Isten megtartó erejének fontosságát hangsúlyozták a felszólalók Székelyudvarhelyen az 1848–49-es szabadságharc 177. évfordulóján. Kijelentették: összefogásra van szükség, hogy az elkövetkező időszak győztesei legyünk.
2025. március 15., 16:292025. március 15., 16:29
2025. március 15., 16:342025. március 15., 16:34
Fotó: László Ildikó
Isten megtartó erejének fontosságát hangsúlyozták a felszólalók Székelyudvarhelyen az 1848–49-es szabadságharc 177. évfordulóján. Kijelentették: összefogásra van szükség, hogy az elkövetkező időszak győztesei legyünk.
2025. március 15., 16:292025. március 15., 16:29
2025. március 15., 16:342025. március 15., 16:34
Fotó: László Ildikó
A hagyományőrző huszárok jelentésadásával kezdődött meg az ünnepség a Márton Áron téren, ahol nagy tömeg várta a felszólalókat.
Szakács-Paál István, a város polgármestere Petőfi Sándor verséből idézve – „Hol a szabadság, ott van a haza” – kijelentette, Székelyudvarhely jövőt kell jelentsen a fiataloknak, haza kell hívja az ifjakat a nagyvilágból. Ehhez erős gazdaságra, erős közösségekre és összefogásra van szükség. Rámutatott, a hit a magyarság megtartó ereje, hiszen anélkül és Isten nélkül nincsenek álmok és megvalósítások sem.
Fotó: László Ildikó
„Nem vagyunk kicsik és nem vagyunk kevesen. Mi, magyarok együtt vagyunk a Kárpát-medencében és együtt vagyunk Európában is.
Egy a nyelvünk és a kultúránk, érdekeink is egybecsengenek, hogy a körülöttünk lévő változásoknak ne vesztesei, hanem győztesei legyünk” – szögezte le.
Kelemen Hunor, az RMDSZ országos elnöke kiemelte, a szabadságot nem adják ingyen, harcolni és dolgozni kell érte minden nap, különösen békeidőben.
Fotó: László Ildikó
„Amikor tenni kellett a szabadságért, a székelyek cselekedtek, ahogy tették mindig is, ha veszély fenyegetett. A szabadság a történelmi génjeinkben van, ahogy a szolidaritás is” – fogalmazott. Felidézte azt is, hogy 1848. április 1-jén ért el a szabadságharc híre Székelyudvarhelyre, ekkor vált Pálffy János a székely ellenzék vezéralakjává és kiállt a nemzet szabadsága mellett. Nyomatékosította, hogy
Ezt követően összefogásra szólította fel a közösséget a szélsőséges, magyarellenes politikai erőkkel szemben. Hozzátette, bármi történjen is, a magyar–magyar együttműködés töretlen marad, kölcsönösen számíthatunk egymásra a magyar kormánnyal.
„Sohasem volt könnyű magyarnak lenni, szüleink a megmaradásért való küzdelmet és a gyarapodást nevelték belénk. Ennek köszönhető, hogy az erdélyi magyar közösség ma is együtt van és erőt képvisel, tagjainak ugyanakkor vigyázniuk kell egymásra” – hangsúlyozta Antal Lóránt szenátor.
Fotó: László Ildikó
Soltész Miklós, Magyarország egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára felidézte a szabadságharc történéseit, majd arról beszélt, hogy a forradalom hőseinek emléke 177 év után is velünk van, eszméikre most is sajátunkként tekintünk.
Fotó: László Ildikó
Közölte, az egyenlőség annak idején Budapesten a jobbágyok felszabadítását, míg Székelyföldön az évszázados jogok visszaszerzését jelentette. Szerinte napjainkban ahhoz kell ragaszkodnunk feltétel nélkül, hogy
A testvériség pedig a népek egymás közötti tiszteletét, kultúránk továbbadását jelenti. Ezt követően Orbán Viktor miniszterelnök üzenetét tolmácsolta.
Fotó: László Ildikó
Adorjáni Dezső Zoltán, a romániai evangélikus-lutheránus egyház püspöke elmondta, 80 év után először van állandó evangélikus papja Székelyudvarhelynek, hiszen előző nap szentelték fel Géczi Leventét. Kijelentette, a szabadságnak akkor van igazán értelme, ha azt isteni alapokra helyezzük.
Fotó: László Ildikó
Az esemény végén Ambrus István katolikus plébános, valamint Ferkő Andor református és Simó Sándor unitárius lelkipásztorok Isten áldását kérték a közösségre.
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Megnyitják a székelyudvarhelyi strandot pénteken. Az első napon ingyenes lesz a belépés – közli a székelyudvarhelyi városháza.
Nemzetközi pályázati támogatást nyert a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA ). A féléves program a fenntarthatóság, az egészségmegőrzés és a fiatalok jövőbeli készségeinek fejlesztésére összpontosít.
Két diák tartózkodott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium azon osztálytermében, amelyikben hétfőn reggel levált egy része a mennyezetnek. Szerencsére senki sem sérült meg, az oktatás helyszínét pedig átszervezték.
Lezártak két tantermet a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumban, miután hétfőn reggel leszakadt egy mennyezeti vakolatrész. Az eset idején két diák tartózkodott a teremben, de senki sem sérült meg.
A ponyva és az állványok mögött zajlik a székelykeresztúri Molnár István Múzeum energetikai felújítása; a belső festések egy részét saját forrásból kell megoldja az önkormányzat. A megpályázott projektet július végén kell lezárják.
Saját falujában állították meg a rendőrök azt az oroszhegyi sofőrt, aki erősen ittas állapotban ült a kormány mögé pénteken koradélután.
Sérült medve miatt érkezett riasztás Sikaszóba, ám a nagyvad elpusztult, amire a törvény által előírt bizottság helyszínre ért. Az állatot napokkal korábban üthette el egy autó.
Egész napos filmünneppel várják a mozirajongókat június 17-én Szentegyházán. A Vándormozi négy magyar alkotást vetít le, a belépés ingyenes.
Megnyitja kapuit a parajdi sós strand pénteken, a nyitónapon minden érdeklődő ingyenesen látogathatja a létesítményt.
Újabb Ro-Alert figyelmeztetést kaptak kedd este a székelyvarságiak medve jelenléte miatt. Mindez alig két nappal azután történt, hogy egy emberre veszélyessé vált nagyvadat kilőttek a településen.
szóljon hozzá!