
Háziorvosokra nagy szükség van, és még nagyobb szükség lesz az elkövetkező öt-tíz évben – hangzott el többször is az este folyamán
Fotó: Haáz Vince
Kórházigazgatókkal találkoztak a rezidens orvosok hétfőn este Marosvásárhelyen. Az eseményen jelen voltak az egészségügyi rendszer egyéb intézményeinek – biztosító, közegészségügy, mentőszolgálat – vezetői is, akik Maros, Hargita és Kovászna megye jelenlegi helyzetét ismertették, kitérve a jövőbeli lehetőségekre.
2019. december 16., 21:582019. december 16., 21:58
Vass Levente, a társszervező Studium–Prospero Alapítvány ügyvezető igazgatója köszöntőjében elmondta, céljuk első kézből tájékoztatni a pályájuk elején álló orvosokat, hogy rálátást nyerjenek, melyek azok a szakterületek, ahol azonnal elhelyezkedhetek, illetve azok, ahol öt éven belül megüresednek a helyek. Arra hívta fel a termet megtöltő fiatalok figyelmét, hogy jelenleg
December 17–19. között választhatnak szakirányt a rezidens orvosok, januárban pedig még tartanak egy választást, ahol letisztázzák az addig felmerülő kérdéseket. A fiatal orvosok 39 szakirány közül dönthetnek, de nem mindenik gyakorolható minden kórházban – ismertette Vass Levente.
Fotó: Haáz Vince
A jelenlévő egészségügyi intézményvezetők közül ki-ki bemutatta az általa képviselt kórházat, a hiányszakmákról beszéltek, arról, hogy milyen szakorvosokat tudnának azonnal foglalkoztatni.
Az est második felében a rezidensek az intézményvezetőkkel kisebb csoportokban vagy külön-külön beszélgettek, felmérték a lehetőségeket, illetve azokat az elképzeléseket, amelyekkel a kezdő orvosok indulnak a szakosodás területén.
Hét ember sérült meg egy közlekedési balesetben szombaton késő este a Kolozs megyei Aranyosegerbegyen (Viișoara).
Beregszászon, Ungváron és Csíkszeredában vennék át legtöbben a szavazási levélcsomagjukat, a három külképviseleten több mint 27 ezren vennék át a levélszavazáshoz szükséges dokumentumokat – derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap sárga jelzésű riasztást adott ki jelentős mennyiségű csapadék, a hegyekben pedig havazás miatt, amely hétfő reggelig az ország közel felét – Hargita és Kovászna megyét is – érinti.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületnek (KCSSKE) 36. alkalommal is sikerült megszervezni a Csoma-napokat Kovásznán. Az idei tematika a magyarság szimbólumai voltak.
Nem nehéz elrontani egy regény nagyvászonra adaptálását, Andy Weir zseniális sci-fijével viszont nem ez történt. A meglehetősen könyvhű filmváltozat 2026 eddigi legjobb blockbustere lett. Kritika.
Vasárnaptól Románia áttér a nyári időszámításra, hajnali 3 órakor 4 órára kell átállítani az óramutatókat. Ez nem befolyásolja a vasúti menetrendet.
Március 29-én vasárnap kezdődik a nyári időszámítás: az órákat hivatalosan hajnali háromkor négy órára állítják át, így március utolsó vasárnapja a maga 23 órájával az év legrövidebb napja lesz.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 16 megye folyóvizeire, köztük Hargita és Kovászna megyeiekre is.
Folytatódik az üzemanyagárak emelkedése: szombaton újabb 15 banival drágult a gázolaj, így literenkénti ára már minden székelyföldi töltőállomáson meghaladja a 10 lejt, míg a prémium gázolaj ára már csak pár banira van a 11 lejes lélektani határtól.
Március 28-tól, szombattól adhatják le levélszavazatukat a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az április 12-i országgyűlési választásra – hívja fel a figyelmet Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
szóljon hozzá!