Fotó: Boda L. Gergely
Kiderült, mi lett az egykoron a marosvásárhelyi római katolikus főgimnázium homlokzatát díszítő Mária-szobor sorsa: ledobták és összetörött. Ezt közölte Palotás Attila, akinek neve szerepel azon a papírcetlin, amelyet a felújítások során találtak meg október 6-án, befalazva a szoborüregben.
2010. december 15., 13:002010. december 15., 13:00
2010. december 15., 16:502010. december 15., 16:50
Az egykori római katolikus főgimnázium diákjait tömörítő Sanctus Emericus Egyesület elnöke, Kiss Dénes elmondta, Palotás Attila a Keresztelő Szent János plébánián közölte Oláh Dénes esperessel, hogy a szobrot felesleges keresni, hiszen kommunista parancsra megsemmisítették.
„Hogy ki tette, arra nem tért ki, viszont immár világos, hogy új szobrot kell készíttetnünk. Amennyiben ez nem kerül sokba, akkor önerőből, ha viszont meghaladja anyagi lehetőségeinket, akkor külföldi támogatással próbáljuk visszahelyezni a Mária-szobrot eredeti helyére” – mondta az öregdiák.
Dr. Farkas József öregdiák úgy vélte, nagy bátorságról tettek tanúságot az egykori munkások azzal, hogy hátrahagyták az utókornak a papírcetlit, amelyre lejegyezték, hogy 1962. szeptember 11-én a szobrot az üregből kiemelték és eltávolították.
Dr. Péter Mihály nyugalmazott egyetemi tanár, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem mikrobiológiai tanszékének volt vezetője, 1943-ban harmadik osztályos gimnazistaként került a római katolikus iskolába, és 1948-ban érettségizett.
„Ez az évfolyam volt az utolsó, amely itt fejezhette be tanulmányait, mert az 1948. augusztus 3-ai tanügyi reform törvény értelmében államosították a felekezeti oktatási intézményeket. Kisdiákként jól emlékszem a szoborra. Emlékezetem szerint körülbelül embernagyságú lehetett, színezett volt, és Mária az ölében tartotta a kis Jézust. A szobor feletti boltozat égszínkékre volt festve, és aranycsillagok voltak rárajzolva. Nem képviselt különösebb művészi értéket” – mondta Péter Mihály.
Az öregdiákok fontosnak tartják, hogy az 1903 és 1905 között Marosvásárhely polgárainak adományából felépült főgimnázium eredeti állapotában tündököljön, hiszen a katolikus egyház visszaigényelte és visszakapta, 15 évig azonban bérbe adta a polgármesteri hivatalnak.
Erdély legnagyobb vetélkedőjének ad otthont hétvégén Marosvásárhelyen, ahol A remény zarándokai mottóval tartanak kreativitásversenyt.
Noha Maros megyében kapta a legtöbb szavazatot az AUR-vezér George Simion a székelyföldi megyék sorában, kétharmaddal úgyis alulmaradt Nicușor Dannal szemben.
Maros megyében a szavazópolgárok több mint harminc százaléka leadta voksát 14 óráig, és közben a nap is kisütött a megyeközpontban, így az eső sem jelenthet akadályt az állampolgári kötelesség gyakorlása közben.
Maros megye első magyar kormánybiztosa, Barabási Antal Szabolcs prefektus a fiatalokért, a gyerekekért és egy olyan európai jövőért és országért szavazott, amely értük van.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
szóljon hozzá!