
Pálfalva határában véget ér az aszfaltréteg. Innen folytatnák a korszerűsítést
Fotó: Barabás Ákos
A Székelypálfalva és Firtosváralja, a Székelyderzs és Maros megye határa, valamint az Atyha és Etéd között húzódó útszakaszt is leaszfaltoztatja Hargita Megye Tanácsa – a terveket lapunkkal is ismertették.
2018. szeptember 04., 20:382018. szeptember 04., 20:38
Két aszfaltszőnyeget kötnének össze a Székelypálfalva és Firtosváralja közötti út 8,1 kilométeres szakaszának korszerűsítésével – ismertette a terveket Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke. Munkatársai elmondták, hogy átlagosan 5,5 méter széles utat terveznek, amelyre összesen 43 áteresz kerülne.
Egy korábbi falugyűlésen a helybéliek véleményét is kikérték azzal kapcsolatban, hogy jó helyre kerülnek-e a vízelvezetők, esetleg kell-e máshova is tenni belőlük. Borboly Csaba rámutatott, nagyon csúszós, agyagos talaj van az út mentén, így nem lehet garantálni, hogy a későbbiekben az nem mozdul el, de ha gondok lesznek, elvégzik a megfelelő javításokat.
Az aszfaltozást két, nagyjából egyforma méretű szakaszra osztották: mindkét részt tizenkét hónap alatt kell majd elvégezni, ezekbe nem számítanak bele a téli hónapok, illetve az esős időszakok. A tervek szerint az építkezés összköltsége mintegy húszmillió lej. A projekt megvalósításához külső forrásokat vonna be a megyei tanács, amiben az RMDSZ udvarhelyszéki szervezetének segítségére is számít. Ha ez nem oldható meg időben, akkor az intézmény saját költségvetéséből utal ki egy összeget a munka elkezdéséhez.
A megyei önkormányzat elnöke hangsúlyozta, ősz végén közbeszerzési eljárást fognak hirdetni az építkezésre, ám nem kizárt, hogy óvások lesznek a kivitelezők részéről, így nagyon elhúzódhat a folyamat. Ideális esetben jövő év végére leteríthetik az alapréteget az útszakaszon.
A közel másfél kilométeres útszakaszon több átereszt helyeznek el, betonsáncokat öntenek, valamint két hidat is újjá kell építeni előregyártott betonelemekből. A megvalósítás egymillió euróba kerül. Ezen építkezés megkezdésére is utal némi pénzt az intézmény, azonban a teljes kivitelezéshez még forrásokat kell keresniük. Remélik, hogy ez év végéig megtörténik.
Fotó: Barabás Ákos
Atyha és Etéd között egy 7,5 kilométeres szakaszon korszerűsítenék az utat, amely 5 millió euróból valósulhat meg – magyarázta a megyei tanács elnöke, hozzátéve, hogy a rossz talajminőség miatt van szükség ekkora összegre. Az anyagiakat európai uniós forrásból teremtenék elő, aminek év végéig meg kell történnie. A közbeszerzési eljárás elindítására ez esetben is megvan a pénze a megyei önkormányzatnak, ám ha ezalatt óvások történnek, nem lesz esélyük megpályázni a megvalósításhoz szükséges 5 millió eurót – hangsúlyozta Borboly.
Erre is megkötnék még idén a kivitelezési szerződést, hiszen akkor jó eséllyel pályázatot nyerhetnek a munkálatok finanszírozására. A megyei tanács elnöke kiemelte, a helybéliek félelmei ellenére a két Etéd környéki út felújítási tervei nem zárják ki egymást, egyszerre is elkezdhetik az építkezést.
Az USR felszólította az ANI-t, hogy tegye közzé azoknak a helyi és megyei önkormányzati képviselőknek a névsorát és párthovatartozását, akik választott tisztségük mellett valamely közintézménnyel is munkaviszonyban állnak.
Viharokra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást bocsájtott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Az előrejelzés a székelyföldi megyéket is érinti, nyugati szomszédunknál már át is vonult a vihar.
Érdemi eredmény nélküli, „udvariassági” találkozónak nevezte Constantin Paraschiv szakszervezeti vezető a Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszterrel folytatott keddi egyeztetést.
Hat utca felújítását magába foglaló beruházás kezdődött el Székelykeresztúron – elsőként az Orbán Balázs utcába vezényelték ki a munkagépeket, ahol az aszfalt feltörése zajlik. A cél az, hogy négy helyszínen még idén elvégezzék a korszerűsítést.
Hatvanezer dollárral és kétezer euróval szándékozott elhagyni Romániát a Henri Coandă Nemzetközi Repülőtérről Dohába tartva egy illető, anélkül hogy a pénzösszegeket bejelentette volna a vámnál.
Nicu Ștefănuță európai parlamenti képviselő, az EP alelnöke budapesti találkozót kezdeményezett Magyar Péter miniszterelnökkel, valamint Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszterrel.
Bejelentette Viorel Buruș kedden délután egy Facebook-videóban, hogy kilép az AUR-ból, mert már nem tud azonosulni a párt céljaival és irányvonalával. A hargitai szervezet alapítója ugyanakkor nem tervezi feladni a politizálást.
Megkezdődött a felszíni, légi és víz alatti fenyegetések észlelésére alkalmas védelmi rendszer telepítése a konstancai katonai kikötőben – jelentette be kedden Mihai Panait altengernagy, a haditengerészet vezérkari főnöke.
Elhárították kedd délután azt a meghibásodást, ami miatt Sepsiszentgyörgy belvárosában, továbbá több egészségügyi intézményben is szünetelt a vízszolgáltatás.
Megműtötték a vadászrepülő-baleset pilótáját kedden, a beavatkozás sikeres volt, a pilóta teljes felépülése várható.
1 hozzászólás