
Fotó: Milvus Csoport
Több száz, a marosvásárhelyi Víkendtelep csónakázó részén maradt halat mentettek meg a megyei vadász-horgász egyesület tagjai, valamint a Milvus Csoport szakemberei kedden. A halak nem tudtak visszaúszni a Marosba a zsiliprendszer miatt, így miután a csónakázó vízét leengedték, a sekély vízben ragadtak.
2018. november 14., 19:542018. november 14., 19:54
2018. november 14., 21:522018. november 14., 21:52
Halmentő akciót szervezett a marosvásárhelyi Víkendtelepen a horgászegyesület, ehhez csatlakozott a Milvus Csoport néhány biológusa is. Minden évben a csónakázó medencét a gáton levő zsilipek felnyitásával töltik fel a Maros vizével, és így sok halfaj bekerül a Víkendtelepet körülölelő vízbe.
Ősszel már nem a zsilipek megnyitásával, hanem a szűrökkel ellátott víztároló rendszeren keresztül engedik le a medence vizét, így a halak bennragadnak a csónakázóban. Előző években
illetve egy részük az első fagyok után elpusztult.
Fotó: Milvus Csoport
Mint Cernea Alexandrutól, a Maros megyei vadász-horgász egyesület képviselőjétől megtudtuk, már előző években is tervezték, hogy átmentik a halakat a Marosba, de erre csak idén került sor első alkalommal. Tulajdonképpen csapatostól odamentek a csónakázóba, s a sekély vízből kiemelték a halakat, majd vízzel teli vedrekbe, edényekbe tették, utána pedig szabadon engedték őket a Marosban.
Megtudtuk, hogy legalább félezer kilogrammnyi halat mentettek meg, különböző fajtából. Cernea Alexandru azt is elmondta, hogy volt legalább kéttucatnyi 2–3 kilogrammos ponty, de
s azonkívül sok olyan példányt, ami egy horgásznak nagy örömet szerzett volna, ha horogra akad.
– összegzett az egyesület vezetője.
Fotó: Milvus Csoport
A Milvus Csoport biológusa, Nagy András Attila kérdésünkre elmondta, hogy nagyon sok halfajtát sikerült megmenteni, volt közülük védett faj is, mint például a bali, de volt nagyon sok szélhajtó küsz is. A biológus elmondta,
Nagy András Attila szerint fontos lenne, hogy a Víkendtelep vezetősége a következőkben a csónakázó kiürítésekor egyeztessen a vízügyi igazgatósággal, s a zsilipek megnyitásával engedjék le a medencében levő vizet is, így elkerülve, hogy a halak a csónakázóban ragadjanak. Amennyiben ezt nem tudják vagy nem akarják megtenni, a Milvus szakemberei a horgászegyesület tagjaival közösen jövőre is mentőakciót kezdeményeznek.
A földön 300 millió keresztény szenved állami elnyomásban vagy terrorszervezetek támadásaitól. Az erdélyi örmény gyökerekkel büszkélkedő Azbej Tristánnal, a Hungary Helps program megvalósításáért felelős államtitkárral Kézdivásárhelyen beszélgettünk.
A parajdi sóbánya katasztrófájáról, a távolsági buszjáratok működtetésének újragondolásáról, a megyei hulladékgazdálkodásról esett szó többek között a Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnökével való év végi beszélgetésen.
Még karácsony előtt átadják a forgalomnak a moldvai (A7-es) autópálya Focșani és Adjud közötti szakaszát – jelentette be a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Országszerte több mint 7 millió lej értékben rótt ki bírságot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a december 15. és 19. között végzett ellenőrzések nyomán.
Idén csaknem 3,6 millió peres ügyet tárgyaltak a romániai bíróságok, miközben a bírói álláshelyek közel 20 százaléka nincs betöltve – közölte pénteken a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM).
Pénzügyi bizonytalanságok és kormányzati megszorítások jellemezték Csíkszereda 2025-ös esztendejét, amelyet Korodi Attila polgármester az év utolsó rendes havi tanácsülésén értékelt pénteken.
Ünnepélyes díjátadón ismerte el Hargita megye tanácsa a megye három tűzoltóját és két kiváló sportolóját. Az ülés alatt költségvetésről, európai uniós projektekről és útépítésről is tárgyaltak a megye önkormányzati képviselői.
Évente 859 barnamedve kilövését tennék lehetővé Romániában az RMDSZ törvénytervezete. Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes sepsiszentgyörgyi látogatásán beszélt a medvekilövési kvóta megduplázását célzó javaslat részleteiről.
Jótékonysági futással és kosárlabdameccsel gyűjt adományokat az eltérő fejlődésű gyermekekért a Gyulafehérvári Caritas december 20–23. között Marosvásárhelyen és környékén. Futással vagy akár kerékpározással is csatlakozhat bárki az akcióhoz.
Cantus figuratus címmel tart előadóestet Laczkó Vass Róbert kolozsvári színművész Székely Norbert zongoraművész közreműködésével advent utolsó vasárnapján, december 21-én 18 órától a marosvásárhelyi Gecse utcai református templomban.
1 hozzászólás