
Ötezernél is több fogyasztó maradt áram nélkül a kedd esti ítéletidő következtében. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Huszonöt Hargita megyei településen okozott áramszünetet a kedd esti heves vihar, és több ezer fogyasztó maradt áram nélkül, többnyire a viharos szél által a villamossági vezetékekre döntött fák miatt. Több településen még szerdán délelőtt is dolgoztak az áramszolgáltató vállalat szakemberei a meghibásodások elhárításán.
2023. július 26., 13:442023. július 26., 13:44
2023. július 26., 13:452023. július 26., 13:45
Hargita megye szinte minden részében károkat okozott a kedd esti vihar, ami az országon áthaladva más megyékben is komoly pusztítást végzett.
– tudtuk meg a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivőjétől. Adrian Pănescu elmondta, sok településen fákat döntött a villamossági vezetékekre a szél, kiterjedt áramkieséseket okozva – összesen több mint 5000 fogyasztó maradt áram nélkül.
A Tusnád és Csíkszentsimon között húzódó 20 kilovoltos vezetéket több helyen is szél által kidöntött fák rongálták meg, szakították le, e miatt megszűnt az áramszolgáltatás Csatószegen, Tusnádfaluban, Csíkszentsimonban és Csíkverebesen – összesen 1536 háztartásban. A Electrica Rt. karbantartócsoportjai már kedden este elhárították a meghibásodások egy részét, de
A Csíkszereda és Balánbánya között húzódó nagyfeszültségű vezeték is megrongálódott a kidőlt fák miatt, az áramszünet Csíkszentdomokos, Csíkszenttamás, Csíkrákos és Csíkcsicsó nagy részét érintette, 471 fogyasztó maradt áram nélkül. Ezeket a településeket jórészt az éjszaka folyamán vissza tudták csatlakoztatni a hálózatra az áramszolgáltató vállalat szakemberei.
Fotó: Pinti Attila
Csíkszentmihály község is elsötétült az ítéletidő miatt: az elektromossági vezetékekre dőlt fák miatt áram nélkül maradt a községközpont, valamint Csíkvacsárcsi, Ajnád és Lóvész. Ez a meghibásodás 1201 fogyasztót érintett – tájékoztatott Adrian Pănescu.
Udvarhelyszék sem úszta meg a viharos időjárást károk nélkül. A Székelyudvarhely–Székelykeresztúr közti szakaszon húzódó 20 kilovoltos fővezetékről táplált települések közül Kányád, valamint Homoródszentmáton községhez tartozó tizenkét település maradt áram nélkül egész éjjel. Ezeken a településeken összesen 1435 háztartásban szűnt meg az áramellátás, több helyen még szerdán délelőtt sem volt áram, ugyanis még dolgoztak a meghibásodások elhárításán az Electrica karbantartói. A reggeli órákban sikerült helyreállítani a szolgáltatást Maroshévízen is, ahol a város Maros megye felőli része – összesen 440 fogyasztó – maradt áram nélkül.
A sűrű villámlások által kísért ítéletidő tüzet nem okozott, de több helyen fákat döntött az utakra – köztük európai- és országútra is –, de a fák eltakarításáig tartó, legfeljebb egyórás útlezárásokon kívül egyéb fennakadást nem okoztak ezek – tudtuk meg a prefektusi hivatal szóvivőjétől.

Fa dőlt a 13A és a 12A jelzésű országútra, az E578 európai útra, Tusnádon a villanyvezetékekre, Csatószegen az óvodára, míg Kászonaltízen egy villanyoszlop dőlt ki kedd este. Csíkszeredában pedig a labdarúgó-akadémia új épülete előtt tört ki fát a vihar.
Egyébként akárcsak keddre, szerdára is másodfokú, azaz narancssárga jelzésű riasztást adott ki Hargita megyére a meteorológiai szolgálat, továbbá a vízügyi hatóság is. A figyelmeztetések értelmében szerdán 10 órától csütörtök hajnali 2 óráig viharos időjárás alakulhat ki, 70–90 km/órás széllel, villámlással, zivatarokkal és jégesővel.

Heves szélre és szélviharra vonatkozó másodfokú (narancssárga jelzésű) riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Olténiára, Munténiára, Erdély és Moldva túlnyomó részére és Dobrudzsa nyugati felére.
Az elsőfokú (sárga) hidrológiai figyelmeztetés szerint a szerda délelőtt és csütörtök dél közti időszakban megnőhet a Maros, a Kis- és Nagy-Küküllő, az Olt, a Tatros és a Beszterce folyók vízszintje. A másodfokú figyelmeztetés szerint szerdán 14 óra és csütörtök 7 óra között a Homoród patak ki is léphet a medréből.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!