükségessé, hogy a vonatkozó törvényeket különbözőképpen értelmezték a bírósági gyakorlatban. A közlekedési kihágások ügyében kiállított jegyzőkönyvek esetében néhány bíróság elismerte a helyi rendőrségek hatáskörét, törvényesnek minősítve a bírságokat, más bíróságok viszont nem ismerték el ezt a jogkört. A 2010-ben életbe lépett 155-ös törvény a helyi rendőrségek számára hatáskört biztosít ugyan a közlekedésrendészeti ügyekben, ám ez a hatáskör korlátozott. Egy másik jogszabály, a 2002-ben életbe lépett 195. számú törvény értelmezése alapján azonban nem bírságolhatnak közlekedési kihágásért a helyi rendőrségek – amennyiben ilyen szabálysértést észlelnek, csak az állami rendőrség közlekedésrendészeinek közreműködésével alkalmazhatnak bírságot.
Noha a két említett törvény nem mond ellent egymásnak, értelmezésre szorul az, hogy a helyi rendőrség büntethet-e például szabálytalan parkolásért – magyarázta László Szabolcs, a székelyudvarhelyi helyi rendőrség vezetője. Szerinte várható volt, hogy előbb-utóbb egyértelmű bírósági állásfoglalásra lesz szükség.
László Szabolcs tudomása szerint Udvarhelyen eddig nem indult per a helyi rendőrség által alkalmazott bírság miatt, de hallott arról, hogy országosan egyre gyakrabban történik ez meg. Éppen ezért úgy véli, hogy a Legfelsőbb Bíróság értelmezése a helyi rendőrségek számára is nagy segítség lesz, hiszen pontosan meghatározzák hatáskörüket. Most, amikor az állami rendőrség legalább húszszázalékos személyzethiánnyal küzd, nem hiszi, hogy a helyi rendőrségek alkalmazottai mellé csak azért rendelnek majd egy állami rendőrségi alkalmazottat, hogy előbbiek bírságolni tudjanak – fűzte hozzá.
Elkészült a Tompa László utca aszfaltozásával a kivitelező Székelyudvarhelyen, ezzel egy fontos közlekedési alternatíva szabadult fel a gépjárművezetők előtt.
Hosszab áramszünet várható hétfőn Nyikómalomfalván, a szolgáltató ugyanis javítási munkálatokat végez – derük ki a szerkesztőségünknek is elküldött közleményből.
Elindult a jelentkezési időszak azon tulajdonosok számára, akik régi ingatlanjukat turisztikai célokra hasznosítanák Szentegyházán. A támogatás összege elérheti az 50 000 eurót.
Kastélynapokkal ünnepli egy éves újranyitását a fiatfalvi Ugron Kastély a hétvégén.
Avarák, kertek, átlépők földje Székelyvarság címmel jelent meg Tamás Lenke kötete, amelyben a település történetét írja le. Alkotását, amelyben személyes történetek is helyet kaptak, vasárnap fogják bemutatni a helyi kultúrotthonban.
Most aztán tényleg lebontaná a lakótelepi bádoggarázssorokat a székelyudvarhelyi városháza? – merült fel a sokakat érintő kérdés az elmúlt napokban. A Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal szerint azonban szó sincs erről.
Kiemelkedő, 9,72-es átlaggal lett Hargita megye legjobb érettségizője Bencze Mátyás, a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium XII. B osztályos tanulója. A fiatal tehetséggel kitartásról, terveiről és a jelenlegi oktatás kihívásairól beszélgettünk.
Komoly fennakadást okoz a betonhiány a parajdi beszakadt bányarésznél zajló munkálatokban. A kivitelező nem tud elegendő alapanyagot beszerezni, emiatt már kétnapos csúszásban vannak a Korond-patak ideiglenes elterelésével.
Kültéri szúnyogirtást végeznek Szentegyházán, szerdán este 8 órától. A lakókat arra kérik ne tartózkodjanak az érintett területeken a permetgőzök belélegzésének elkerülése érdekében.
Nagy leépítések nem történtek a parajdi bányakatasztrófa óta, de vendégek híján számos turisztikai vállalkozás bezárt már. Azok, amelyek még nyitva vannak, kínlódnak. Van olyan, amelyet csak a fűtési szezon kezdetéig terveznek nyitva tartani.
szóljon hozzá!