
Az új hosszabbítással az eredetileg meghatározott ötről tizennégy évre nő az egészségügyi kártyák érvényességi ideje
Fotó: Barabás Ákos
Hét évvel meghosszabbította a kormány a 2014. december 31-ig kinyomtatott elektronikus egészségügyi kártyák érvényességét. Az intézkedésnek elsősorban költségtakarékossági oka van. Az eredetileg ötéves érvényességű kártyák előállítása 2013-ban kezdődött el, és az elmúlt években szakaszosan több lejáratiidő-hosszabbítás is történt.
2020. június 29., 20:352020. június 29., 20:35
„Nem egyszerre nyomtatták ki a kártyákat, ezért van az, hogy például ebben az évben országszerte 4,2 millió ember kártyájának az érvényessége járna le, jövőre pedig 10 milliónak” – magyarázta Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója.
A 2013-ban és 2014-ben kiállított kártyák érvényességét ugyan korábban már meghosszabbították két évre, és a 2014-es kártyák így a jövő év egy részében még használhatók lennének,
– részletezte az döntés okát Duda Tihamér. Ettől függetlenül az előző, kétéves hosszabbításnak köszönhetően 2021-ig még használható kártyák érvényességi idejéhez nem hozzáadódik az újabb hét év, hanem
A későbbiekben viszont szakaszosan a 2014 után kinyomtatott egészségügyi azonosítók érvényességét is meghosszabbítják majd – fűzte hozzá a megyei egészségbiztosítási pénztár vezetője.
A biztosítottaknak, akiknek most hét évvel meghosszabbítják a kártyájuk érvényességét, nem kell semmit tenniük ennek érdekében: amikor legközelebb felkeresik háziorvosukat, kártyaadataik beolvasásakor a rendszer új digitális igazolást generál és automatikusan felülírja a korábbi kártyaadatokat.
Több száz millióba kerülne az újranyomtatás
Az elektronikus azonosítók érvényességét elsősorban költségtakarékossági okokból hosszabbították meg ismét. Az egészségbiztosítási pénztártól kapott tájékoztatás szerint a kártyaadatok frissítése hozzávetőlegesen 550 ezer lejbe kerül, miközben csak az idén és jövő évben érvényességüket vesztő kártyák újranyomtatása 165,4 millió lejt emésztett volna fel. Ehhez pedig hozzájött volna még a kártyák kézbesítése által generált tetemes postaköltség is – jegyezte meg Duda Tihamér. A megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatójának a véleménye szerint az újabb hosszabbítás másik oka az lehet, hogy az elektronikus személyazonossági igazolványok – amelyeken helyet kaphattak volna az egészségügyi adatok is – tervezett romániai bevezetése még nem történt meg. Egyébként az elektronikus egészségügyi kártyák bevezetése, azaz 2013 óta Hargita megyébe összesen 236 ezer azonosító érkezett, ezek közül 2680-at azóta se vettek át a címzettek.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!