
A szervezők egy szakmai alapokra épített kulturális rendezvényt terveznek
Fotó: Boda L. Gergely
Nagyszabású nemzetközi kertészeti kiállítást és vásárt szerveznek május 5-7. között a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem marosvásárhelyi karán. A tavaszi rendezvény fő célja, hogy népszerűsítse a mindennapi életünk minőségét meghatározó kertkultúrát, ugyanakkor lehetőséget teremt arra, hogy a kertkultúrát kedvelők találkozhassanak a szakma képviselőivel.
2017. március 26., 21:052017. március 26., 21:05
2017. március 26., 21:232017. március 26., 21:23
A Dísznövény 2017 című nemzetközi kiállítást és vásárt a székelyudvarhelyi és a kézdivásárhelyi dísznövény kiállításokat szervező magyarországi ASSA-DIVI Kft.-vel közösen szervezi az egyetem. A kft. tulajdonos-ügyvezetője, Krébecz József, a marosvásárhelyi rendezvény főszervezője is, immár 15 éve szervez dísznövény-kiállításokat.
„15 évvel ezelőtt kértek meg először, hogy kertészeti kiállítást szervezzek Budapesten, akkor találtam ki egy úgynevezett szakmai alapokra helyezett kulturális rendezvényt, ami egy kellemes családi tavaszi hétvégét biztosít. Ez egyrészt népszerűsítő, ismeretterjesztő előadásokból áll, a gyerekek számára egy úgynevezett Mesekert létezik, és természetesen színpadi, szórakoztató programokból.
– mondja Krébecz József, aki a magyarországi sikerek után meghívást kapott Székelyudvarhelyre, ahol idén a tizedik jubileumi rendezvényt szervezik, majd Kézdivásárhelyre is, ahol immár 9. alkalommal szervezik meg az eseményt. A marosvásárhelyi tematikája a többi rendezvényéhez hasonló lesz, azzal a különbséggel, hogy ez jelenti szakmailag a legnagyobb ragú, legkomolyabb és legszélesebb körű szakkiállítást és vásárt, mivel itt van a kertészeti és mezőgazdasági oktatás központja.
„Mindent megteszünk, hogy az első rendezvény ne okozzon csalódást senkinek, komfortos legyen a kiállítók és a látogatók számára is. A szakmai előadások mellett lesznek növénybemutatók, már most tudni lehet például, hogy egy orchidea-, valamint egy kaktuszkiállítás is szerepel a programban. Az a célunk, hogy aki eljön, ne csak virágokat vásároljon, hanem egy kellemes élményben is legyen része” – fogalmazott Krébecz József. Ezt támasztja alá az is, hogy
valamint lesz Mesekert is, ahol a gyerekek különböző kertészeti és hagyományőrző foglalkozásokon vehetnek részt.
Fotó: Boda L. Gergely
Kentelky Endre, a kertészmérnöki tanszék adjunktusa elmondta, a májusi rendezvény alatt egy két és fél hektáros területet kerítenek el a tó melletti arborétumban, az egyetem előtti részen, ott zajlanak majd a programok. „A rendezvény nemzetközi jellegét az adja, hogy a helyi termelők mellett reményeink szerint magyarországi, Kárpát-medencei kiállítók is lesznek, ugyanakkor a végzett diákjaink – akik 2007 óta számos szakcéget, magánvállalkozást alapítottak – is előszeretettel vesznek részt” – mutatott rá Kentelky. Hozzátette,
Dávid László, az egyetem rektora szerint a nagyszabású kiállítással a Sapientia egyetem a közösség felé tesz egy lépést. „Amikor megfogalmaztuk, hogy ennek az egyetemnek milyen szerepet szánunk a közösség életében, nem csak azt fogalmaztuk meg, hogy fiatalokat fogunk oktatni, és hogy világra szóló tudományos eredményeket próbálunk felkutatni, hanem azt is, hogy egy közösséget szolgáljunk. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy egy dísznövénykiállítást szervezünk, ami ennek a közösségnek a kapcsolatát javítja az egyetemmel. Jobban átláthatóvá teszi azt, hogy mi is történik az egyetemen, hogy mit oktatunk, milyen elképzeléseink vannak, mire vagyunk képesek, és a jövőben mire számíthat minden gazda vagy egy dísznövényszerető ember” – fogalmazta meg a rektor.
Az elkövetkező napokban enyhe felmelegedés várható, így vékonyodhatnak a tavakon, folyókon a jégrétegek. A hatóságok figyelmeztetnek: ne menjünk rá a jégre.
A Leoni vállalat aradi gépkocsialkatrész-gyártó üzeme értesítette az Arad megyei munkaerő-elhelyezési ügynökséget, hogy 465 alkalmazottjától válik meg a decemberben bejelentett leépítések keretében. Az első munkaszerződéseket márciusban bontják fel.
Májusban vélhetően általános sztrájkba lépnek a közoktatásban dolgozók – nyilatkozta a Társadalmi Párbeszéd Bizottság csütörtöki ülésén a Tanügyi Szakszervezetek Ligájának Botoșani megyei elnöke.
Marcel Ciolacu volt miniszterelnök szerint nem igaz, hogy a Bolojan-kormány reformjainak köszönhetően csökkent a költségvetési hiány.
A földgázárak liberalizálása a korábbi ütemtervnek megfelelően áprilisban várható, ezen a téren nem történt változás – jelentette ki a kormányszóvivő.
Első olvasatban tárgyalta a kormány csütörtöki ülésén azt a törvénytervezetet, amely szerint a nem járulékalapú nyugdíjjal rendelkező személyek elesnek a nyugdíjuk 85 százalékától, ha azt állami fizetéssel halmozzák.
A Biológiai Tudományok Osztályához kapcsolódó új köztestületi tagjává avatta a Magyar Tudományos Akadémia a kézdivásárhelyi dr. Tóth Piroskát, a vizes élőhelyek specialistáját.
Tavaly több mint 5,2 milliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság, és megközelítőleg 387 ezer tonnás mennyiség került az újrahasznosító állomásokra.
A Temes megyei ügyészég 24 órára őrizetbe vette minősített emberölésért és holttestgyalázásért a 15 éves csenei fiú meggyilkolásával gyanúsított két kiskorút, és kezdeményezték előzetes letartóztatásukat.
A kormány dolgozik a 2026-os állami költségvetésen, amely reális alapokra fog támaszkodni – jelentette ki szerda este Ilie Bolojan miniszterelnök.
szóljon hozzá!