Hirdetés
Hirdetés

Sok vagy kevés, amennyit az orvosok dolgoznak a fizetésükért?

Eltérő vélemények államtitkári és praktizáló orvosi szinten a ledolgozott munkaidőről. Képünk illusztráció •  Fotó: Sándor Csilla

Eltérő vélemények államtitkári és praktizáló orvosi szinten a ledolgozott munkaidőről. Képünk illusztráció

Fotó: Sándor Csilla

Az állami egészségügyi intézmények alkalmazottainak sokkal többet kellene dolgozniuk a megemelt fizetéseikért – véli Raed Arafat. A belügyminisztérium államtitkára elégedetlen az orvosok munkában eltöltött idejével, miközben a szakemberek szerint rendszerint a kötelezőnél is többet dolgoznak.

Antal Erika

2018. november 12., 15:472018. november 12., 15:47

Az orvosok a kelleténél jóval rövidebb időt töltenek az állami kórházakban, holott azt követően, hogy kétszeresére nőtt a fizetésük, le kellene dolgozniuk a nyolcórás munkaidőt – vélekedik Raed Arafat. A belügyminisztérium államtitkára attól tart, hogy

azok a szakorvosok, akik nem tartják tiszteletben a kötelező munkaprogramot, magánrendelőikben folytatják tevékenységüket, és pácienseiket is oda hívják,

ahol drágán végzik el ugyanazt a konzultációt, ami az állami intézményben ingyenes. Az orvosokat a betegek számával, az elvégzett munka mennyiségével, illetve annak eredményével is elszámoltatná Arafat.

Részben igazat adott az államtitkárnak Vass Levente urológus szakorvos, parlamenti képviselő, de hozzátette, hogy a kérdés jóval árnyaltabb, mint ahogyan azt Raed Arafat felvetette a Digi24 tévécsatornának adott nyilatkozatában.

Az orvosok munkaprogramjával kapcsolatban Vass Levente elmondta, nem nyolc-, hanem hétórás a munkaidő.

A legtöbb orvos nem hét órát, hanem annál jóval több időt rendel. Képünk illusztráció •  Fotó: Sándor Csilla Galéria

A legtöbb orvos nem hét órát, hanem annál jóval több időt rendel. Képünk illusztráció

Fotó: Sándor Csilla

Abból leszámolnak egy óra kötelező ügyeletet, illetve további egy óra kontravizitet. Tehát öt órára csökken a járóbeteg-rendelőben kötelező program. Természetesen jó lenne, ha egy orvos reggel nyolctól délután négy óráig rendelhetne, mert akkor több ideje maradna a betegekre. De ehhez egyértelmű szabályokra volna szükség, és erről előbb orvoskollégáival kellett volna konzultálnia az államtitkárnak – osztotta meg az urológus, aki amellett, hogy részben helyesli Arafat véleményét, úgy érzi, eső után köpönyeg az, amit mondott.

Vass szerint az lenne az ideális, ha az orvos reggel nyolctól délután négyig dolgozna úgy, hogy közbeiktatna egy órás ebédszünetet
.

Arról még túl korai beszélni, hogy az orvosok esetében duplájára nőtt fizetés, illetve a nővérek megemelt bére visszaszorítaná a kivándorlást – válaszolta érdeklődésünkre Vass Levente –, az viszont már tapasztalható, hogy a magánszférából sokan visszatérnek az államiba. Igaz, a Nyugatra távozásnak nemcsak az alacsony bérezés volt az egyik oka, hanem a gépesítés hiánya vagy a szakmai fejlődés akadálya.

Hirdetés

Az egészségügyben dolgozók valamennyien nagy megterhelésnek vannak kitéve, sok energiát igényel a munkájuk – válaszolta érdeklődésünkre Albert Ildikó, a csíkszeredai megyei kórház klinikai pszichológusa, aki szerint ha egy orvos ügyeletet lát el, betegekkel konzultál, lehet, hogy nem is hét, hanem tíz órát dolgozik egy nap.

Idézet
Felelőtlen az államtitkár kijelentése, az orvostársadalom ellen beszél, holott ismeri a rendszert, és védenie kellene azokat, akik abban dolgoznak, nem támadni őket

– fogalmazott a szakember. Keresztes Csaba erdőszentgyörgyi nőgyógyász szakorvos szerint is elvégzik az orvosok a feladatukat, ledolgozzák a hét órát, hiszen mindenki tudja, mennyi dolga van, és nem ritkán jóval később fejezi be a rendelést az előírt programnál. „Nálunk nincs kontravizit, a hétórás munkaprogram után kezdődik az ügyelet” – mondta a szakorvos.

Megemelt bérek

Az új bértörvény szerint egy főorvosnak bruttó 5638 lejről 12 500 lejre emelkedett a fizetése. A rezidens orvosoké, a 6. és 7. éveseké 4087-ről 7900-ra, a 4. és 5. éveseké 3386-ról 7300-ra, a harmadéveseké pedig 3294-ről 6700 lejre emelkedett. Az asszisztenseké ugyan nem ennyire látványosan, de szintén jelentősen nőtt, például egy főnővér korábbi 2900 lejes fizetése 4100 lejre emelkedett.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 12., csütörtök

Szokatlan helyzet állt elő a székelyföldi benzinkutaknál csütörtök reggel

Egyes töltőállomásoknál 9 banival drágult csütörtökön a standard benzin, elérve a 8 lej 40 banis literenkénti árat. De ezúttal nem önmagában a drágulás a meglepő, azt ugyanis megszokhattuk már.

Szokatlan helyzet állt elő a székelyföldi benzinkutaknál csütörtök reggel
Hirdetés
2026. március 12., csütörtök

Székelyföldiek körében is népszerű repülőtereken enyhült a folyadékkorlátozás

A Székelyföldről utazók által leggyakrabban használt repülőterek egy részén már enyhítették a kézipoggyászban szállítható folyadékokra vonatkozó szabályokat: bizonyos feltételek mellett akár kétliteres kiszerelésben is vihető folyadék a fedélzetre.

Székelyföldiek körében is népszerű repülőtereken enyhült a folyadékkorlátozás
2026. március 12., csütörtök

Még Hargita megyében is kifizetődő a szezonon kívüli fóliasátras zöldségtermesztés

Más megyékhez képest ugyan hátrányból indulnak a Hargita megyei gazdák a zöldségtermesztést támogató de minimis programban, de számukra is tartogat lehetőségeket ez a csomag. Az érdekeltek még egy hónapig igényelhetnek támogatást az idei programban.

Még Hargita megyében is kifizetődő a szezonon kívüli fóliasátras zöldségtermesztés
2026. március 12., csütörtök

A világ másik feléről lép be a román piacra a kiskereskedelmi vállalat

Belép a román piacra a malajziai kiskereskedelmi vállalat, a Mr. DIY – írja az MTI a Profit.ro nyomán, amely vállalat közleményéből értesült.

A világ másik feléről lép be a román piacra a kiskereskedelmi vállalat
Hirdetés
2026. március 12., csütörtök

Új vonatok, nagyobb járatsűrűség a székelyföldi vasútvonalon is

Korszerű vonatok, a mostaninál jóval sűrűbben közlekedő szerelvények – a romániai vasúti személyszállítás megújítása nemsokára eléri Székelyföldet is, megváltozott körülményeket, minőséget biztosítva az utazóknak.

Új vonatok, nagyobb járatsűrűség a székelyföldi vasútvonalon is
2026. március 11., szerda

A miniszterelnök szerint Románia érdekét szolgálja az amerikai katonai jelenlét

Ilie Bolojan miniszterelnök szerint az ország érdekét szolgálja és Bukarest megbízható szövetségesi szerepét bizonyítja az a javaslat, hogy az Egyesült Államok ideiglenesen katonai erőket telepíthessen Romániába.

A miniszterelnök szerint Románia érdekét szolgálja az amerikai katonai jelenlét
2026. március 11., szerda

Ilie Bolojan is fogadja Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt csütörtökön

Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön a Victoria-palotában fogadja a Romániába hivatalos látogatásra érkező Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.

Ilie Bolojan is fogadja Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt csütörtökön
Hirdetés
2026. március 11., szerda

Egyre több gólya veszi birtokba fészkét Alcsíkon

Az első gólya március 6-ai érkezését követően egyre több fészket vesznek birtokba a hazatérő vándormadarak Csíkszentsimonban. Fotókon és rövid videón mutatjuk.

Egyre több gólya veszi birtokba fészkét Alcsíkon
2026. március 11., szerda

Percenként egy teherautónyi élelmiszer kerül a szemétbe Romániában, miközben sokan szegénységben élnek

Évente több mint 3,4 millió tonna, azaz percenként egy teherautónyi élelmiszer kerül a szemétbe Romániában, miközben a lakosság több mint 27 százaléka a szegénység és a társadalmi kirekesztés kockázatának van kitéve.

Percenként egy teherautónyi élelmiszer kerül a szemétbe Romániában, miközben sokan szegénységben élnek
2026. március 11., szerda

Erdélyi bázist is említenek sajtóforrások az amerikai erők telepítésére

A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerdán megvitatta az Egyesült Államoknak azt a kérését, hogy ideiglenesen katonai erőket és felszereléseket telepítsen Romániába a közel-keleti válsággal összefüggésben.

Erdélyi bázist is említenek sajtóforrások az amerikai erők telepítésére
Hirdetés