
Fotó: Antal Lóránt sajtóirodája
Március 31-ig válthatnak áramszolgáltatót a lakóssági fogyasztók. Rengeteg félreértés van ennek kapcsán, Antal Lóránt Hargita megyei szenátort, az RMDSZ szenátusi frakciójának energiaügyi és altalajkincsekért felelős szakbizottsági elnökét kérdeztük.
2021. január 08., 13:282021. január 08., 13:28
– Január 1-jétől liberalizálták a villamosenergia-piacot. Pontosan mit jelent ez?
– Azért, hogy az emberek pontosan értsék, mi is történt valójában, picit vissza kell menni az időben, hiszen először a villamos áram piacát 2018-ban liberalizálták. 2018 év végén viszont – az ominózus 114-es sürgősségi kormányrendelet révén – újra visszaállították a szabályozott piaci árak rendszerét, ami azt jelentette, hogy a szolgáltatók nem a szabadpiaci árak, hanem az ANRE (energiaügyi szabályozó hatóság) által szabályozott áron adhatták el a villamos áramot.
– Többet kell majd fizetni?
– Normális körülmények között, ahol nagy a kínálat és a kereslet, ott a szabadpiaci környezet azt diktálná, hogy olcsóbbá váljon a villamos áram is. A földgáz esetében, amit 2020. július 1-től liberalizáltak, bebizonyosodott, hogy olcsóbb lett a földgáz, mint a liberalizálást megelőző periódusban. De ez a villamos áram esetében, a sok elavult áramtermelő technológia miatt nem feltétlenül fog olcsóbb áramot jelenteni.
– Ha egyelőre nem szeretnénk szolgáltatót váltani, maradhatunk-e a réginél?
– Igen, de aki nem köt új szerződést, többet fog fizetni az áramért, mivel a szolgáltató nem szabadpiaci áron számláz neki, hanem az univerzális általános szolgáltatási áron, ami valószínűleg 10–20 százalékkal magasabb lesz. Mindez arra a hatmillió érdekeltre vonatkozik, akik még a szabályozott piaci áron kötötték meg a szerződéseiket, és nem azokra a fogyasztókra, akik már szabadpiaci áron vásárolnak.
– Emelhet-e árat úgy a szolgáltató, hogy nem értesít?
– Normális körülmények között nem. A villamosenergia-ellátónak kötelessége megfelelően értesíteni a háztartási fogyasztót a szerződés bármely részének módosításáról és kiegészítéséről harminc nappal az említett változtatások érvénybe lépése előtt. Jelen pillanatban a nyolcmillió romániai villamos áram-fogyasztó közül kétmillió már szabadpiaci áron vásárolja a villamos áramot, rájuk nem érvényesek a mostani szabályozások és határidő-módosítások. A többi fogyasztónak jogában áll szabadpiaci árra váltani.
– Milyen szolgáltatók közül választhatunk? Hogyan hozzuk meg a döntést?
– Azt kell tudni, hogy a jelenlegi törvények értelmében hat úgynevezett végszolgáltató van, akiket az ANRE jelölt ki. A fogyasztók az ANRE honlapján találnak egy árösszehasonlító alkalmazást, amelynek segítségével kiválaszthatják a legkedvezőbb ajánlatot. Ez a hat vállalkozás azért fontos, mert valójában ezek a legnagyobbak Romániában, ezek képesek az univerzális általános szolgáltatást biztosítani.
– Későn tudtuk meg, hogy ez a váltás megtörténik. Ki a felelős ezért?
– A törvény értelmében az ANRE hatáskörébe tartozik a fogyasztók megfelelő értesítése. Én úgy gondolom, hogy ez elmaradt, és emiatt alakult ki az a helyzet, amiben most vagyunk. A január 31-ei határidőt eleve meghosszabították március 31-ig. Most
Ebben az esetben is a mi kötelességünk a fogyasztók érdekeit szem előtt tartani.
(X – Fizetett hirdetés)
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.