Hirdetés
Hirdetés

Bontják a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának leomlott épületrészét

Megkezdődött a június 1-ig tartó épületbontás •  Fotó: Olti Angyalka

Megkezdődött a június 1-ig tartó épületbontás

Fotó: Olti Angyalka

Megkezdődtek a bontási munkálatok a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál. Ezt követően a magyar állam támogatásával az elbontott részeket újjáépítik, máshol pedig teljes felújítást végeznek.

Fülöp-Székely Botond

2026. március 04., 14:002026. március 04., 14:00

„A bentlakásnál történt tragédia mélyen megrendítette közösségünket. Fájdalmas emlék marad, amelyre felelősséggel és tanulságként kell tekintenünk” – fogalmazott a héten közleményében Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere. Ezek után közölte, hogy ezen a héten elkezdődik a beomlott épületrész elbontása, amelyet kézi erővel, ugyanakkor fokozott körültekintéssel fognak elvégezni. A munkálatok már zajlanak is. Az elöljáró arra is kitér, hogy

a bontás vélhetően június 1-jén fog befejeződni, ezt követően pedig újjáépítik a bentlakást.

Bontás, építkezés, felújítás

Szakács-Paál István a Székelyhonnak kifejtette, a bontáshoz szükséges engedélyeket kiváltotta a kivitelező, a későbbi építkezéshez szükséges dokumentumokat azonban még be kell szereznie. Azt is megerősítette, hogy a munkálatok a magyar kormány támogatásával zajlanak, amiről Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára tájékoztatta.

•  Fotó: Olti Angyalka Galéria

Fotó: Olti Angyalka

A polgármester egyúttal háláját fejezte ki a segítségért. Több információt azonban nem tudott megosztani, hiszen annak megrendelője a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.

Hirdetés

A beruházással kapcsolatban Laczkó György, a Tamási áron Gimnázium igazgatója a lapunknak elmondta, hogy bár jelenleg nem bérlik a katolikus egyháztól az épületet, azért ő személyesen is követte a fejlesztésekkel kapcsolatos terveket. Rámutatott, a megbízott nem csak az omlás helyszínén fog dolgozni, hanem az attól hátrébb (a sportpálya irányában) lévő épületrészt is elbontják. Ezt követően

az elbontott részeket újjáépítik, máshol pedig teljes felújítást végeznek.

A helyszínen fokozott odafigyeléssel zajlik a munka: viszonylag kevés munkás kézi erővel végzi a feladatát. A cserepeket már el is távolították. Korábban egyébként akkor zajlottak beavatkozások a helyszínen, amikor 2024-ben megerősítették a beomlott épületrészt.

•  Fotó: Olti Angyalka Galéria

Fotó: Olti Angyalka

Tragédia, ami örök mementó marad

A Tamási Áron Gimnázium bentlakásának egy része 2023. december 18-án omlott be, miután munkálatokat végeztek az épület alapjánál. Összesen négy diák szorult a romok közé a tragédia során. A fiatalok egyike, a farkaslaki S. Dávid a helyszínen elhunyt, a válságos állapotba került fehéregyházi B. Orsolya pedig néhány héttel később, 2024. január 9-én vesztette életét a Maros Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban.

A másik két áldozat viszonylag könnyebb sérülésekkel átvészelte a történteket. A történtekkel kapcsolatos felelősségre vonás lassan halad.

korábban írtuk

Tragédia Székelyudvarhelyen – gyerekek szorultak a bentlakás összeomlott fala alá
Tragédia Székelyudvarhelyen – gyerekek szorultak a bentlakás összeomlott fala alá

Összedőlt a Tamási Áron Gimnázium kollégiumának egyik épületrésze hétfő délután. Több gyerek a romok alá szorult, azonban sikerült kimenteni őket. Az egyik fiút már nem lehetett újjáéleszteni.

korábban írtuk

Megerősítették a beomlott bentlakást
Megerősítették a beomlott bentlakást

Befejeződött a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásának megerősítése és biztonságossá tétele – derül ki a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal tájékoztatásából.

korábban írtuk

Két éve történt a székelyudvarhelyi tragédia, lassú a felelősségre vonás
Két éve történt a székelyudvarhelyi tragédia, lassú a felelősségre vonás

Napra pontosan két évvel ezelőtt, 2023. december 18-án leomlott a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásának egy része, a romok négy diákot temettek maguk alá, közülük ketten életüket vesztették. A felelősségre vonás lassan halad.

•  Fotó: Olti Angyalka Galéria

Fotó: Olti Angyalka

•  Fotó: Olti Angyalka Galéria

Fotó: Olti Angyalka

•  Fotó: Olti Angyalka Galéria

Fotó: Olti Angyalka

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 17., szerda

Féláron strandolhatnak a székelyudvarhelyiek

Megnyitják a székelyudvarhelyi strandot pénteken. Az első napon ingyenes lesz a belépés – közli a székelyudvarhelyi városháza.

Féláron strandolhatnak a székelyudvarhelyiek
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Több száz fiatalt vonna be új programjába az SZKA

Nemzetközi pályázati támogatást nyert a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA ). A féléves program a fenntarthatóság, az egészségmegőrzés és a fiatalok jövőbeli készségeinek fejlesztésére összpontosít.

Több száz fiatalt vonna be új programjába az SZKA
2026. június 15., hétfő

Nem állt le az oktatás a leomlott vakolatrész miatt a székelyudvarhelyi iskolában

Két diák tartózkodott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium azon osztálytermében, amelyikben hétfőn reggel levált egy része a mennyezetnek. Szerencsére senki sem sérült meg, az oktatás helyszínét pedig átszervezték.

Nem állt le az oktatás a leomlott vakolatrész miatt a székelyudvarhelyi iskolában
2026. június 15., hétfő

Leomlott a vakolat egy tanteremben a székelyudvarhelyi református kollégiumban

Lezártak két tantermet a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumban, miután hétfőn reggel leszakadt egy mennyezeti vakolatrész. Az eset idején két diák tartózkodott a teremben, de senki sem sérült meg.

Leomlott a vakolat egy tanteremben a székelyudvarhelyi református kollégiumban
Hirdetés
2026. június 14., vasárnap

Július végéig megújul a székelykeresztúri múzeum

A ponyva és az állványok mögött zajlik a székelykeresztúri Molnár István Múzeum energetikai felújítása; a belső festések egy részét saját forrásból kell megoldja az önkormányzat. A megpályázott projektet július végén kell lezárják.

Július végéig megújul a székelykeresztúri múzeum
2026. június 13., szombat

Részegen vezetett, lebukott az oroszhegyi sofőr

Saját falujában állították meg a rendőrök azt az oroszhegyi sofőrt, aki erősen ittas állapotban ült a kormány mögé pénteken koradélután.

Részegen vezetett, lebukott az oroszhegyi sofőr
2026. június 11., csütörtök

Elpusztult egy medve Sikaszóban, amelyet korábban elgázolhattak

Sérült medve miatt érkezett riasztás Sikaszóba, ám a nagyvad elpusztult, amire a törvény által előírt bizottság helyszínre ért. Az állatot napokkal korábban üthette el egy autó.

Elpusztult egy medve Sikaszóban, amelyet korábban elgázolhattak
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Egész napos mozizásra várják az érdeklődőket Szentegyházán

Egész napos filmünneppel várják a mozirajongókat június 17-én Szentegyházán. A Vándormozi négy magyar alkotást vetít le, a belépés ingyenes.

Egész napos mozizásra várják az érdeklődőket Szentegyházán
2026. június 11., csütörtök

Kezdődik a strandszezon Parajdon

Megnyitja kapuit a parajdi sós strand pénteken, a nyitónapon minden érdeklődő ingyenesen látogathatja a létesítményt.

Kezdődik a strandszezon Parajdon
Kezdődik a strandszezon Parajdon
2026. június 11., csütörtök

Kezdődik a strandszezon Parajdon

2026. június 10., szerda

A kilövés után pár nappal ismét medvére figyelmeztetnek

Újabb Ro-Alert figyelmeztetést kaptak kedd este a székelyvarságiak medve jelenléte miatt. Mindez alig két nappal azután történt, hogy egy emberre veszélyessé vált nagyvadat kilőttek a településen.

A kilövés után pár nappal ismét medvére figyelmeztetnek
Hirdetés