
Fotó: Bodor Tünde
Az aradi vértanúk véráldozata nem volt hiábavaló, mert a fegyverletételt követő, „nem engedünk” a 48-ból” érzése tovább hatott – hangzott el vasárnap Sepsiszentgyörgyön, ahol ezúttal is megemlékeztek az aradi tizenháromról.
2024. október 06., 17:462024. október 06., 17:46
A magyar szabadságharc leverése után, 1849. október 6-án 13 honvédtábornok adta életét meggyőződéséért, esküjét tiszteletben tartva, a hazáért: Aulich Lajos, Damjanich János, Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Knézich Károly, Láhner György, gróf Leinigen-Westerburg Károly, Nagy Sándor József, Pöltenberg Ernő, Schweidel József, Török Ignác, Lázár Vilmos, Vécsey Károly. Ugyanezen a napon Pesten kivégezték az első felelős magyar kormány miniszterelnökét, gróf Batthyány Lajost.
„Az aradi vértanúk példája a nemzeti identitás, az erkölcsi felelősségvállalás és a szabadságba vetett hit erejéről szól, amely ma is éppoly fontos üzenetet hordoz, mint 1848-ban” – mutatott rá beszédében Jakab István Barna, Kovászna Megye Tanácsának alelnöke. Az a magyarság elleni kultúrharc, amely október 6-a után felváltotta a magyarság elleni fegyveres harcot, változó eszközökkel és módszerekkel azóta is tart – folytatta.
Az intézmények képviselői is koszorúztak
Fotó: Bodor Tünde
Percze László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának konzulja arra a jelenségre hívta fel a figyelmet, hogy
Az aradiak közül csak négyen voltak magyar származásúak, és csak egyikük, Török Ignác született az akkori Magyarország területén, de az eszme, az ügy mellett – időnkénti elbizonytalanodásaik ellenére is – a végsőkig, egységesen kitartottak.
Véráldozatuk nem volt hiábavaló, mert a fegyverletételt követő, „nem engedünk” a 48-ból” érzése tovább hatott, jelképes értelemben mártírhaláluk vitte tovább az országot az 1967-es kiegyezésig. A látszólagos kudarcnál fontosabb, hogy mindig tehetünk valamit a hazáért és annak-előbb utóbb beérik a gyümölcse – aktualizálta a vértanúság mának szóló üzenetét a konzul.
Az aradi tizenhármakról való megemlékezésen az emlékpark kopjafáinak felállításától, 2011-től kezdődően mindig a Székely Mikó Kollégium diákjai vállalták, hogy ünnepi műsorral működnek közre, ez idén is így történt.
Balázs Antal nyugdíjas tanító faragta az aradi vértanúk kopjafáit. Mindegyikben egy dióhéjnyi aradi föld is el van rejtve.
Fotó: Bodor Tünde
Az emelkedett momentum után Balázs Antal nyugdíjas tanító, a kopjafák faragója lépett a mikrofonhoz, aki dióhéjba zárva mindegyik alkotásában elrejtett egy kis aradi földet. Úgy érezte, talán aggódhatna is az emlékpark sorsáért, de
– reménykedett.
Az emlékpark létesítésétől máig mindig a mikós diákok működtek közre a megemlékezésen
Fotó: Bodor Tünde
Bucsi Zsolt református lelkész azt a figyelemreméltó tényt emelte ki, milyen lelkierővel néztek szembe a halállal a kivégzésükre váró vértanúk: könyvet olvastak, imádkoztak, tiszta lelkiismerettel aludni is tudtak, fuvolán zenéltek – erről a diákok beszéltek korábban. Ezt a lelkierőt csakis Isten adhatta a honvédeknek, meg a családra való gondolás – nyomatékosította a lelkipásztor, majd megáldotta a gyülekezetet, azután a jelenlevők együtt mondták el az Úr imáját.
Bartha Mihály, a 100. évét betöltött úzvölgyi veteránnak fontos volt lerónia tiszteletét az aradi vértanúk előtt
Fotó: Bodor Tünde
Miután a diákok és az intézmények képviselői elhelyezték a koszorúkat a kopjafáknál, a nemzeti himnusszal zárult a könyvtár mögötti ünnepség. Ennek folytatásaként azonban az emlékezők az Erzsébet parkban levő 1848-as emlékműnél is tisztelegtek, ahol a férfidalárda lépett fel, majd az ünnepélyes percek után felhangzott a székely himnusz, és ezzel lezárult a szentgyörgyi tiszteletadás.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!