
Nyírő József újratemetésének programja már elkészült, az utolsó egyeztetések is megvoltak: május 27-én a Szent Miklós-hegyi római katolikus temetőben helyezik végső nyugalomra a székely apostol földi maradványait.
2012. május 18., 17:032012. május 18., 17:03
2012. május 20., 14:002012. május 20., 14:00
„A sajtón keresztül vettük a jelzéseket Bukarest irányából, azonban mindaddig, amíg nincs egyöntetű álláspont Nyírő József újratemetésének ügyében, csupán egy dologra tudunk koncentrálni: hogy a megfelelő kegyelettel helyezzük nyugalomra Nyírő József hamvait” – mondta el az újratemetést kezdeményező Székelyudvarhelyért Alapítvány elnöke, Szász Jenő.
A helyi társszervező mellett a pénteki sajtótájékoztatón Fráter Olivér, az újratemetés ügyének a Magyar Országgyűlés Hivatala általi megbízottja is részt vett. Fráter kihangsúlyozta: a román állam és hatóság nem minden tekintetben teremtette meg a lehetőséget, hogy a szervezők által elképzelt módon történjen a ceremónia. „A Magyar Országgyűlés Hivatala sürgeti a román hatóságok egyértelmű közlését arra vonatkozóan, hogy mit jelent az általuk képviselt álláspont. Hol van a tűrés és a tiltás határa? Megtiltják Nyírő József földi maradványainak Romániába való behozatalát, vagy nem értenek egyet az újratemetéssel, de tudomásul veszik annak tervezett lebonyolítását?” – fejtette ki az országgyűlési hivatali megbízott. Fráter a továbbiakban hozzáfűzte: amennyiben a román fél nem engedi be Romániába Nyírő hamvait, a magyar fél olyan megoldást fog keresni, amely nem csorbítja a román jogrendet, sem Nyírő tisztelőinek lelki várakozásait.
Fráter a Magyar Országgyűlés Hivatalának álláspontját is tolmácsolta, miszerint sajnálattal veszik tudomásul, hogy a kialakult vitában Bunta Levente, Székelyudvarhely polgármestere és társai nem a magyar álláspontot erősítik. „Bunta már személyes tárgyalásainkon is rendkívül erős felvetéssel élt Nyírő nyilas múltjával és a vele szemben megfogalmazott antiszemitizmus-váddal kapcsolatosan, utóbb pedig a román média és hatóságok is fasisztának, nyilasnak minősítették az írót” – fejtette ki. Fráter arról is említést tett, hogy a „Bunta polgármester pártjához közel álló bukaresti magyar lap” arról cikkezett, Nyírő háborús bűnös volt, utólag pedig a román sajtó is ugyanezt a hamis vádat hangoztatta. „Bízunk benne, hogy a kialakult magyar–román vitában minden magyar ember a magyar álláspontot fogja erősíteni” – summázott a magyar fél képviselője.
Magyar ember magyar álláspontot képviseljen!
Nyírő József újratemetése kapcsán a Magyar Országgyűlés Hivatala sürgeti a román hatóságok egyértelmű közlését arra vonatkozóan, hogy a román hatóságok eddigiekben kifejezett egyet nem értése az újratemetéssel pontosan mit jelent:
1. megtiltják Nyirő József földi maradványainak Romániába való behozatalát
vagy
2. nem értenek egyet az újratemetéssel, de tudomásul veszik annak tervezett
lebonyolítását!
Amint a román fél fentiek szerinti közlését megteszi, a magyar fél haladéktalanul tájékoztatja a közvéleményt az újratemetéssel összefüggő helyzetről. Ha a román fél nem engedi be Romániába Nyirő József földi maradványait, a magyar fél olyan megoldást fog keresni, amely nem csorbítja sem a román jogrendet, sem Nyirő József tisztelőinek lelki várakozásait.
Sajnálattal állapítjuk meg, hogy a kialakult magyar-román szakmai és politikai vitában Székelyudvarhely polgármestere és társai nem a magyar álláspontot erősítik:
1. Bunta polgármester már személyes tárgyalásainkon is Nyirő József nyilas múltjával és a vele szemben megfogalmazott antiszemitizmus vádjával kapcsolatosan rendkívül erős felvetéssel élt. Utóbb a román hatóságok és a román média is fasisztának, nyilasnak és antiszemitának minősítette Nyirő Józsefet.
2. Bunta polgármester nyilvánosan megtámadta a Nyirő József újratemetését kezdeményező Székelyudvarhelyért Alapítvány elnökét és a Magyar Országgyűlés elnökét, az újratemetés védnökét. Ezek után a román hatóságok már azt kifogásolták, hogy a tervezett újratemetés jobboldali ceremónia lesz.
3. Bunta polgármester irányítása alatt álló Polgármesteri Hivatal alárendeltségébe tartozó székelyudvarhelyi könyvtár igazgatója kijelentette, nem indokolt, hogy a Székelyudvarhelyi Városi Könytár felvegye Nyirő József nevét. Ezek után már román civil szervezetek azt követelték, tiltsák meg Székelyföldön, hogy bármelyik közintézmény Nyirő nevét viselhesse.
4. A Bunta polgármester pártjához közel álló bukaresti magyar lap, az Új Magyar Szó arról cikkezett, hogy Nyirő József háborús bűnös. Pontosan ugyanezt a hamis vádat hangoztatja a román sajtó Nyirő ellenes része is.
Bízzunk benne, hogy a jövőben a Nyirő József kapcsán kialakult magyar-román vitában minden magyar ember a magyar álláspontot fogja erősíteni!
Fráter Olivér
A Nyirő-újratemetés Országgyűlési Hivatali megbízottja
Székelyudvarhely, 2012. május 18.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!