
Fotó: Antal Lóránt sajtóirodája
Március 31-ig válthatnak áramszolgáltatót a lakóssági fogyasztók. Rengeteg félreértés van ennek kapcsán, Antal Lóránt Hargita megyei szenátort, az RMDSZ szenátusi frakciójának energiaügyi és altalajkincsekért felelős szakbizottsági elnökét kérdeztük.
2021. január 08., 13:282021. január 08., 13:28
– Január 1-jétől liberalizálták a villamosenergia-piacot. Pontosan mit jelent ez?
– Azért, hogy az emberek pontosan értsék, mi is történt valójában, picit vissza kell menni az időben, hiszen először a villamos áram piacát 2018-ban liberalizálták. 2018 év végén viszont – az ominózus 114-es sürgősségi kormányrendelet révén – újra visszaállították a szabályozott piaci árak rendszerét, ami azt jelentette, hogy a szolgáltatók nem a szabadpiaci árak, hanem az ANRE (energiaügyi szabályozó hatóság) által szabályozott áron adhatták el a villamos áramot.
– Többet kell majd fizetni?
– Normális körülmények között, ahol nagy a kínálat és a kereslet, ott a szabadpiaci környezet azt diktálná, hogy olcsóbbá váljon a villamos áram is. A földgáz esetében, amit 2020. július 1-től liberalizáltak, bebizonyosodott, hogy olcsóbb lett a földgáz, mint a liberalizálást megelőző periódusban. De ez a villamos áram esetében, a sok elavult áramtermelő technológia miatt nem feltétlenül fog olcsóbb áramot jelenteni.
– Ha egyelőre nem szeretnénk szolgáltatót váltani, maradhatunk-e a réginél?
– Igen, de aki nem köt új szerződést, többet fog fizetni az áramért, mivel a szolgáltató nem szabadpiaci áron számláz neki, hanem az univerzális általános szolgáltatási áron, ami valószínűleg 10–20 százalékkal magasabb lesz. Mindez arra a hatmillió érdekeltre vonatkozik, akik még a szabályozott piaci áron kötötték meg a szerződéseiket, és nem azokra a fogyasztókra, akik már szabadpiaci áron vásárolnak.
– Emelhet-e árat úgy a szolgáltató, hogy nem értesít?
– Normális körülmények között nem. A villamosenergia-ellátónak kötelessége megfelelően értesíteni a háztartási fogyasztót a szerződés bármely részének módosításáról és kiegészítéséről harminc nappal az említett változtatások érvénybe lépése előtt. Jelen pillanatban a nyolcmillió romániai villamos áram-fogyasztó közül kétmillió már szabadpiaci áron vásárolja a villamos áramot, rájuk nem érvényesek a mostani szabályozások és határidő-módosítások. A többi fogyasztónak jogában áll szabadpiaci árra váltani.
– Milyen szolgáltatók közül választhatunk? Hogyan hozzuk meg a döntést?
– Azt kell tudni, hogy a jelenlegi törvények értelmében hat úgynevezett végszolgáltató van, akiket az ANRE jelölt ki. A fogyasztók az ANRE honlapján találnak egy árösszehasonlító alkalmazást, amelynek segítségével kiválaszthatják a legkedvezőbb ajánlatot. Ez a hat vállalkozás azért fontos, mert valójában ezek a legnagyobbak Romániában, ezek képesek az univerzális általános szolgáltatást biztosítani.
– Későn tudtuk meg, hogy ez a váltás megtörténik. Ki a felelős ezért?
– A törvény értelmében az ANRE hatáskörébe tartozik a fogyasztók megfelelő értesítése. Én úgy gondolom, hogy ez elmaradt, és emiatt alakult ki az a helyzet, amiben most vagyunk. A január 31-ei határidőt eleve meghosszabították március 31-ig. Most
Ebben az esetben is a mi kötelességünk a fogyasztók érdekeit szem előtt tartani.
(X – Fizetett hirdetés)
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.