
Fotó: Erdély Bálint Előd
Omlóssága és különleges zamata okán régen is gyakran fogyasztottak disznósültet – ennek megfelelő elkészítési módját mutatta be ezúttal lapunknak Karácsony József, a Főnix Konyha séfje. Persze a hozzá illő köret és mártás sem maradt el.
2020. február 26., 11:492020. február 26., 11:49
A disznónak a combjából és tarjarészéből is lehet sültet készíteni, a lényeg, hogy jó vastag, csont nélküli részt használjunk – fejtette ki lapunknak Karácsony József, a Főnix Konyha séfje. A vastagon felhasznált hús lényege, hogy nem szárad ki, és megfelelően elkészítve omlóssá válik. Ha felszeleteljük a húst, nagyobb hőfokot kap, így könnyen rágóssá válik. „Régen is nagyon szerették az egyben sült húst, hiszen zamatos volt, puha, és nem száradt ki” – fogalmazott a séf.
Ezúttal a tarjarészt választotta alapanyagként a szakember, amelyről elmondta, elég, ha csak kettőbe vágja, így is biztosan átsül. A fűszerezést sem kell napokkal korábban elvégezni, rögtön sütés előtt is megtehetjük. Ehhez használhatunk sót, borsot, pirospaprikát és némi köményt, ugyanakkor az üzletben is kapható, darált fűszerkeverékek fokhagymaporral összekeverve is jó ízt adhatnak.
Le kell kérgesíteni a húst, mielőtt a sütőbe tennénk
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Nem kell spórolni a fűszerekkel, hiszen elég vastag a hús, és át kell vegye az ízeket” – mondta. A tarját mindenképp le kell kérgesíteni némi olívaolajban, hogy jól rápiruljanak a felhasznált ízesítők. „Lényeges, hogy forrósítsuk fel az olajat, mielőtt beletennénk a húst, különben a tarja felszívja a zsiradékokat” – jegyezte meg Karácsony. Pirítás közben néhány darab fokhagymát is tehetünk az olajba – nem feltétlenül fontos meghámozni –, hiszen attól még különlegesebb lesz az ételünk. A kérgesítés 6–7 percet vesz igénybe.
Kérgesítés közben egy tepsibe két deci száraz fehérbort töltünk ugyanennyi vízzel. Ehhez adagolhatunk még némi sót, borsot, friss kakukkfüvet, pár cikk fokhagymát, esetleg sárgarépát, és más zöldségeket is. Ebbe kell beletennünk a húst, amelyet be kell kenni némi házi zsírral – ezzel még inkább elkerülhetjük, hogy kiszáradjon. Persze egy kis fűszert is használhatunk, hiszen pirítás után nem maradt rajta minden. Végül az alufóliával letakart tepsit átrakhatjuk a 120–130 Celsius-fokra hevített sütőbe. Az előmelegített sütővel mérsékeljük a hőfokingadozást, ami szintén jót tesz az ételnek. A hús átpárolódásához 35–40 percre van szükség.
Finom mártás készül a hús alaplevéből
Fotó: Erdély Bálint Előd
Kár elönteni a kérgesítéskor kapott fűszeres zsiradékot, hiszen abból kiváló zsüt lehet készíteni, főleg ha hozzáöntjük a sütéshez is használt alaplevet. Ezt esetleg hígítsuk fel némi vízzel, majd gyújtsuk be alatta a gáztűzhelyet. Kavargatás közben szórjunk némi lisztet is a serpenyőbe, éppen annyit, hogy bevastagodjon. „Nem kell félni attól, hogy összecsomósodik a liszt, hiszen ez nem történik meg magas hőfokon” – így Karácsony. Ezután adagoljuk a mustárt, majd önthetjük bele a paradicsompasztát is, amit elkavarunk, és máris készen vagyunk. Nagyon finom öntetünk lett, amit a húsra tehetünk.
Petrezselymes főtt krumplit is kínálhatunk köretként, de Karácsony ezúttal egyszerű szalmapityókát készített. Persze emellett némi koktélparadicsomot és aprított csiperkegombát is megpirított a citromos olívaolajban – a húsnál alkalmazott fűszereket és némi petrezselyemzöldet használva –, ami még ínycsiklandóbbá tette a köretet.
Az eredmény egy omlós, zamatos hús, amit hidegen is fogyaszthatunk
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Ahogy egy korábbi receptnél is mondtam, sokféle gombát használhatunk, de a vadgombákkal vigyázzunk. Lehet, hogy az ízük jó, de nem biztos, hogy jót tesznek” – jegyezte meg viccelődve.
Karácsony József rámutatott, a húst hidegen és melegen is fogyaszthatjuk. Mellé száraz vagy félszáraz fehérbort javasolt.
Eltűnt egy emberölés miatt elítélt török állampolgár, miután néhány napos eltávozást kapott a bukaresti rahovai börtönből – a rendőrség nagy erőkkel keresi a férfit.
Első-és másofokú (sárga és narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el hétfőn az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyóra, többek között Hargita és Kovászna megyében is.
Több ittas járművezetőt és egy jogosítvány nélkül közlekedő sofőrt is kiszűrtek a rendőrök az elmúlt hétvégén Hargita megyében.
A csenei Mario Berinde meggyilkolásának ügyében gyanúsított és előzetes letartóztatásba helyezett két kiskorú tavaly decemberben, karácsony előtt bántalmazott egy másik csenei fiatalt is, egy 18 éves fiút – közölte hétfőn a Temes megyei rendőrség.
Egy tizennégy éves lány vesztette életét hétfőn reggel fél kilenc körül a Brassó megyei Almásmezőnél (Poiana Mărului) bekövetkezett balesetben. A sofőr és még négy kiskorú is megsérült.
Az elmúlt 24 órában országosan több mint száz alkalommal riasztották a hegyimentőket, Hargita és Maros megyében is szükség volt a beavatkozásukra – derül ki az országos hegyimentő-szolgálat összesítéséből.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adott ki hétfőn jelentős mennyiségű csapadékra a Bánság déli, Olténia és Munténia északi felére.
Jegesre fagyott járdák és csúszós felületek nehezítették a közlekedést hétfő délelőtt Csíkszereda utcáin, ahol mínusz 5 Celsius-fokot mértek, miközben Székelyföld más térségeiben jóval enyhébb volt az idő.
A következő időszakban növelni fogja a Rómába, Nürnbergbe és Budapestre tartó járatai számát a Wizz Air fapados légitársaság. Magyarország fővárosába áprilistól kezdődően a hét minden napján utazhatunk a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtérről.
Többtucatnyi tiltakozó gyűlt össze vasárnap este a Temes megyei Bégaszentmihályon a csenei gyermekgyilkosságban érintett 13 éves fiú nagyapjának a háza előtt. A tilakozók a fiú büntetőjogi felelősségre vonását követelik a bűnrészessége miatt.
szóljon hozzá!