Marosvásárhelyen is megszervezte a Ne bántsd a magyart! tiltakozó rendezvényét az Erdélyi Magyar Néppárt. A kedd délutáni tüntetésen kezdetben kevesebb részvevő volt, mint ahányan a buszra vártak a szomszédos megállóban. A későbbiekben közel kétszázra duzzadt a jelenlévők száma.
2019. október 01., 21:532019. október 01., 21:53
2019. október 02., 09:092019. október 02., 09:09
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen is megszervezte a Ne bántsd a magyart! tiltakozó rendezvényét az Erdélyi Magyar Néppárt. A kedd délutáni tüntetésen kezdetben kevesebb részvevő volt, mint ahányan a buszra vártak a szomszédos megállóban. A későbbiekben közel kétszázra duzzadt a jelenlévők száma.
2019. október 01., 21:532019. október 01., 21:53
2019. október 02., 09:092019. október 02., 09:09
Fotó: Haáz Vince
A tiltakozó akció kezdetén Kilyén László színművész arra hívta fel a figyelmet, hogy a békés demonstráció azt fejezi ki, hogy „eddig s ne tovább”.
– hangsúlyozta.
Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke arra hegyezte ki mondandóját, hogy 2020. májusáig kell összegyűlnie az Európai Unió hét államában a nemzeti régiók egyenlőségéért indított polgári kezdeményezéshez az egymillió aláírásnak.
Fotó: Haáz Vince
Eddig csak 4700 aláírás gyűlt össze Erdélyben – mutatott rá –, ez pedig nagyon kevés. Mindenkit arra biztatott, hogy írja alá, és erre biztassa családtagjait, rokonait, szomszédjait is.

Akárcsak a Minority Safepack esetében, a nemzeti régiók egyenlőségéért indított európai polgári kezdeményezést is alá lehet írni papíron és online.
Kürthy Jenő, a Romániai Magyar Orvos- és Gyógyszerész Képzésért Egyesület képviselője felszólalásában kiemelte,
Sándor Krisztina, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke azt a kérdést fogalmazta meg, hogy vajon mikor jön el az az idő, amikor bármely erdélyi város vagy megye vezetője a tisztelet jegyében vezeti az adott várost vagy megyét, tekintettel az ott élő nemzeti kisebbségekre.
„Marosvásárhelyen, ahol a magyarság aránya 45 százalékos, harcolni kell az iskolákért, a szobrokért, az utcanevekért” – mondta. Mert létezik egy alattomos igyekezet – magyarázta, –, amelynek az a célja, hogy a magyarság ne érezze otthon magát Romániában és ne legyenek tervei sem. Vállalni kell a harcot, betartatni a törvényeket, mert van miért harcolni – hangsúlyozta.
Fotó: Haáz Vince
Végül Csomortányi István, a néppárt országos elnöke lépett a mikrofon elé. Azzal indította beszédét, hogy a 2019-es nyár olyan érzéseket hozott vissza, amelyről már azt hitték az erdélyi magyarok, hogy eltűntek az életükből. Az úzvölgyi temető elleni cselekedetet, a csíkszeredai Kájoni János Szakközépiskola magyar osztályainak megszüntetését, az anyanyelvhasználatnak a közigazgatásban való korlátozását emelte ki elsősorban. Elmondta, természetes, hogy ilyenkor közösségben, együtt, közterületen kell tiltakozni – bár az utóbbi harminc évben éppen erről próbálták folyamatosan leszoktatni az embereket. Csomortányi rámutatott, hogy gazdasági, erkölcsi válság jellemzi Romániát, a vezetői sem tudnak jövőképet adni, csak saját anyagi gyarapodásukkal vannak elfoglalva, a sikertelenségük leplezésére pedig a magyarellenességet használják eszköznek.
A néppárt elnöke az egységről beszélt, arról, hogy nem egypártrendszerben gondolkodik, hanem a politikai sokszínűségen belül az összefogást, az együttműködést tartja fontosnak. Az egység nem lehet a kiszorítás eszköze – mutatott rá, majd hozzátette, hogy
Legyen Marosvásárhely a kiindulópontja az egységnek – hangsúlyozta.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2 hozzászólás