
Fotó: Barabás Ákos
A szentegyháziak megelégelték, hogy a maradék erdőikben folyamatosan garázdálkodnak ugyanazok a tolvajok. Szerda este közösen léptek fel ellenük.
2016. szeptember 08., 20:012016. szeptember 08., 20:01
2016. szeptember 08., 22:082016. szeptember 08., 22:08
Egy telefonos figyelmeztetés után közel húszan jelentek meg az erdő alatt, és útját állták a lopott fával megrakott szekérnek és traktornak.
Az este nyolc óra körül beérkezett telefonhívásra azért tudtak reagálni, mert a csoport többsége éppen egy találkozón volt, mondta egyikük. A rendőrséget röviddel kilenc óra után hívták a sürgősségi telefonszámon. A kiérkező rendőrök elismeréssel nyilatkoztak a közösség közreműködéséről. Nem csak a jogtalanul kivágott fa ellopását akadályozták meg, hanem a tetteseket is sikerült azonosítani, és a helyszínen bizonyítékokat is sikerült szerezni, mondta el Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője. A szóvivő szerint bonyolult, de „szép” ügyet eredményezett a spontán együttműködés.
A szemtanúk szerint az azonosított „traktorista”, mielőtt elmenekült, még „kapott néhányat”. A fatolvajok egyik motoros őrszemét is sikerült elkapni és átadni a rendőrségnek. A szekeresek ugyan elmenekültek, de lovaikat és a megrakott szekeret hátrahagyták. A rendőrségi szóvivő elmondta, hogy még a részletek kivizsgálása folyamatban van, a lefoglalt javakról nem tud nyilatkozni.
Nevüket elhallgatni kérő részvevők számoltak be a bűnözőkről. Az ún. „traktoros bandáról” van szó, a helybéli fatolvajokat többen ismerik, számukat 6–8 főre becsülik, de olyan szervezetten „dolgoznak”, hogy eddig még nem sikerült őket elkapni. Tettenérés esetén traktorjaikról az utánfutót leválasztják, és többnyire sikerül meglépniük. A mindenre elszánt tolvajok a bosszúállástól sem riadnak vissza.
„Nem egyszer gyújtották fel tanúk csűrjét, házát. A most azonosított »traktorista« is börtönviselt” – mesélte egy másik tolvajfogó. Még motorbiciklis őrszemeik is vannak, akik azonnal értesítik őket, ha szorulni kezd a hurok.
„Körülbelül 15 köbméternyi kivágott szálfát akartak eltüntetni. A rendőrség kíséretében szállítottuk a fát, az utánfutót, a szekeret és lovakat, az őrszem motorját, valamint a lefoglalt szerszámokat letétbe. Reméljük ezúttal a törvény keze utoléri őket” – nyilatkozta egyik erdőtulajdonos. Elmondta, hogy egyre kevesebb erdeje maradt Szentegyházának, minden áron meg kell őrizni.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
Helyrehozták a megsüllyedt és beszakadt útszakaszt Küsmöd és Siklód között a 135-ös megyei úton, de az elkövetkező egy-két évben nem lesz ott aszfaltozás – tudtuk meg a Hargita Megye Tanácsának vezetőjétől.
Régészeti bemutatókkal, kézműves foglalkozásokkal, rendhagyó tárlatvezetésekkel, koncerttel és fényfestéssel készül a Múzeumok Éjszakájára a Haáz Rezső Múzeum június 20-án Székelyudvarhelyen.
szóljon hozzá!