
Állami költségvetés-kiegészítést kapnak a szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok, lesz pénz a szeptemberi bérek kifizetésére
Fotó: Haáz Vince
Elfogadta a kormány azt a határozatot, amellyel kiegészítik a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok költségvetését, így a Hargita megyei szociális ellátórendszerben dolgozó alkalmazottak is megkaphatják szeptemberi fizetésüket. Mutatjuk, mennyi pénzt kapnak a székelyföldi megyék szociális igazgatóságai.
2024. október 03., 16:192024. október 03., 16:19
Noha a kormány által e célra elkülönített összegek átfutási ideje – amíg befolynak a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok költségvetésébe – több napba is beletelik, az már biztos, hogy az igazgatóságoknak lesz pénze kiutalni a szeptemberi béreket a szociális ellátórendszer alkalmazottainak.
– tudtuk meg Nyulas Emmától, az szociális ellátórendszerben és az egészségügyben dolgozók érdekvédelmi tömörülésének, a Sanitas szakszervezetnek a Hargita megyei vezetőjétől.

Október 10-én, azaz alig több, mint egy hét múlva kellene utalják a szeptemberi fizetéseket a szociális ellátórendszerben dolgozók számára, de a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságnak továbbra sincs pénze a bérköltségek fedezésére.
A Hivatalos Közlönyben megjelent kormányhatározat értelmében országszerte összesen 559 984 000 lejjel egészítik ki a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok költségvetését a gyermekvédelmi rendszer szociális szolgáltatásainak, a fogyatékkal élő felnőttek nappali és bentlakásos központjainak, az idősotthonok és az idősek otthoni ellátását végző egységek működési költségeinek finanszírozása érdekében.
A kormányhatározat értelmében a székelyföldi megyék szociális igazgatóságai összesen mintegy 33 millió lejes költségvetés-kiegészítést kapnak:
a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság 8 794 000 lejt;
a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság 17 777 000 lejt;
a Kovászna Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság pedig 6 369 000 lejt.
Amint arról már cikkeztünk, a szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok minden esztendő utolsó negyedévében költségvetési problémákkal küzdenek, a harmadik negyedév végére ugyanis rendszerint lemerül éves költségvetésük. Ezúttal sem történt másként, sőt,
Akkor Elekes Zoltán, az intézmény vezetője azt mondta, hozzávetőleg 20 millió lej hiányzik a költségvetésükből ahhoz, hogy év végéig fizetni tudják a szociális ellátórendszer működtetésével járó kiadásokat, majd később, a költségvetés-kiegészítésről szóló kormányhatározat-tervezet előterjesztésekor, az abban meghatározott összeg alapján úgy becsülte, hogy nagyjából másfél hónapra lesz elegendő a kiegészítés.
Az viszont már biztos, hogy
Az, hogy ők a szokásos időben, azaz a hónap 10-ik napján kapják-e meg a bérüket, csak az elkövetkező napokban derül majd ki. A kormánypénzek átfutási ideje ugyanis – amint arról Nyulas Emma beszámolt – több napba is beletelik: az állami tartalékalapból az államkincstárba utalják át, onnan az igazgatóság fő hitelutalványozójának, azaz a megyei tanácsnak a költségvetésébe folyik be, majd onnan kerül át a szociális és gyermekvédelmi igazgatóság büdzséjébe.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!