
Nagy mennyiségű szemét egy Csíkmindszent és Hosszúaszó közötti félreeső, bozótos területen. Nem tudni, ki felelős érte
Fotó: Pinti Attila
A melegebb időjárás a kijárási tilalom ellenére is egyre több kirándulót vonz a szabadba, a baj csak az, hogy sokan nagy mennyiségű szemetet hagynak maguk után, mások két- vagy négy keréken száguldoznak a környékbeli hegyoldalakon, erdőkben. A zavaró szabálysértések ellen nem sokat tehetnek a közbirtokosságok.
2020. április 26., 17:312020. április 26., 17:31
Védett területeken, erdőkben tilos a motorozás, kvadozás, ahogy a szemetelés, törvénytelen hulladéklerakás is helyszíntől függetlenül, mégis rengeteg bosszúságot okoznak ezek a nemkívánatos tevékenységek a közbirtokosságok számára. A megfékezésük érdekében ráadásul szinte semmilyen eszköz sincs a kezükben.
Egy olvasónk hívta fel a figyelmünket egy nagyobb mennyiségű, törvénytelenül lerakott hulladékra egy Csíkmindszent és Hosszúaszó közötti félreeső, bozótos területen. A jelenség nem egyedi, és noha erről a konkrét esetről nem volt tudomása a csíkmindszenti közbirtokosságnak, Nagy Márkus elnök szerint, korábban is volt példa hasonlóra. Mint mondta, nem is érti, miért viszik az emberek a természetbe a szemetet, mikor az ennek elszállításával megbízott cégek rendszeresen lehetőséget teremtenek arra, hogy törvényesen váljanak meg a hulladéktól.
Kihordott szemét. Amennyiben nem történik tettenérés, a háztartási hulladék a hegyen maradhat
Fotó: Pinti Attila
Hozzátette,
Ez azzal is jár, hogy számos esetben a közbirtokosság vagy az önkormányzat kénytelen elszállítani a szemetet a saját költségére. Ha mégis ismert tettesről van szó, először felszólítják, ha pedig nem szállíttatja el az általa törvénytelenül lerakott szemetet, a közbirtokosság az önkormányzaton keresztül feljelentést tesz ellene. Ismeretlen tettesek ellen viszont hiába tesznek feljelentést, mivel lehetetlen utólag azonosítani a szabálysértőket.
Fotó: Pinti Attila
Hasonló tapasztalatokról számolt be Györfi Csaba, a csíksomlyói közbirtokosság elnöke is. Elmondása szerint a szemetelés folyamatos problémát jelent számukra is, főként mivel Csíksomlyó sok látogatót vonz, akik
A közbirtokosság próbálja folyamatosan tisztán tartani a területeit, legutóbb múlt héten tartottak egy szemétgyűjtést, és csak a Nagysomlyó hegy oldalában tíz zsáknyi hulladékot gyűjtöttek össze. Ezen kívül azonban semmit sem tudnak tenni a jelenség ellen, ha ismeretlenek hagyják hátra a hulladékot.
Fotó: Pinti Attila
A szemetelés mellett továbbá egy másik gyakori problémával is küszködik a közbirtokosság: sokan motorokkal, kvadokkal, terepjárókkal közelítik meg a csíksomlyói területeket, szennyezve ezzel a természetet, ráadásul az állatokat és a turistákat is veszélyeztetik. „Az sem zavarja őket, hogy magánterületről van szó, pedig számos helyen fel van tüntetve. Épp a múlt héten állítottunk meg egy csoportot, akik elmondásuk szerint Csíkszentsimonból indultak a Szellő-tető felé, és a mi területeinken is áthaladtak. Annyit tudtunk tenni, hogy megkértük őket, legalább az utakat használják, és ne hajtsanak rá kaszálókra, legelőkre, más magánterületekre.
– nehezményezte az elnök.
Fotó: Pinti Attila
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!