Munka – a tisztességes megélhetés biztosítéka címmel indították útjára azt a szeptemberben zajló tájékoztató kampányt, amely a romák munkakeresésének és munkavállalásának megkönnyítését tűzte ki célul.
2011. szeptember 15., 15:112011. szeptember 15., 15:11
2011. szeptember 15., 15:522011. szeptember 15., 15:52
A Pakiv Románia Egyesület több szervezettel közösen 2010 szeptemberében indította útjára azt az átfogó projektet, amelyhez a marosvásárhelyi Divers Egyesület is csatlakozott a romák társadalmi beilleszkedését elősegítő marosvásárhelyi központ (CISPER) megnyitásával. A Kossuth (Călăraşilor) utca 34/16. szám alatti irodában a romáknak nyújtanak segítséget a munkakeresésben, irataik megszerzésében, társadalmi beilleszkedésben.
Célja a kapcsolatteremtés
A kampány egyik legfontosabb célja kapcsolatot teremteni a CISPER központ és olyan cégek között, amelyek munkát kínálnának roma származású személyeknek. Továbbá fontosnak tartják a romák tájékoztatását a munkavállalás lépéseiről, ugyanakkor segítséget nyújtanak a munkaadó és munkavállaló közötti kapcsolattartásban is. A kampány során húsz Maros megyei cég humán erőforrásokért felelős szakemberével tárgyalnak a romák munkavállalásáról, illetve három település – Mezőbánd, Szászrégen és Dicsőszentmárton – roma közösségeiben személyesen hívják fel az érintettek figyelmét a munkavállalás részleteire – áll a Divers Egyesület szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.
Előítéletek, iskolázatlanság és hiányos iratok
Az országban összesen hat CISPER központ létezik: Kolozsváron, Bukarestben, Jászvásáron, Temesváron, Brăilan és Marosvásárhelyen. A projekt általános célja az, hogy megkönnyítsék a romák munkavállalását, és gyakorlati segítséget nyújtsanak, ha szükséges irataik megszerzésében, önéletrajzaik megírásában, de ha kell, akkor állásinterjúra is felkészítik őket. „Sokan közülük nem csak a romákkal szembeni előítéletek miatt nem találnak munkát, hanem iskolázatlanságuk és hivatalos irataik hiánya is megnehezíti azt” – fejtette ki a központ áprilisi megnyitója alkalmából szervezett kerekasztal-beszélgetésen Koreck Mária, a Divers Egyesület elnöke, a központ tudományos felelőse, aki reméli, hogy a CISPER sokkal közvetlenebb és szorosabb kapcsolatot tarthat fenn a roma közösségekkel, mint az intézmények.
Egyirányúvá alakítják Marosvásárhelyen a Papiu utcát a Negoj és a Hosszú utca közötti útszakaszon.
Szombaton fél tíztől fogadják az első korcsolyázókat a marosvásárhelyi várba felállított szabadtéri jégpályán. A hivatalos megnyitó csak december 5-én lesz.
Hat utas érintett abban a péntek reggeli autóbalesetben, amely Maros és Hargita megye határánál Szalárdon történt.
A gyalogosok fegyelmezettlensége miatti baleseteket szeretnék elkerülni, ezért oktató jelleggel tájékoztattak, illetve szabálysértő járókelőket bírságoltak az elmúlt héten – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
Megtöltötték a marosvásárhelyi városháza nagytermét azok a lakók, akik a közlekedési bizottság döntéseihez kívántak hozzászólni. Az egyik vitatott témát a Kövesdomb lakónegyed egyes utcáinak egyirányúvá alakítása képezte.
Több jármű forgalmi engedélyét is bevonták a rendőrök a hétvégén Szászrégenben, ahol átfogó ellenőrzést végeztek. 128 személyt igazoltattak, 38 járművet állítottak meg és ellenőriztek, továbbá hat kereskedelmi egységet is vizsgáltak.
Kiosztották a 33. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjait Marosvásárhelyen. A fesztivál fődíját idén egy magyar rendező alkotása nyerte el.
Ismét virágkorát éli az a fajáték, amely egy madzaggal összekötött kalapácsszerű részből és egy lyukas golyóból áll. A kendama játék azonban több iskolában tiltólistára került sérülésveszélyre hivatkozva.
Idén országszerte már 150 tűzeset történt lakóépületekben, ebből 54 esetet a tisztítatlan vagy hibás kémény okozott, és két halálos áldozatot is követeltek már a lakástüzek idén Maros megyében. A megelőzésre hívták fel a figyelmet a tűzoltók.
Marosvásárhelyen december 5-én, a Mikulás érkezésének napján nyitják meg a karácsonyi vásárt a Színház téren.
szóljon hozzá!