Hirdetés
Hirdetés

Műtét előkészítése során történt hiba okozhatta a megfertőződéseket a szemészeten

Képünk illusztráció •  Fotó: Pál Árpád

Képünk illusztráció

Fotó: Pál Árpád

Lezárult a belső vizsgálat a kórház szemészeti osztályára szürkehályog-műtét után endoftalmitisz miatt visszakerült 14 páciens ügyében – tájékoztat közleményében a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház.

Székelyhon

2022. február 10., 12:592022. február 10., 12:59

Jelenleg mind a 14 beteget hazaengedték a kórházból. Hazabocsájtásuk előtt a páciensek többségének javult az állapota, mindenkivel tartják még a kapcsolatot, és visszamennek még ellenőrzésre. Három betegnél járt az endoftalmitisz jelentős következménnyel, jelenleg az ő állapotuk is javult, nincsenek fájdalmaik, tüneteik. Hat betegnek különböző mértékben romlott a látása a műtött szemén, öt páciensnél nem okozott, illetve csak kismértékben okozott látásromlást a gyulladás.

Hirdetés

Ahogy a kórház azt előzőleg már kiközölte, a laboreredmények a 14 érintett beteg közül 6-nál mutatták ki a Pseudomonas aeruginosa baktérium jelenlétét. A kórház előző közlése óta megkapott összes eredmény negatív: a műtőbeli felületekről, a levegőből, a műtéti eszközökről, anyagokról, a személyzet bőréről és orrából vett mintákban nem volt jelen ezen baktérium.

Ugyanakkor a belső ellenőrzés során hiányosságokat állapítottak meg a műtétek során használt eszköztár követhetőségére, kezelésére és sterilizálására vonatkozó szabályok betartása terén. A beazonosított hibák nyomán számos intézkedést hozott a kórház az intézmény és az osztály műtőblokkjainak működését illetően, ezek a következők:

  • felülvizsgálták a tisztítási, fertőtlenítési és sterilizálási protokollokat a kórház szintjén;

  • ellenőrizték a műtőblokkokat;

  • letisztították és fertőtlenítették a szemészeti műtő minden felületét és a hozzátartó helyiségeket, általános fertőtlenítés zajlott le a teljes szemészeti műtőblokkban;

  • felülvizsgálták a szemészeti osztály műtéti regisztereit, sterilizálási regisztereit és a tisztítási-fertőtlenítési operatív procedúrákat;

  • átszervezték a szemészeti műtő sterilizálási helyiségének elkülönített útvonalait;

  • több találkozó, képzés lezajlott a szemészeti műtő személyzetével a tisztítási, fertőtlenítési, sterilizálási tudnivalók felfrissítésére, kibővítésére, ellenőrzésére;

  • közép- és hosszútávra felvázoltak egy átszervezési és modernizálási tervet a szemészeti műtő és a szemészeti osztály működésére vonatkozóan.

A szemészeti műtőben továbbra sem végeznek invazív beavatkozásokat, mindaddig, amíg minden folyamatban lévő ellenőrzés lezárul. A szemészeti ellátásra szoruló pácienseket a szemészeti járóbeteg-rendelőben látják el.

„Sajnálatunkat fejezzük ki a kialakult helyzet miatt, és együttérzésünkről biztosítjuk az érintett pácienseket. Mindazt, amit szakmailag és emberileg lehetett, megtette a kórház ezen betegekért, és továbbra is tartjuk a kapcsolatot velük és hozzátartozóikkal. Rendkívüli ez a helyzet, hisz a szemészeti osztályon az elmúlt években több ezer szürkehályog-műtétet végeztek el gond nélkül.

Idézet
Mivel a műtőben és a kollégáktól vett mintákból nem jelent meg a fertőzést okozó baktérium, ezért egy, a műtétek előkészítése során esetlegesen megtörtént hibára következtettünk.

Ezért felülvizsgáltuk a sterilizálási protokollokat, a betegutakat, és folyatjuk ezt a folyamatot a műtőblokk átszervezésével azért, hogy megteremtsük a legbiztonságosabb betegellátás körülményeit” – foglalta össze Konrád Judit, a kórház menedzsere.

Mint beszámoltunk róla, endoftalmitisz – a szem belső rétegeit érintő gyulladás – alakult ki a csíkszeredai kórház szemészeti osztályán január 12-én és 13-án szürkehályog-műtéten átesett tizennégy páciensnél.

korábban írtuk

Baktériumfertőzés a csíkszeredai kórház szemészeti osztályán
Baktériumfertőzés a csíkszeredai kórház szemészeti osztályán

Endoftalmitisz – a szem belső rétegeit érintő gyulladás – alakult ki a csíkszeredai kórház szemészeti osztályán január 12-én és 13-án szürkehályog-műtéten átesett tizennégy páciensnél.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 06., péntek

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Kontra György, az M1 híradósa

45 éves korában meghalt Kontra György, az MTVA munkatársa, az M1 híradó bemondója.

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Kontra György, az M1 híradósa
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Babatápszereket hívnak vissza méreganyag jelenlétének gyanúja miatt

Babatápszereket hívnak vissza a Bacillus cereus baktérium által termelt cereulid toxin jelenlétének gyanúja miatt – figyelmeztetett az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).

Babatápszereket hívnak vissza méreganyag jelenlétének gyanúja miatt
2026. február 06., péntek

Bevásárlókocsiban gurította el a tömbházból lopott kiskazánokat

Őrizetbe vettek csütörtökön a rendőrök egy 54 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy hat kiskazánt lopott el egy épülő bukaresti tömbházból.

Bevásárlókocsiban gurította el a tömbházból lopott kiskazánokat
2026. február 06., péntek

Filmezték a sízők a pályára merészkedett bocsos anyamedvét – videóval

Kétbocsos anyamedve merészkedett egy brassópojánai sípályára fényes nappal, a hegyi csendőröknek kellett beavatkozniuk.

Filmezték a sízők a pályára merészkedett bocsos anyamedvét – videóval
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Volt bátorsága jogosítvány nélkül felborulni, de a vérvételtől már tartott

Oszlopnak ütközött, majd egy üzlet falának csapódott egy autó péntekre virradóan a Kolozs megyei Szászfenesen. Mint kiderült, a járművet vezető férfinek nincs jogosítványa.

Volt bátorsága jogosítvány nélkül felborulni, de a vérvételtől már tartott
2026. február 06., péntek

Kezdődik a sívakációk időszaka, térképen mutatjuk a megyei elosztást

Február 9-én kezdődik és március 1-jéig tart a sívakációk időszaka.

Kezdődik a sívakációk időszaka, térképen mutatjuk a megyei elosztást
2026. február 06., péntek

Megkezdte az általános sztrájk előkészítését a Sanitas

Az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben dolgozó Sanitas-tagok jó része az általános sztrájk megszervezésére szavazott, ezért a szakszervezet megkezdte a munkabeszüntetéssel járó tiltakozás előkészítését.

Megkezdte az általános sztrájk előkészítését a Sanitas
Hirdetés
2026. február 05., csütörtök

Miniszteri ígéret: 2027 tavaszáig biztosan nem nő a földgáz ára

A lakossági földgáz ára biztosan nem emelkedik 2027. március 31-éig, mert a kormány április elsejétől a jelenlegi ársapka helyett többszintű árplafont vezet be, és várhatóan a jövő hét végéig kidolgozza az ehhez szükséges teljes jogszabályi keretet.

Miniszteri ígéret: 2027 tavaszáig biztosan nem nő a földgáz ára
2026. február 05., csütörtök

Pénzügyminiszter: támogatni kell a kisnyugdíjasokat, de nem szabad megismételni a korábbi évek hibáit

A kormánynak meg kell találnia a költségvetési forrásokat a kisnyugdíjasok Szociáldemokrata Párt (PSD) által javasolt támogatására úgy, hogy közben ne boruljon fel a nehezen elért pénzügyi stabilitás – jelentette ki a pénzügyminiszter.

Pénzügyminiszter: támogatni kell a kisnyugdíjasokat, de nem szabad megismételni a korábbi évek hibáit
2026. február 05., csütörtök

Korábban utalják a gyermekpénzt, a gyermeknevelési és a beilleszkedési támogatást

A szokásosnál hamarabb utalják ebben a hónapban a jogosultaknak a gyermekpénzt, a gyermeknevelési, valamint a beilleszkedési támogatást. Az érintettek bankszámlájára már pénteken megérkezik a pénz.

Korábban utalják a gyermekpénzt, a gyermeknevelési és a beilleszkedési támogatást
Hirdetés