Szabó Dániel: sok jó dolgot örököltem, remélem, még többet hagyok majd magam után

Szabó Dániel az új bábszínház-igazgató, de ezentúl is fog játszani •  Fotó: Haáz Vince

Szabó Dániel az új bábszínház-igazgató, de ezentúl is fog játszani

Fotó: Haáz Vince

Új igazgatója van egy hónapja a marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínháznak. Már most érződik, hogy frissít a színház „vérkeringésén”, hiszen a közösségi médiában is egyre aktívabb az intézmény. De számos terve van még a fiatal bábszínésznek.

Hajnal Csilla

2024. október 06., 11:362024. október 06., 11:36

Gavril Cadariu volt az, aki az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház igazgatói székét elfoglalta, mielőtt fél évvel ezelőtt tragikus hirtelenséggel elhunyt. De többek között Smaranda Enache, Fodor Zénó, Antal Pál, Mimi Mierluț „öröksége” is hat a fiatal Szabó Dánielre, aki

szeptemberben a Maros megyei önkormányzat által kiírt versenyvizsgát követően került az intézmény élére.

„A munka nem állt le az elmúlt fél évben sem az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínházban annak ellenére, hogy Gavril Cadariu eltávozott” – kezdte a beszélgetést Szabó Dániel, akinek immár nemcsak a világot jelentő deszkákon kell helytállnia, hanem az igazgatói irodában is.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

„Claudia Chibelean, az adminisztrációs igazgatónk rengeteget dolgozott az elmúlt hónapokban, talán két ember helyett is, hogy ezalatt a szűk hat hónap alatt ne álljon meg a munka. Nyilván a tagozatvezetők, irodalmi titkárok, szóval mindenki sokat dolgozott. Jó és tapasztalt csapat van itt, úgyhogy szerencsére van időm beleszokni az igazgatói szerepbe” – nyugtázta a fiatal intézményvezető, aki úgy érzi, jó dolog fog kisülni ebből az új szerepkörből mind személyes szakmai fejlődés szintjén, mind pedig a bábszínház szintjén, illetve a közönség számára is.

Ilyen ember volt Gavril Cadariu

Szabó Dániel Bukarestben született, édesanyja a Román Televízió magyar adásánál dolgozott, édesapja pedig a Kriterion Könyvkiadónál. Miután Marosvásárhelyre költöztek, elvégezte a Művészeti Egyetemet bábszínészszakon. Másodéven Szöllősi Szilárd tanár érzékelte, hogy rég volt frissítés az Ariel magyar társulatában, nem igazán voltak fiatal férfiszínészek, ezért bevette őt is a társulatba, ahol statisztált a színészek mellett, de igazából ekkor kóstolt bele abba, hogy miről is szól a bábszínház – emlékezett vissza a szakmai kezdetekre az Ariel színház igazgatója.

2013-ig az alapképzést és a mesterit is befejezte, és 2010-től szinte töretlenül játszik. Akkor a János vitézzel kezdte, majd a Ludas Matyival, Kortyondi királlyal, Csipkerózsikával folytatta, és azóta meg sem tudná számlálni, hányszor állt színpadra.

„Aktív része voltam a tagozatnak, és a román tagozattal is együttműködtem, nem előadásban, de különböző projektekben dolgoztunk együtt, illetve most a legutóbbi, a GG World című táncszínházi előadásban, amely a román és a magyar tagozat közös produkciója. A legjobb része az volt, hogy egy kicsit egymásra talált a két tagozat, és ezért is nagyon-nagyon hálás vagyok Gabinak minden más mellett. Gavril Cadariu alázatos volt, és tisztelt mindenkit, minden embert, ránk kollégaként tekintett mindig.

Idézet
Románul és magyarul is külön elmondta a mondanivalóját, annak ellenére, hogy értünk mindannyian románul, nem lett volna neki muszáj, de ilyen ember volt ő.

Úgy érezte, hogy ez kijár nekünk, pedig neki ez plusz erőfeszítés volt. Májusban pedig megtörtént a tragédia: szívinfarktust kapott. Nagyon-nagyon megrázott mindannyiunkat, egyeseket különösen, mivel előtte való héten együtt voltunk Törökországban, Ankarában. Semmi előjele nem volt a közelgő tragédiának” – idézte fel Gavril Cadariu alakját Szabó Dániel.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A halála után sok minden elnapolódott a színházban, és közben folytak társulaton belül is a beszélgetések – mesélte az intézményvezető. Nem gyűléseztek erről, csak úgy elmondták, hogy jó lenne, ha belsős volna az, aki folytatná az igazgatói munkát, és eléggé fontos az is, hogy mindkét nyelven jól beszéljen az illető. A magyar nyelvtudás ugyan nem kötelező, de azért nagyon sok partnersége van az Arielnek magyarországi színházakkal – például Pécs, Budapest, Veszprém, Debrecen –, és ezért nyilván sokkal jobban veszik, hogyha magyarul tud az ember megszólalni. Végül Szabó Dániel nyara arról szólt, hogy projektet írt, versenyvizsgázott.

Egyedül jelentkezett az állásra, amit végül meg is kapott.

Rövid távú célok, hosszú távú tervek

Probléma volt a színház fűtésrendszerével, ezért ez most az egyik legfontosabb számára, hogy amikor újra elkezdik az évadot, és megint jönnek a hűvös idők, ne kelljen a gyerekeknek kabátban ülniük a teremben, mert az nagyon rontja az élményt és az intézmény imázsát.

Gyerekbarátabbá, hívogatóbbá tenné az előteret is az új igazgató •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Gyerekbarátabbá, hívogatóbbá tenné az előteret is az új igazgató

Fotó: Haáz Vince

De ezen kívül szeretne a társulat arculatán egy picit frissíteni, legyen egy egységes, fiatalosabb koncepció. Már van az Arielnek X-fiókja (egykori Twitter mikroblog), készülnek Tiktok videomegosztóra is felkerülni, tehát a fiatalokat más csatornákon is megkörnyékezik, hiszen a 21. században szükség van arra, hogy a közösségi médiában is jelen legyenek. Ami a marketing részét illeti, valószínűleg egy szakembernek a segítségét fogják kérni – tette hozzá Szabó Dániel.

Továbbá a tervei között szerepel egy olyan alkalmazást kifejlesztetni, mint amilyen a marosvásárhelyi állatkertnek is van, ahol háttérinformációk, programok, jegyfoglalási lehetőségek is helyet kapnak – sorolta lelkesen a fiatal színházvezető.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

„Szeretném, ha betekintést nyerne a közönség a műhelybe is, hogy hogyan működnek a háttérfolyamatok, hiszen komoly munka van a mögött, hogy elkészüljön a báb, hogy úgy működjön, ahogy kell, folyamatos kapcsolattartást jelent ez a színész és a műhely között.”

Szeretné kicsit „feldobni” a színház fogadótereit, amihez kell előbb egy raktár, ahol tárolhatják a tárgyakat, de szereznének babzsákokat, gyereksarkot alakítana ki, amitől egy bábszínház hívogatóbb lesz. Szeretne egy portrékiállítás-szerűséget alkotni a színház közösségéről, azokról is, akik régebbi kollégáik voltak, de a jelenlegiekről is.

Színházi bemutatókra készülnek

Az idei színházi tervekről elmondta, november 3-án lesz a Varázsfuvola című előadásuk bemutatója, az első próbafolyamatát már el is kezdték. Ezt gyerekoperának nevezte el a rendezője, Király István. Eredeti áriákkal, dalokkal, a Mozart által megírt zenekari hanganyaggal dolgoznak, és négy éven felüliekhez szól a darab, nyilván lerövidítve 50–55 percben, de az ismertebb áriák benne lesznek, mint például az Éjkirálynő áriája.

Még minden úgy van az igazgatói irodában, ahogyan elődje, Gavril Cadariu hagyta •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Még minden úgy van az igazgatói irodában, ahogyan elődje, Gavril Cadariu hagyta

Fotó: Haáz Vince

Utána azonnal nekifognak egy tantermi tini előadásnak, amely a szülő-gyerek viszonyt boncolgatja, ez ifjúsági előadás lesz. Ezen kívül pedig márciusban vagy áprilisban fog érkezni Halasi Dániel Magyarországról, Szabó Attilával együtt. Egy westernszerű előadást visznek színpadra, de Szabó Atit ismerve fiatalos, friss, jó humorú lesz – tette hozzá az igazgató.

A román tagozaton pedig a felújítások mellett – például a Hókirálynőt újítják, de a Pinokkiót is fel fogják újítani – Apostolache Zénó rendezésében fogják az Óz, a nagy varázslót bemutatni március elején. Emellett pedig Alina Nelega dramaturg egy tiniknek, felnőtteknek szóló előadást fog rendezni.

A román társulat épp a Hókirálynő című darab felújításán dolgozik •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A román társulat épp a Hókirálynő című darab felújításán dolgozik

Fotó: Haáz Vince

Lesznek vendégelőadások is, hiszen az új igazgató is azt szeretné, hogy az évad végén ugyanúgy, mint ahogy eddig, akár egy mini fesztiválszerűséget szervezzenek, ahová Pécsről, Egerből, Kecskemétről jöjjenek el társulatok, és persze Románia más városaiból is.

„Szerencsére a lista hosszú, sok barátunk van, most nekem lesz ez a feladatom, hogy tovább ápoljam és építsem ezeket a kapcsolatokat. Sok jó dolgot örököltem, remélem, még többet hagyok majd magam után” – zárta a beszélgetést Szabó Dániel, a marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház új igazgatója.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 01., vasárnap

Autós üldözés után kapták el a férfit, aki állítólag tízmillió lej lopott a Román Postától

Közel tízmillió lejt találtak egy furgonban, amelyet autós üldözés után sikerült megállítaniuk a rendőröknek Temesvár egyik utcáján szombaton. A pénz vélhetően a Román Posta temesvári központi székhelyén történt lopásból származik.

Autós üldözés után kapták el a férfit, aki állítólag tízmillió lej lopott a Román Postától
2025. június 01., vasárnap

Predoiu a nyílt utcai gyilkosságról: meg kell szigorítani a törvényeket a családon belüli erőszak áldozatainak védelmében

Cătălin Predoiu ügyvivő kormányfő és belügyminiszter vasárnap „undorítónak és felháborítónak” nevezte az Ilfov megyei Ștefăneștii de Jos település Cosmopolis lakónegyedében történt gyilkosságot.

Predoiu a nyílt utcai gyilkosságról: meg kell szigorítani a törvényeket a családon belüli erőszak áldozatainak védelmében
2025. június 01., vasárnap

Felhőszakadásokra és heves szélre lehet számítani vasárnap estig több megyében

Az ország 16 megyéjét érintő fokozott légköri instabilitásra adott ki elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Felhőszakadásokra és heves szélre lehet számítani vasárnap estig több megyében
2025. június 01., vasárnap

A nyílt utcán lőtt le egy férfi egy 23 éves nőt, majd öngyilkos lett

Egy 23 éves nő meghalt szombaton, miután lelőtték az Ilfov megyei Ștefăneștii de Jos település egyik lakónegyedének utcáján.

A nyílt utcán lőtt le egy férfi egy 23 éves nőt, majd öngyilkos lett
2025. június 01., vasárnap

Fejezd be a Székelyhon cikk címét, és nyerj!

Te tudod a Székelyhon szlogenjét? Székelyhon – Otthon vagyunk benne. Jól jegyezd meg, mert a Rádió GaGa és a Székelyhon közös játékában szükséged lesz rá. Na meg arra is, hogy olvasd a cikkeinket.

Fejezd be a Székelyhon cikk címét, és nyerj!
2025. május 31., szombat

Fotókon Nicușor Dan első székelyföldi kényszerlátogatása

Nicușor Dan államelnök szombat délelőtt Parajdra látogatott, ahol az elöntött sóbánya helyzetéről tartottak megbeszélést a válságkezelésben illetékes intézményekkel. Ezt követően felmérte Háromszéken az árvíz sújtotta területek helyzetét is.

Fotókon Nicușor Dan első székelyföldi kényszerlátogatása
2025. május 31., szombat

Segítségnyújtásról, a bánya megmentésére vonatkozó tervekről beszélt Parajdon Nicușor Dan államelnök

Megnézik, hogy ki a vétkes a kialakult körülményekért, és nem hagyják magukra a rendkívül súlyos helyzetben érintett embereket, akár a bányászatban, akár a turizmusban dolgoztak – jelentette ki Nicușor Dan, Románia államfője szombaton Parajdon.

Segítségnyújtásról, a bánya megmentésére vonatkozó tervekről beszélt Parajdon Nicușor Dan államelnök
2025. május 31., szombat

Medvét láttak a zsögödi kistemplom környékén

Medvejárás miatt kaptak Ro-Alert üzenetet a csíkszeredaiak szombat délután. A figyelmeztetés szerint a nagyvad ezúttal Zsögödben, a kistemplom környékén tűnt fel.

Medvét láttak a zsögödi kistemplom környékén
2025. május 31., szombat

Nicușor Dan: sok helyen voltak gátépítési programok, de ezek nem valósultak meg

Nicușor Dan államelnök szombaton a Kovászna megyei árvíz által sújtott Kökösbácsteleken kijelentette, hogy bár az idők folyamán léteztek gátépítési programok az ország különböző részein, ezek nem valósultak meg.

Nicușor Dan: sok helyen voltak gátépítési programok, de ezek nem valósultak meg
2025. május 31., szombat

Még nincs vége: másod- és elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el hat megye folyóira

Másodfokú (narancssárga jelzésű) árvízkészültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) Brassó és Iași megyei folyókra, valamint egy elsőfokú (sárga) riasztást hat megye folyóvizeire.

Még nincs vége: másod- és elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el hat megye folyóira