Mozis szempontból is emlékezetes marad a 2024-es év

Számos emlékezetes filmet kaptunk 2024-ben, de volt egy nagy csalódás is •  Fotó: Székelyhon-montázs

Számos emlékezetes filmet kaptunk 2024-ben, de volt egy nagy csalódás is

Fotó: Székelyhon-montázs

Rengeteg film érkezett 2024-ben is a mozikínálatba, és bár nem volt a 2023-as Barbenheimerhez hasonló trend, de azért tavaly is voltak olyan nagyívű moziélmények, amik miatt szívesen emlékezhetünk vissza 2024-re.

Tamás Attila

2025. január 01., 21:052025. január 01., 21:05

2025. január 01., 21:552025. január 01., 21:55

Az alábbiakban szubjektíven, az általam látott filmek alapján tekintek vissza az évre.

Nem is kezdődhetne rendhagyóbban ez az anyag, hiszen egy az év első maradandó filmélménye nem moziban, hanem Netflixen volt: J.A. Bayona: A hó társadalma (La sociedad de la nieve) az 1972-es uruguayi repülőszerencsétlenség túlélőinek történetét mesélte el úgy, hogy nem lett olcsó és hatásvadász, a hegyekben, a repülő romjai között túlélő tucatnyi ember emléke pedig a széles közönséghez is eljuthatott az alkotás révén.

korábban írtuk

A hó társadalma – túlélni a túlélhetetlent, de milyen áron?
A hó társadalma – túlélni a túlélhetetlent, de milyen áron?

Brutális, kegyetlen, szívbemarkoló és biztosan nyomot hagy bennünk a Netflix új filmje, amely az uruguayi rögbicsapat 1972-ben bekövetkezett repülőszerencsétlenségét és az azt követő túléléstörténetet mutatja be.

Az év egy sokkoló moziélménnyel folytatódott: Jonathan Glazer, két Oscart nyert filmjében (a legjobb idegennyelvű film díját is elvitte), az Érdekvédelmi területben (The Zone of Interest) azt láthattuk, hogy milyen az emberi gonoszság valójában, miként tudott egy náci tiszt és családja elborzasztó kirakat-életet élni, közvetlenül egy haláltábor mellett, ahol épp emberek millióit tüntették el a föld színéről.

korábban írtuk

The Zone of Interest: idilli élet a haláltábor árnyékában
The Zone of Interest: idilli élet a haláltábor árnyékában

Már ebbe a szóösszetételbe is borzalom belegondolni: idilli élet a haláltábor árnyékában. Márpedig Jonathan Glazer öt Oscarra jelölt filmje pont ezt mutatja be. Érdekvédelmi terület (The Zone of Interest) Kritika.

Ezt követte majdnem rögtön nálam az év moziélménye, a Dűne: Második rész, ami Frank Herbert regényének akciódúsabb, második felét dolgozta fel, amiben Paul végre a fremenek vezetője lesz, és a „sivatag erejével”, na meg a homokférgeket meglovagolva legyőzi nem csak az elnyomó Harkonneneket, hanem magát a Császárt is, aki a legfőbb hatalmat testesíti meg a Dűne-univerzumban. Innen azonban nyilvánvalóvá vált az is, hogy nem Paul a jó ebben a történetben, a könyvolvasók pedig örülhetnek, ugyanis 2026-ban a harmadik Dűne-mozifilm, a Dűne Messiását feldolgozó Villeneuve-alkotás is érkezik majd a mozikba.

korábban írtuk

Minden téren felülmúlja az első részt a Dűne folytatása, de a regény ismeretében megvannak a hiányosságai
Minden téren felülmúlja az első részt a Dűne folytatása, de a regény ismeretében megvannak a hiányosságai

Nagyobb, grandiózusabb a 2021-ben megjelent első résznél a Dűne folytatása, ami immár teljes egészében feldogozza Frank Herbert legendás sci-fi klasszikusának első regényét, ám annak ismeretében vannak hiányosságai is. Enyhén spoileres elemzés.

Nicholas Cage egy hétköznapi egyetemi professzort alakít, aki elkezd minden körülötte élő, később pedig számára teljesen vadidegenek álmában is feltűnni. Kristoffer Borgli: Álmaid hőse (Dream Scenario) című filmje meglehetősen abszurd néznivaló volt, amit hamar feledtettek az utána következő moziélmények.

A Hollywood élvonalába tört Yorgos Lathimos is próbált sokkolni minket, a Szegény párák (Poor Things) pedig egy semmihez sem hasonlítható filmélmény volt, amiben a gyermeki aggyal rendelkező Bella Baxter próbálja megtalálni a helyét a viktoriánus, fura figurákkal és rendhagyó módon „keresztezett” állatokkal benépesített világban. A bemutató apropóján elbeszélgettünk az alkotás assistant art directorával, a csíkszeredai születésű Egyed Csongor építésszel, aki többek között ennek a filmnek a kulisszatitkaiba is beavatott minket.

korábban írtuk

A csíkszeredai építész, aki Oscar-díjas film díszletén is dolgozott
A csíkszeredai építész, aki Oscar-díjas film díszletén is dolgozott

Építésznek tanult, építészként dolgozott, amikor megtalálta őt a filmes világ. A csíkszeredai Egyed Csongor olyan filmek és sorozatok díszletein dolgozott, mint a nemrég Oscar-díjat nyert Szegény párák, vagy a netflixes Az utolsó királyság.

Alex Garland Civil War-ja egy olyan apokaliptikus Amerikába vitt el minket, ami már nem „egyesült”, hanem szétszakadt, az értelmetlen és pusztító háborúskodást és a hadiállapotok következményeit pedig néhány újságíró és fotós szemszögéből mutatja be, akik az amerikai elnök felé tartanak, hogy megörökítsék a háború legfontosabb mozzanatait. Az év egyik legerősebb atmoszférájú filmje, ami megerősített abban, hogy a háború csak pusztulást és megosztottságot hoz a társadalomra.

Luca Guadagnino 2023 őszéről 2024 tavaszára halasztott, Zendaya főszereplésével készült mozija, a Challengers egy sportdrámába ültetett szerelmi háromszög története, ami az erős alakításokról, a fülledt atmoszféráról a konfliktusokról és a pörgős ritmusáról maradt emlékezetes élmény számunkra.

korábban írtuk

Kirsten Dunsttal, Zendayával és Ryan Goslinggal érkeztek az év eddigi legjobb tavaszi filmjei
Kirsten Dunsttal, Zendayával és Ryan Goslinggal érkeztek az év eddigi legjobb tavaszi filmjei

Polgárháború által szétszabdalt Amerikai Egyesült Államok, ígéretes teniszcsillagok szerelmi háromszöge, valamint Ryan Gosling „kaszkadőrködése” 2024 eddigi legjobb filmélményei a Dűne második része után.

Egy, az exét visszahódítani akaró kaszkadőrről szólt David Leitch blockbustere, a The Fall Guy (A kaszkadőr), amiben a Ryan Gosling által alakított főszereplő igazi nyaktörő helyzetekbe kerül. Agykikapcsolós popcornmozi volt, aminek már nem emlékszünk minden momentumára, de amíg néztük, addig jól elszórakoztatott minket.

Újabb reboot-trilógiában tárul fel előttünk a képzeletbeli Majmok bolygója-univerzum, aminek első felvonása, A majmok bolygója: A birodalom egész jól sikerült. A posztapokaliptikus hangulat, az új szereplők, az ember-majom viszony mind működtek a filmben, aminek érdemes várni az évek múlva érkező folytatását.

korábban írtuk

Hail, Cézár! – avagy mi szükség volt egy újabb Majmok bolygója rebootra?
Hail, Cézár! – avagy mi szükség volt egy újabb Majmok bolygója rebootra?

Újabb, látványos Majmok bolygója film készült, és mielőtt bárki feltenné a kérdést, hogy erre megint mi szükség volt, nyomós indokok vannak arra, hogy miért került ez most moziba. Spoilermentes kritika.

A Dűne: Második rész mellett az év másik nagy blockbustere a Mad Max-előzménytörténet, a Furiosa volt, amiben Anya Taylor Joy alakította a karakter fiatal verzióját. Bár ez a mozi is rendkívül látványos és dübörgő volt, a 2015-ös Mad Max szintjét nem érte el, hiszen több volt benne a digitális effektus, és láthatóan már George Miller ausztrál kultrendező sem olyan elánnal készít filmet, mint azt tette a nyolcvanadik életévéhez nem ennyire közel.

korábban írtuk

Furiosa: fetisiszták roncsderbije, második felvonás
Furiosa: fetisiszták roncsderbije, második felvonás

A Furiosa nem tudja megismételni a 2015-ös Mad Max bravúrját, de így is kenterbe veri a mostani blockbuster-felhozatal középszerű darabjait. Kritika.

A kemény motorosok életét, a motoros életformával járó törvényenkívüliséget és a menőséget, de ugyanakkor a drámát és a nehézségeket mutatta be Jeff Nichols alkotása, a Motorosok (The Bikeriders) Austin Butler, Jodie Comer és Tom Hardy főszereplésével. Bár nem volt világmegváltó, a jó sztori és az erős alakítások miatt szerettük ezt a filmet.

korábban írtuk

Tom Hardy és Austin Butler mutatják meg, hogy nem is olyan egyszerű a kemény motorosok élete
Tom Hardy és Austin Butler mutatják meg, hogy nem is olyan egyszerű a kemény motorosok élete

Macsó motorosok száguldanak szabadon, kötöttségek nélkül, de a szabadságuk igencsak képlékeny, keménységük pedig sokszor csak külcsín, hiszen a bőr- vagy épp farmerdzseki érző lelket takar. The Bikeriders (Motorosok), kritika.

Előzményfilmet kapott John Krasinski pár éve nagyot szóló és folytatást is kapó idegeninváziós horrorja, a Hang nélkül. Lupita Nyong'o, Joseph Quinn és Djimon Hounsou vállait nyomta a teher, hogy az általuk megformált karakterek megpróbáltatásain keresztül mutassák be, hogy milyen is volt az idegeninvázió kezdete, amikor a hangra érzékeny földönkívüliek elpusztították az emberiség többségét. A feladatot jól abszolválták, egész szórakoztató mozi kerekedett ki Michael Sarnoski rendezésében, aminek fájó hiányossága, hogy nem mutatta be honnan és miért érkeztek a Földre a hangérzékeny földönkívüliek.

Viharvadászok mindennapjait és tragikus sorsukat, valamint az életük kockáztatásával is járó mániájukat mutatta be a nyár elején érkezett Twisters (Twisters - Végzetes vihar), ami az 1996-ban megjelent Twister senki által nem kért, mégis jól elsült folytatása. A főszereplőket alakító viszonylag friss A-listás sztárok, Daisy Edgar-Jones és Glen Powell között működött a kémia, a tornádók és az általuk hozott pusztítás bemutatása pedig egy látványos katasztrófafilmet eredményezett, amiből mostanában meglehetősen hiány van a filmvásznakon, pedig sokszor az ilyen elemi erejű élményekért mennénk moziba.

Videó: Universal Pictures

A képregényfilmek készítői idén visszavettek a tempóból, ami nem is baj, de ha már lúd legyen kövér alapon a Marvel a hozzá visszakerült szabadszájú és R-korhatárbesorolású Deadpoolt és a a Hugh Jackman által sokadikszor eljátszott Farkast, vagyis Rozsomákot küldte a vásznakra, ami annyira önreflexív és szórakoztató volt, hogy a moziba járók rengeteg megvásárolt jeggyel honorálták. A Deadpool & Rozsomák egyértelműen a jobb Marvel-filmek között van, már csak az a kérdés, hogy ez a vérfrissítés jót tesz-e az éppen vergődő szuperhős-univerzumnak, vagy a jövőben érkező filmek továbbra is a középszert fogják erősíteni. Az idén érkező Captain America: Brave New World és Thunderbolts-mozi fel kell kössék a gatyájukat, hogy legalább feleannyira szórakoztatóak legyenek, mint amilyen Deadpoolék legutóbbi kalandja volt.

korábban írtuk

Deadpool és Rozsomák húzzák ki saját mocsarából a Marvel Filmes Univerzumot
Deadpool és Rozsomák húzzák ki saját mocsarából a Marvel Filmes Univerzumot

Deadpool, pontosabban Ryan Reynolds kezei közé helyezte a magát a Marvel, hogy a Bosszúállók: Végjáték utáni lejtmenetből kihúzza idén a szuperhősös filmes franchise-t amíg össze nem kapják magukat az elhasalt multiverzum-éra után. Elemzés.

Traumatikus iskolai élményeket hozott elő belőlünk Szimler Bálint: Fekete pont című filmje, ami a közoktatás jelenlegi, kilátástalan és egyéniségeltipró állapotát próbálta bemutatni rendkívül banális példákon keresztül. Palkó kálváriájában nincs feldolgozás, mi pedig csak remélhetjük, hogy a mostani iskolások lelkét nem teszik ennyire tönkre, mint ahogy a filmben történt a főszereplő kisfiúval.

korábban írtuk

Fekete pont: nem csoda, hogy „megkukul” a gyermek ebben az oktatási rendszerben
Fekete pont: nem csoda, hogy „megkukul” a gyermek ebben az oktatási rendszerben

Iskolai traumákat hoz a felszínre Szimler Bálint Fekete pont című filmje. Az alkotás tűpontos és kiábrándító képet ad a magyar oktatási helyzet jelenéről, de ez a történet ugyanúgy játszódhatna bármelyik kelet-európai országban. Kritika.

Nyár végén érkezett a franchise életébe új életet vivő, meglehetősen jól sikerült Alien: Romulus, amit Fede Alvarez rendezett, és Magyarországon, sok magyar szakemberrel forgott. A főszereplőt alakító Cailee Spaeny egész jó Ripley-utánérzés lett, a film is megidézi a klasszikus Alien hangulatát, ennek ellenére ennél 2024-esebb nem is lehetne a szereplőgárda. A lényeg, hogy ez a film nem lett egy újabb elszalasztott lehetőség és csalódás.

Tim Burtonre két Wednesday-évad között is lehet számítani, laza ujjgyakorlatként pedig elkészítette az egyik klasszikusa, az 1988-ban megjelent Beetlejuice folytatását. Minden megvan ebben a filmben, amit egy Tim Burton alkotástól elvárni lehet, Michael Keaton, Jenna Ortega, Winona Ryder, Catherine O'Hara és Willem Dafoe pedig hozzák a kötelezőt és jól elszórakoztatnak, miközben Burton barátnőjének, a legendás Monica Beluccinak is jutott egy jó kis szegmens: saját magát rakhatta össze egy ütős kis szegmensben abban a folytatásban, amire nem mondhatjuk azt, hogy fölösleges volt elkészülnie.

A 2022-es, A látogatás című dán film amerikai remake-je, a Speak No Evil (Szádra ne vedd!) az év egyik legnyomasztóbb, legelborultabb filmélménye, ami nagyban köszönhető a rendkívül sokoldalú skót James James McAvoy ördögi és skizofrén alakításának. A közös nyaralást követően egy angliai faluban élő fura családot felkereső gyerekes házaspár története egy váratlan fordulatokkal telített thriller, amit tényleg érdemes megnézni. Még az is lehet, hogy utána a dán eredetihez is kedvet kapunk.

Az év legnagyobb csalódása egyértelműen a 2018-as, elemi erővel bíró Joker folytatása, amiről mi is úgy gondoljuk, hogy jobb lett volna, ha nem készül el. A Joaquin Phoenix által alakított, megtébolyodott Arthur Fleck és a Lady Gaga által megformált Lee Quinzel (Harley Quinn) a Joker: Kétszemélyes tébolyban (Joker: Folie à Deux) az elpuskázott lehetőségek iskolapéldái, a film pedig összeroskad az eléje támasztott elvárások és a saját súlya alatt. Joker lélektani drámája egyszer működött a vásznon, ezt pedig nem lehetett jól megismételni.

Az év talán legfontosabb filmje a nemzetközileg többszörösen is díjazott (többek között az operatőri munkáért a a Velencei Filmfesztiválon Valentina Pedicini-különdíjjal elismert csíkszeredai Bíró Boróka – akivel a Nőileg interjút készített) Anul Nou care n-a fost, amely az 1989-es rendszerváltás előtti napokat mutatja be az akkori társadalom különböző rétegeinek szemszögén keresztül. Bogdan Mureșanu rendkívül hatásosan és autentikusan idézi meg a kommunizmus végnapjait, a katarzisos végkifejlet pedig sokak szemébe könnyeket csalhat, még akkor is, ha csak a szülők és nagyszülők történetein keresztül vannak ismereteik a kommunizmusról, hozzám hasonlóan. Ravel Bolero-ja pedig már sosem lesz ugyanaz ez a film megnézése után, amit már Netflixen is lehet pótolni.

Videó: Cineforum.ro

Szívszorító családi drámának tűnt, azonban a várakozásaink ellenére nem tört túlságosan össze a Florence Pugh és Andrew Garfield főszereplésével moziba került We Live in Time, aminek a kedvéért Pugh kopaszra borotválta a fejét. A rákkal diagnosztizált sztárséf és az érzelmes, traumákkal terhelt férje története szívszorító, de nem üt akkorát, hogy a megnézést követően sokáig velünk maradjon. Ennek ellenére érdemes tenni egy próbát vele, ha egy érzelmesebb filmre vágynánk.

Kihozta belőlünk az animációszerető gyereket az ősz végén érkezett The Wild Robot-animáció, ami nem találta fel a spanyolviaszt, de szerethető karaktereivel, érzelmes történetével és a nagyon jól eltalált zenéjével több mint másfél órára elfeledtette a valóságot. Roz, Derűcsőr és Fink története az állatok által benépesített szigeten, az emberiség robotok által szolgált fiktív jövőjében az a néznivaló, amit érdemes a gyerekekkel együtt nézni. Garantáltan leköti úgy a legkisebbek, mint a legnagyobbak figyelmét.

korábban írtuk

A vad robot – garantáltan újból gyerek leszel az év egyik legjobb animációs filmjétől
A vad robot – garantáltan újból gyerek leszel az év egyik legjobb animációs filmjétől

Az 1999-es Szuper havert is megidézi, de a 2009-ben a legjobb animációs filmnek járó Oscart megnyerő Wall-E-re is hajaz Chris Sanders legújabb lélekmelengető alkotása, a nemrég mozikba került A vad robot. Kritika.

Az év legjobb, ha nem a legjobb filmje, a Cannes-i Filmfesztiválon Arany Pálma-díjjal elismert Anora, ami egy fiatal brooklyni szexmunkás lány „kitörését” meséli el, aki összetalálkozik egy orosz oligharcha, a végtelenségig elkényeztetett fiával. A közel két és fél órás filmben ezt követően egymást érik a váratlan fordulatok, a komikus csetlés-botlások és a mély drámák, Sean Baker filmjét végignézve pedig maximálisan egyetérthetünk abban, hogy Cannes legjobbjává választották idén. Még az is lehet, hogy idén az Anora lesz az a film, amely megkapja a legjobb filmnek járó Oscar-díjat is.

Az év második felének talán legvártabb folytatása volt a közel kilencvenhez is rendkívül aktív Ridley Scott és válogatott stábja kezei közül kikerülő Gladiátor folytatása. A piszkosul látványos és rendkívül akciódús, Paul Mescal és Denzel Washington főszereplésével készült Gladiátor II nem ér fel a 24 évvel ezelőtt megjelent, több Oscart nyert eredetihez, de azért el kell ismerni az érdemét, hogy Lucius kalandja is kellőképp elszórakoztat, még ha hiányérzettel is állunk fel a megnézése után. Ha összegeznünk kellene az alkotók érdemeit, akkor azt mondanánk, hogy mindenki, aki ezen a filmen dolgozott, korrekt iparosmunkát végzett.

korábban írtuk

Nem ér fel az előzményhez, de rendkívül látványos lett a Gladiátor folytatása
Nem ér fel az előzményhez, de rendkívül látványos lett a Gladiátor folytatása

Az már biztos, hogy nem lesz az első részhez hasonlóan hivatkozott klasszikus a Gladiátor II., hiszen az első filmben látott sémákra építkezik, ám látvány terén egy korrekt iparosmunka Ridley Scott filmrendező „műhelyéből”. Kritika.

Edward Berger a Nyugaton a helyzet változatlan című klasszikus filmfeldolgozása után ismét egy regényt választott új mozija alapanyagjául. Robert Harris: Konklávé című regénye egy pápaválasztás kulisszái mögé viszi el az olvasót egy nem várt és sokak számára megbotránkoztató befejezéssel, a film pedig ettől nem tér el, viszont amíg a megosztó végkifejletig érünk egy nagyon jó atmoszférájú, kitűnő alakításokkal megvalósított alkotást nézhetünk. Ralph Fiennesről az első perctől elhisszük, hogy egy vérprofi bíboros, de a mellékszereplők castingja is rendkívül jól sikerült. Bár a vitatott befejezés miatt egy kicsit keserű szájízzel maradtunk, ez mégsem vesz el az alkotás erényeiből, amiről még biztos fogunk hallani az előttünk álló filmes díjszezonban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 01., szerda

Rosszul kezdődött az újév négy Maros megyei családnak

2025 első órájában négy tűzesethez riasztották a Maros megyei tűzoltókat.

Rosszul kezdődött az újév négy Maros megyei családnak
2025. január 01., szerda

Viszlát 2024, irány 2025 – de csak egy kis visszatekintő után

Mozgalmas évet zárt néhány órával ezelőtt Székelyföld, volt benne minden, amit el tudunk képzelni. Összeállításukban olyan eseményekre tekintünk vissza, amelyek a Székelyhon olvasói számára is fontosak lehettek, és befolyásolhatták a mindennapjaikat.

Viszlát 2024, irány 2025 – de csak egy kis visszatekintő után
2024. december 31., kedd

Száz kép egy eseményekben gazdag évről

Színes, eseményekben bővelkedő évet tudhatunk magunk mögött – akár szélsőséges időjárásról, meglepetéseket rejtő szuperválasztási évről, sporteseményekről legyen szó.

Száz kép egy eseményekben gazdag évről
2024. december 31., kedd

Sűrű füst kísérte a lángokat

Sűrű füst gomolygott ki kedden délután egy szászrégeni asztalosműhelyből, a helyszínre két esetkocsival szálltak ki a tűzoltók.

Sűrű füst kísérte a lángokat
Sűrű füst kísérte a lángokat
2024. december 31., kedd

Sűrű füst kísérte a lángokat

2024. december 31., kedd

Petőfi-emlékünnepély és újévköszöntő

Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) Maros megyei szervezete január 1-jén, szerdán 12.30-tól Marosvásárhelyen, a Hunyadi László szobrászművész alkotta szobornál megtartja a hagyományos Petőfi-emlékünnepélyét és újévköszöntőjét.

Petőfi-emlékünnepély és újévköszöntő
2024. december 31., kedd

Egy életre megnyomoríthat a petárdázás

Súlyos, maradandó sérüléseket okozhat a petárda, ha rossz helyen robban. Halláskárosodás, elvesztett látás, amputált ujjak – sajnos számos ilyen következménnyel járó balesettel találkoztak az elmúlt években a mentősök és az orvosok szilveszterkor.

Egy életre megnyomoríthat a petárdázás
2024. december 31., kedd

Iohannis újévi üzenete: Románia stabil, demokratikus, biztonságos és Európa-barát ország

Klaus Iohannis keddi, szilveszteri üzenetében azt emelte ki, hogy Románia stabil, demokratikus, biztonságos és Európa-barát ország, megbízható partner a külföldi szövetségesei számára.

Iohannis újévi üzenete: Románia stabil, demokratikus, biztonságos és Európa-barát ország
2024. december 31., kedd

Negyven gelencei kisbaba neve került az emlékfára

Szent család vasárnapján ünnepelték az újszülötteket Gelencén. 2024-ben is szép számban születtek kisbabák a községben, az ő nevük került fel az emlékfára.

Negyven gelencei kisbaba neve került az emlékfára
2024. december 31., kedd

Január elsejétől ingyenesen kérhető az elektronikus útlevél házhoz szállítása

Az országos útlevél-igazgatóság kedden arról tájékoztatott, hogy 2025. január elsejétől az állampolgárok kérhetik az egyszerű elektronikus útlevél ingyenes kézbesítését bármely címre Románia területén.

Január elsejétől ingyenesen kérhető az elektronikus útlevél házhoz szállítása
2024. december 31., kedd

Nem hajlandóak túlórázni, tüntetésbe kezdtek a marosvásárhelyi börtön alkalmazottai

A marosvásárhelyi börtön mintegy 50 alkalmazottja tüntetett kedd reggel az intézmény előtt, a túlórázás ellen tiltakozva.

Nem hajlandóak túlórázni, tüntetésbe kezdtek a marosvásárhelyi börtön alkalmazottai
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!