
Benkő Zsolt és Argo a hétvégi válogatón
Fotó: Maros Megyei Hegyimentő-közszolgálat
A nyomkereső és lavinából is menteni képes kutyák szimata és gyorsasága sokszor életmentő lehet egy-egy nehéz terepen és helyzetben. Éppen ezért jó lenne, ha minél több ilyen négylábú segítsége lenne az önkéntes és hivatásos hegyimentőknek. Hétvégén hat lavinamentő kutyát tartottak alkalmasnak a kiképzésre, egy-egy Hargita és Maros megyéből volt.
2020. február 18., 09:022020. február 18., 09:02
2020. február 18., 09:042020. február 18., 09:04
Székelyföldön, mindeddig a Kovács Róbert, a Maros Megyei Hegyimentő-közszolgálat igazgatója tulajdonában levő Tas von Gróf Box nevű holland juhászkutya volt az egyetlen olyan képzett négylábú, amely lavinából is képes volt kimenteni az áldozatot. Hamarosan két újabb kutya társul hozzá, akik a hétvégén, az országos hegyimentő-szolgálat által szervezett előválogatón eredményesen szerepeltek, és részt vehetnek a kiképzésen.
Mint Kovács Róbert a Székelyhonnak elmondta
Hétvégén szerveztek előválogatást, hogy megnézzék, hogy a jelentkező kutyák milyen fizikai és szellemi állapotban vannak és képesek-e részt venni a kiképzésen. Országos szinten hat kutya és gazdája jelentkezett, az összeset megfelelőnek találták. Ezután tíz napos kiképzés következik, amely során havas terepen fejlesztik a kutyák képességeit, s természetesen nemcsak a kutyák tanulnak, hanem gazdáik is.”
A tíz napos kiképzésen részt fog venni Maros megyéből a márciusban két évet töltő Néró, a fekete színű labrador. Mint Ferenczy István hegyimentő, a kutya gazdája elmondta kilenc hónapos korától edz vele, készíti arra, hogy megtaláljon elrejtőzött embereket. „Számára mindez egy játék. Igaz, hogy havas terepen nem tudtunk gyakorolni, de ügyesen helytállt a hétvégi válogatón. Nagyon szeret játszani, szeret velem együtt lenni, kitartó és gyors, ezért tartom alkalmasnak arra, hogy segítse a munkánkat. Hétvégén is azt mérték fel, hogy a kutya mennyire képes kitartóan keresni. Egy hóból készített igluban elrejtőzött egy ember, a kutya pedig meg kellett találja, ami sikerült is neki. Néró és a többi kutya is jól teljesített, mind nagyon rátermettek voltak.”
Hargita megyében két, hegyi terepen, bozótosban, rejtett és nyílt területen is bevethető nyomkereső kutya van, Argo és Jenna. Mindkettő Benkő Zsolt önkéntes hegyimentő tulajdonában van, aki hivatásos kutyakiképző is. Mint a Székelyhonnak elmondta, Argóval, az ereje teljében levő öt és fél éves belga juhászkutyával vett részt a hétvégi válogatón, mert fontosnak tartotta, hogy az eddigi képesítései mellett a felnőtt kan kutyának meglegyen a lavinamentő képesítése is. Bár Hargita megyében nincs lavinaveszélyes terület, Benkő Zsolt fontosnak tartotta, hogy fejlessze Argót. Mint kiemelte
„A képzett kutya azért nagyon fontos, mert hatékonyan segíti a keresést. Például, ha pár ember egy hektárnyi területet egy óra alatt tud bejárni, eltűntek, bajbajutottakat keresve, akkor a kutya ezt meg tudja tenni 10 perc alatt. De le tud menni egy völgybe és onnan visszajöve jelzi, hogy senki nincs ott. Éppen ezért ő előttünk jár, szimatol és jelez, megkönnyítve, hatékonyabbá téve a munkánkat.
– fejtette ki az állatok tulajdonosa.
Országszerte jelenleg 15 képzett kutya segíti a hegyimentők munkáját. A négylábú életmentők helyzetét tavaly szabályozták kedvezően, lehetőséget biztosítva, hogy a kutya „nyugdíjazáskor” az addigi társához kerüljön, s ne idegenhez, menhelyre.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!