
A Pro Európa Liga (PEL) emberjogi szervezet őszi projektjei között szerepel a helyi hagyományos és marginalizált roma közösségekben kifejtett tevékenységek népszerűsítése is.
2011. szeptember 22., 13:252011. szeptember 22., 13:25
2012. február 10., 13:092012. február 10., 13:09
A PEL Európai Bizottság által támogatott programját a bolgár Amalipe és a görög Arsis civil szervezetekkel közösen indítja útjára. Ennek keretében Marosvásárhelyen a roma ügyekkel foglalkozó civil szervezetek valamint helyi intézmények képviselői számára három alkalommal szerveznek képzést, amelyeknek legfőbb célja a szervezetek és az intézmények közötti kapcsolatteremtés, illetve a hagyományos és a társadalom peremére szorított roma közösségekben előforduló korai házasságok és gyerekvállalások megelőzési módszereinek közös kidolgozása. „A gyermekjogvédelmi intézmények és a roma közösségekkel, problémákkal foglalkozó civil szervezetek nem kommunikálnak egymással” – fejtette ki Smaranda Enache, a Liga társelnöke, aki úgy véli: szükség van olyan roma lányokra, akik szembe mernek szállni saját közösségükkel, és mernek nemet mondani a korai házasságokra, szülésekre. „A mentalitásbeli változtatást kívülről és belülről egyaránt el kell indítani ezekben a közösségekben” – mondotta a PEL vezetője szerdán tartott sajtótájékoztatóján.
Az októberben és novemberben zajló projekt elsőként Maros megyében indul el, az első két képzésre 15–15 Maros megyei személyt válogatnak ki, az utolsóra pedig 20 személy iratkozhat fel. A jelentkezőket megpróbálják úgy kiválogatni, hogy számos fiatal roma nő és lány is legyen köztük, akik olyan közösségből származnak, ahol gyakori a korai házasság és szülés – ígérte Smaranda Enache. Országszerte a Pro Európa Liga az egyetlen szervezet, amely projektjébe a fiatal roma nőket és az olyan roma közösségek vezetőit, közvélemény formálóit is bevonja, ahol gyakran fordulnak elő korai házasságkötések. A projektet két roma származású lány vezeti, ám sokszor számukra is nehéz behatolni ezekbe a zárt, hagyományos közösségbe – mondotta a PEL társelnöke.
A Liga a korai házasságok okait, előfordulását feltérképező előző projektjéből kiderült: szükség van erre a változásra, ugyanis aggasztó a Romániában előforduló korai házasságkötések száma az Európai Unió többi országához képest. „Nem csak a hagyományőrzés az oka ezeknek a korai házasságoknak, egyre gyakoribb a szegénységből való menekülés is, de sok közösségben státusszimbólum is a gyerekek összeházasítása” – fogalmazott Smaranda Enache.
Maros megyében valamivel kevesebb ezeknek a házasságkötéseknek száma, ugyanis sok roma állt be a neoprotestáns egyházakba, ahol ellenzik a korai frigyre lépéseket.
Két esetkocsival szálltak ki a tűzoltók pénteken este Szászrégenben egy kigyúlt faanyag-szárítóhoz.
Hiányos tollazattal került a marosvásárhelyi Milvus Csoport rehabilitációs központjába egy kis tengelic, két hónapra van szüksége, amíg felépül. A madarat ragasztócsapdával fogták be.
Székelykeresztúri cégeknél vizsgálódtak a rendőrök és erdészek, jelentős pénzbírságot róttak ki és faanyagot is elkoboztak.
Marosvásárhelyen vasárnap 832-en fognak vizsgázni az egészségügyi minisztérium által kiírt rezidens orvosi helyekre.
Az ügyészek állítása szerint a boncolás eredményei azt mutatják, hogy a 2 éves kislány halála krónikus betegsége miatt következett be a fogászati kezelése során.
A Román Nemzeti Bank (BNR) a korábbi 8,8 százalékról 9,6 százalékra módosította a 2025 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, 2026 végére pedig a korábbi 3 százalék helyett 3,7 százalékos inflációra számít – nyilatkozta pénteken Mugur Isărescu.
Ismét Csíkszeredában mérték az ország leghidegebb hajnali értékét, de fagypont alá kúszott a hőmérő mutatója Székelyföld más településein is.
A bukaresti rendőrség tájékoztatása szerint egy mélyaltatásos beavatkozás közben a gyermeknek leállt a szívműködése és a légzése és nem tudták újraéleszteni.
Nem sikerült közös nevezőre jutni a bírói és ügyészi különnyugdíjak reformjáról a Cotroceni-palotában zajlott szerdai tárgyalásokon – közölte csütörtök este Ilie Bolojan.
A kormány jövő héten közvitára bocsátja a közigazgatási reform tervezetét – jelentette ki csütörtök este a miniszterelnök.
szóljon hozzá!