
A csibai Szent Lőrinc-kápolna
Fotó: Gecse Noémi
A nyár legtöbbször emlegetett szentje Lőrinc. A néphagyomány időjárási fordulónapnak tartja augusztus 10-ét; hallani a „lőrinces” dinnyéről, az uborkaeltevés határnapjáról. Az augusztus 11-én ünnepelt Assisi Szent Klára a klarisszák mellett Assisi város, a vakok, az aranyozók, az üvegesek, az üvegfestők és a televízió szakembereinek patrónája is.
2019. augusztus 10., 08:282019. augusztus 10., 08:28
Ismert a mondás: Lőrinc napja ha szép, sok a gyümölcs és ép. Megszívlelendő ma is, hogy ilyenkor, az augusztusi forróságban, meg kell óvni a határt a tűzkártól. A soron következő meteorhullást az angol néphagyomány Lőrinc tüzes könnyeinek nevezi. A népi gyógyászatban létezik Lőrinc-áldás a tűz és az égési sérülések elkerülésére.
Spanyolország nemzeti szentje, a tűzzel dolgozók, a tisztítótűzben szenvedők, a szegények patrónusa „az egyház kincsei” miatt szenvedett vértanúságot Rómában. Valerian császár kíméletlenségét azzal érdemelte ki, hogy a kivégzett II. Sixtus pápa által rábízott egyházi vagyont kiosztotta a szegényeknek, majd, mint Krisztus egyházának elévülhetetlen kincseit, őket vezette a császár elé. 258-ban tüzes rostélyon égették meg.
Kápolna- és templombúcsú
A Csíktaplocához tartozó csibai Szent Lőrinc-kápolna búcsúját szombaton délelőtt 11 órától ülik. A szentmisén Főcze Imre Bonaventura Déván szolgáló ferences szerzetes mondja a homíliát. Nyárádtő filiájában, Lőrincfalván ugyanezen a napon 11 órakor kezdődik a szentmise, szónoka ifj. Czikó László búzásbesenyői plébános lesz.
A Csíksomlyó ágacskája klarissza monostorban élő nővérek szombaton 18 órakor előesti szentmisében ünneplik Assisi Szent Klárát, rendalapítójukat. Az augusztus 11-én ünnepelt szent a klarisszák mellett Assisi város, a vakok, az aranyozók, az üvegesek, az üvegfestők és a televízió szakembereinek patrónája is.
Assisi Szent Ferenc tanítványa gazdag, befolyásos családjában vallásos nevelésben részesült. Klára barátnőjével titokban apáca lett, Ferenc adta fel rájuk a bűnbánók ruháját. Családja ellenkezése miatt a Panzo melletti San Angelo-kolostorban volt, majd Ferenc Assisi mellett a San Damiano-kolostorban telepítette le őket, tőle kapta rendi ruháját is. Később anyja és testvére is bevonult a zárdába.
Klára volt az első nő, aki regulát állított össze női szerzetesközösség számára, addig férfiak szabályozták a szerzetesnők működését is. Eleinte damjanitáknak hívták őket. Tisztasági és engedelmességi fogadalmat tettek, nem birtokolhattak anyagi javakat sem, ezért „szegény úrnőknek” is nevezték őket. 1253-ban IV. Ince pápa hagyta jóvá a ferences rend női ágát, a sokat betegeskedő alapító halála napján vette kézhez a pápai döntést, amely a szemlélődő rend jövőjét biztosította. Testét, amely máig sértetlen, 1260-ban vitték Assisibe, a San Chiara-templomban üvegkoporsóban látható.
Az alapító halála után a nővérek klarisszaként váltak ismertté. A leánynevelésben és a szegények segélyezésében jeleskednek.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!