Szépvízen, Csíkborzsován és Csíkszentmiklóson tartották idén a Hargita Megyei Farsangbúcsúztatót. A jelmezekbe öltözött hagyományőrző csoportok csúfolkodó rigmusokkal, vicces közjátékkal, mulatsággal és néptánc kíséretében vettek búcsút hagyományaik szerint a téltől.
2022. február 26., 17:072022. február 26., 17:07
2022. március 01., 10:522022. március 01., 10:52
Fotó: Veres Nándor
Szépvízen, Csíkborzsován és Csíkszentmiklóson tartották idén a Hargita Megyei Farsangbúcsúztatót. A jelmezekbe öltözött hagyományőrző csoportok csúfolkodó rigmusokkal, vicces közjátékkal, mulatsággal és néptánc kíséretében vettek búcsút hagyományaik szerint a téltől.
2022. február 26., 17:072022. február 26., 17:07
2022. március 01., 10:522022. március 01., 10:52
A délelőtti hivatalos megnyitóra Szépvíz központjában gyülekeztek az érdeklődők és a csoportok. Jelmezbe öltözött menyasszonyokból, vőlegényekből és zenészekből nem volt hiány, de kéregető romákkal is lehetett találkozni. Ezek mellett „áldást és szenteltvizet” bőséggel osztogató pap, de overallba öltözött, „oltóanyagot” permetező orvos is tiszteletét tette a farsangon.
Fotó: Veres Nándor
– köszöntötte röviden a csoportokat Ferencz Tibor szépvízi polgármester, akinek gondolataihoz Borboly Csaba megyei tanácselnök is csatlakozott. Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője a néphagyomány harminc éves történetét és közösségépítő erejét elevenítette fel. A farsangbúcsúztató stafétáját egyúttal átadták Csobotfalvának.
Fotó: Veres Nándor
A megnyitó után útnak indultak a csoportok. A csíkborzsovai utcákon a gyergyóremetei, csíkmenasági, csobotfalvi és csíksentsimoni csoportok vonultak fel. Csíkszentmiklóson a gyergyószárhegyi, a szentegyházi, a csíkcsicsói és a csíkszentkirályi hagyományőrzők búcsúztatták a telet. Szépvízen pedig a csíkszentdomokosi, a kászonaltízi, a gyergyóditrói, illetve az alsósófalvi farsangbúcsúztatók.
Fotó: Veres Nándor
Mi az utóbbi csoporthoz társulva követtük végig az eseményeket a Templom utcában. A humoros megfogalmazások kacagásra sarkallták egyre-másra a helyieket, a népzenével és néptánccal egybekötött siratást pedig nagy tapssal üdvözölték az érdeklődők.
Fotó: Veres Nándor
Helyenként olyan kuriózumokkal is készültek a helyiek, mint az emlékeztető oltásként szolgáló pálinkák, amelyekből Pfizer, Moderna, Johnson&Johnson és AstraZeneca típus is volt.
Fotó: Veres Nándor
A útvonalak teljesítése után a csoportok a csíkszentmiklósi közbirtokosságnál közös mulatságon vettek részt.
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Fotó: Veres Nándor
Érdekes jelenségre figyeltek fel az ingatlanügynökök Csíkszeredában: robbanásszerűen megnőtt a nyáron a harminc év alatti, frissen végzett rendőrök és katonák részéről az érdeklődés a kiadó lakások iránt.
Megjelent a Bagossy Brothers Company legújabb videoklipje, egy újabb zenei mérföldkő. A „Visszajövök” című dal ugyanis az első magyar nyelvű szerzemény, amelyet valaha a világűrben eljátszottak. Kapu Tibor űrhajós adta elő a Nemzetközi Űrállomáson.
Online „panaszládát” hozott létre a marosvásárhelyi tömegközlekedési vállalat, ahol be lehet jelenteni az elégedetlenségünket a járművek érkezésével, tisztaságával, a gépkocsivezető viselkedésével kapcsolatban. Fontos: reklamálni csak névvel lehet.
Több Vodafone-os ügyfél is panaszkodott csütörtökön a délutáni órákban, hogy nem működik sem a telefonos, sem az internetes szolgáltatás – mint kiderült, az ideiglenes fennakadás Románia-szerte jelen van.
Ünnepélyes keretek között adták át a 100. gondosórát a sepsiszentgyörgyi városházán. Az egyetlen gombnyomással segítséget kérő készülék az egyedül élő idősek és sérültek biztonságát, valamint a hozzátartozók nyugalmát szavatolja.
Az Európai Unió országaiban 2023-ban átlagban 12,2 tanuló jutott egy tanítóra/tanárra; Románia is azok közé az országok közé tartozott, ahol a legleterheltebbek voltak a tanárok – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
A Romániát és más európai országokat ért orosz légtérsértésekről is tárgyalni fognak az Európai Parlament jövő heti plenáris ülésén, és egy nyilatkozatot is elfogadnak a témában – közölte szerdán az ezt indítványozó Victor Negrescu EP-képviselő.
Országszerte lehűl az idő a következő napokban, sok helyen nagy mennyiségű eső és erős szél, a hegyekben havazás várható.
A szerdán elfogadott költségvetés-kiigazítás nem tartalmaz a pártok állami támogatását érintő módosításokat, mert még nem született döntés erről a koalícióban – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Egy ember életét követelő közlekedési baleset történt csütörtök délelőtt, a Brassó megyei Barcaföldvárnál, a 13-as országúton.
szóljon hozzá!