
Bonyolult, mégis van rá magyarázat. A kontakt kontaktjára nem vonatkozik az elkülönítés. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A koronavírusos esetszámok növekedésével számos gyakorlati kérdés is felmerül, ilyen például az, hogy pontosan kikre vonatkozik az otthoni elkülönítés? Ha egy gyerek számít kontaktszemélynek, mert a tanintézményben kapcsolatba került egy igazolt fertőzöttel, akkor a gyerek családjának is karanténba kell vonulnia? A Hargita megyei közegészségügyi igazgatóság vezetőjétől, Tar Gyöngyitől kaptunk választ kérdéseinkre.
2020. október 11., 21:552020. október 11., 21:55
Az Országos Egészségügyi Intézet (INSP) a COVID-19-cel kapcsolatos esetmeghatározásai szerint direkt kontaktnak minősül a koronavírusos beteggel egy háztartásban élő személy, valamint az az illető, aki közvetlen fizikai kapcsolatban állt egy koronavírusos személlyel, illetve az, aki közvetlenül érintkezett egy fertőzött váladékaival – például köhögés révén, vagy kesztyű nélkül megérintette a zsebkendőjét.
Egyre több iskolai osztályt vagy óvodai csoportot függesztenek fel országszerte két hétre a koronavírusos megbetegedések miatt. Joggal merül fel a kérdés a szülőkben: ilyenkor a kontaktszemély –
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője kifejtette:
„Felnőtteknél a kontaktok kontaktjait nem különítjük el, de egyértelmű, hogy ha gyerekről van szó, egy felnőtt vele kell legyen, és ez a felnőtt kapja a beteglapot. Tőlünk (megyei egészségügyi igazgatóság – szerk. megj.) kap erről igazolást, hogy a háziorvosnak legyen jogi alapja, hogy megadja a betegszabadságot. Ha nyugdíjasról van szó, akkor nincs ilyen gond” – tájékoztatott az eljárás részleteiről Tar Gyöngyi.
Ha a kontaktszemély el is kapta a fertőzöttől a vírust, még 1-3 napon belül nem választ ki annyi vírust, hogy megfertőzze szüleit, testvéreit, ezért kellene a testvéreitől is elkülöníteni, hogy ne alakuljon ki egy családi góc ebből – tette hozzá. Az ajánlás szerint meg kellene oldani úgy, hogy a másik szülő a gyerekekkel külön legyen, és akkor járhat iskolába a többi gyerek.
Kisgyerekkel ez abszurdnak tűnik, és elég bonyolult, de ha az ember nagyon akarja, akkor kis lakásban is megoldhatja, csak nehezebb és kisebb a biztonsági fok, de megoldható” – véli Tar Gyöngyi, hozzátéve, hogy
„Szabály szerint tehát mehet iskolába a testvér, mert a kontakt kontaktjára nem vonatkozik az elkülönítés, ezért ajánlott, hogy különüljenek egymástól, és akkor nyugodtan járhatnak iskolába a testvérek. Ha nem tudnak, mert nagyon össze vannak zárva, akkor természetesen nem ajánlott, mert ha megbetegszik az egyik testvér, akkor a másik is ki van téve a fertőzésnek” – összegezte kérésünkre Tar Gyöngyi.
A Richter-skála szerint 3,9-es erősségű földrengés történt vasárnap 17 óra 16 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Az üzemanyag-drágulás hatásait enyhítő intézkedések haladéktalan elfogadására szólította fel a miniszterelnököt és a pénzügyminisztert vasárnap Sorin Grindeanu.
Négy megyében másodfokú (narancssárga jelzésű), 12 megye folyóvizeire elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Lassan elhagyja térségünket a hétvégi lehűlést okozó mediterrán ciklon, hétfőig azonban még marad a csapadékos időjárás: az ország nagy részén eső, a hegyvidéken pedig havazás várható. Ezt követően javulásnak indul az időjárás.
Krisztus, a béke királya, ma is azt kiáltja keresztjéről: tegyétek le a fegyvert, emlékezzetek, hogy testvérek vagytok – mondta XIV. Leó pápa a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi misén, amellyel megnyitotta a húsvéti nagyhetet.
Jelentős mennyiségű csapadék várható, a hegyekben pedig több centiméternyi hó fog esni, ugyanakkor több folyó is megáradhat a hétfőn délutánig érvényes riasztás szerint – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Hét ember sérült meg egy közlekedési balesetben szombaton késő este a Kolozs megyei Aranyosegerbegyen (Viișoara).
Beregszászon, Ungváron és Csíkszeredában vennék át legtöbben a szavazási levélcsomagjukat, a három külképviseleten több mint 27 ezren vennék át a levélszavazáshoz szükséges dokumentumokat – derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap sárga jelzésű riasztást adott ki jelentős mennyiségű csapadék, a hegyekben pedig havazás miatt, amely hétfő reggelig az ország közel felét – Hargita és Kovászna megyét is – érinti.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületnek (KCSSKE) 36. alkalommal is sikerült megszervezni a Csoma-napokat Kovásznán. Az idei tematika a magyarság szimbólumai voltak.
szóljon hozzá!