
Székelyudvarhely többet érdemel. Változtatnának, amíg nem késő
Fotó: Barabás Ákos
Legalább egy választási ciklus idejére acsarkodásoktól, lejáratásoktól és pártpolitikai torzsalkodásoktól mentessé tennék a székelyudvarhelyi közéletet egy helyi civil kezdeményezés résztvevői. Közéleti újrakezdést szorgalmaznak, amelyben egy asztalhoz ültetnék a politikai pártok képviselőit, hogy rábírják őket a nagykoalícióba való tömörülésre, illetve a közös listás, egyjelöltes helyhatósági választásra.
2020. június 15., 11:532020. június 15., 11:53
Közel száz fajsúlyos székelyudvarhelyi személyiség – vállalkozók, orvosok, ügyvédek, civil aktivisták, művészek, lelkészek – csatlakozott már ahhoz a helyi mozgalomhoz, amely legalább négy évre száműzné a székelyudvarhelyi közéletből az elmúlt két évtizedben állandósult politikai belharcokat és azt szeretné elérni, hogy a közélet főszereplői egy új társadalmi egyezség mentén mindent a város szellemi és gazdasági fejlődésének rendeljenek alá.
A Komoróczy Zsolt és Geréb László által elindított civil kezdeményezés célja az, hogy egy asztalhoz ültessék a politikai pártok képviselőit az együttműködés érdekében.
– foglalta össze az elérendő célt lapunk megkeresésére Komoróczy Zsolt. A kezdeményezők a változástól azt is remélik, hogy kilépnek az árnyékból a közügyektől elfordult, illetve a közügyek iránt az elmúlt években fásulttá vált, jó képességű városlakók.
Arra a kérdésünkre, hogy az összefogás a gyakorlatban, illetve a közelgő helyhatósági választásokon miként kellene megvalósuljon, elmondta,
„Ez történhetne akár előre meghatározott képviselőszámmal is, de nem szeretnék ennek elébe menni, mert azt gondolom, hogy a tárgyláson kell kialakuljon, hogy a felek milyen feltételekkel egyeznek bele, illetve nyilvánvaló, hogy az álláspontjuk mögöttük állhatnak különböző pártutasítások, pártfegyelem, nem az én tisztem megfogalmazni azt, hogy mi lesz a végeredmény. Azt viszont tudjuk, hogy mi mit akarunk” – hangsúlyozta a kezdeményezők és az ügy mellé állók nevében egyaránt Komoróczy Zsolt, megjegyezve, ez leginkább egy jelzés az együttműködésre felkérendő felek számára, hogy milyen irányba lenne szerencsés lépniük.
A civil kezdeményezés résztvevői szerint az elmúlt két évtized folyamatos belharcai tönkretették Székelyudvarhelyt
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Mi nem a demokráciát akarjuk száműzni a város közéletéből, hanem négy évre az esztelen versengés helyett az együttműködést kívánjuk előtérbe helyeztetni. Éppen emiatt a kezdeményezésünk nem irányul senki ellen és nem is támogat egyetlen politikai oldalt sem, hanem azt próbáljuk elérni, hogy
Nyilvánvaló, hogy ez csak egy átmeneti állapot tud lenni, a természetes versengés, a politikai pluralizmus a demokratikus berendezkedésnek az alapértéke, és erre természetesen szükség is van, azonban a jelenlegi patthelyzetből meglátásunk szerint csak úgy tudunk kilépni, hogy a szembenálló feleket egy asztalhoz kell ültetni, és egy minimumot megfogalmazni, ami mellett mindannyian elkötelezik magukat, és ami nem lehet vita tárgya. Az ideális az lenne, ha négy évre nagykoalíció alakulna” – részletezte elképzelésüket a kezdeményező, kérdésünkre azt válaszolva, B-tervük nincs, hisznek abban, hogy a Székelyudvarhely életében példátlannak számító közéleti összefogásnak sikerülnie kell.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
5 hozzászólás