
Fotó: Székelyhon
A járványhelyzetre való tekintettel kedden délután rendhagyó tanévnyitót tartott az idén húszéves Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem: online közvetítés formájában, videóüzenetekben tolmácsolták köszöntőbeszédeiket az intézményvezetők, illetve Potápi Árpád János, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkára és Kató Béla püspök, a Sapientia Alapítvány Kuratóriumának elnöke.
2020. szeptember 15., 16:232020. szeptember 15., 16:23
Elsőként Dávid László, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora köszöntötte a diákokat és kollégáit Stephen Hawking, a népszerű angol elméleti fizikus szavaival: „A csillagokra nézzetek, ne a lábaitokra, hisz a tudás korlátokat ad, de a fantázia szárnyalhat”. Húsz év egy intézmény életében már meghatározó, a Sapientia pedig továbbra is igyekszik eladható és hasznos tudást biztosítani keresztény értékrendben, ami azt jelenti, hogy ha bárki bajban van az egyetemen, biztosan lesz, aki segítséget nyújt neki – fűzte hozzá a rektor, aki arra is kitért, hogy
Hozzátette ugyanakkor: amint lehetséges lesz, visszatérnek a megszokott, személyes oktatásra a hibrid forma helyett.
„Magyarnak lenni Erdélyben azt jelenti, hogy egy lépéssel előrébb lenni, kicsit többnek lenni minden tekintetben” – Wass Albert szavaival köszöntötte az egyetem hallgatóit és tanárait Potápi Árpád János. Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkára hangsúlyozta:
„Erdély tündérkert, a világ legszebb helye. Bárhol járok a Kárpát-medencében, fiataltól idősig mindenkinek az a vágya, hogy legalább egyszer eljusson Erdélybe. Nektek ez megadatott, mert Erdély a szülőhazátok. Megtapasztaltuk, hogy a magyar intézményrendszer minden régióban csak összehangoltan tud jól működni, ehhez erős magyar politikai képviseletre van szükség.
– fejtette ki az államtitkár köszöntőbeszédében.
Fotó: Székelyhon
Kató Béla püspök, a Sapientia Alapítvány Kuratóriumának elnöke rávilágított, már az egyetem megalakulásánál megfogalmazták azt a gondolatot, hogy hálózatos intézményként szeretnének működni – több száz kilométerre egymástól, de egy közösségben –, azt viszont maguk sem gondolták volna, hogy mindez annyira jól sikerül, hogy mindenki a maga otthonából vesz rész a 2020–2021-es tanév megnyitóján.
„Az egyetemünk az oktatáson kívül a közösségben való nevelést is fontosnak tartja, és ebben a pillanatban úgy erezzük, hogy ez a legnagyobb gondunk: nem tudunk egy közösségben úgy együtt lenni, hogy egymásra tudjunk hatni, és tudjuk egymást támogatni. Mégis mindent meg kell tenni, hogy kapcsolatban tudjunk maradni, hogy ne essen szét ez a közösség, mert ha szétesik, akkor veszélybe kerül az is, amiért az egyetemet létrehoztuk:
– hangsúlyozta Kató Béla püspök.
A csíkszeredai kar nevében Lázár Ede, a kolozsvári kar nevében Tonk Márton és a marosvásárhelyi kar nevében Kelemen András dékánok köszöntötték a hallgatókat, illetve bemutatták egyetemi kínálatukat. A tanévet mintegy 800 alapképzéses és 200 mesterképzéses elsőéves hallgató kezdi meg idén.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás