Fotó: Veres Nándor
Enyhén nőtt tavaly a parajdi sóbánya látogatóinak száma, noha a turistaidény elején vízszivárgás miatt egy hónapig zárva volt a létesítmény.
2025. január 09., 13:492025. január 09., 13:49
2025. január 09., 16:342025. január 09., 16:34
A bányavállalat igazgatója, Sebestyén József az Agerpres hírügynökségnek csütörtökön elmondta, hogy
Az igazgató elfogadhatónak nevezte a tavalyi turisztikai évet, tekintve, hogy május 15. és június 15. között vízszivárgás miatt zárva tartott a bánya.
A legkritikusabb szakaszon csőbe vezették a Korond-patakot, hogy megakadályozzák a parajdi sóbányába való beömlését, de ez csak egy azonnali, sürgősségi megoldás. A patak kimosta a sós talajt, így jutott be a bányába.
Az előző évekhez hasonlóan 2024-ben is júliusban és augusztusban, illetve az iskolai szünidők alatt volt a legtöbb látogatójuk, ilyenkor naponta négy-öt ezer személyt is fogadott a létesítmény. A turisták zöme romániai és körülbelül 50 százalékuk kezelésre jár a bányába, ami azt jelenti, hogy hozzávetőlegesen egy hétig naponta több órát lent töltenek.
Meghatározatlan időre bezárták a parajdi sóbányát, ahol nagyjából egy hónapja újból problémákat okoz a komplexumba betörő víz.
Erre az évre a látogatószám 5 százalékkal való növelését tűzte ki célul a bánya vezetősége, az igazgató szerint azonban ezt nem fogják tudni elérni, ha csökken a vakációs utalványok értéke.
– tette hozzá.
A hétvégére már több parajdi panzió is telt házat jelentett, a sóbánya kinyitásának hírére éledezni kezdett az idegenforgalom a sóvidéki üdülőtelepülésen. A bánya kényszerbezárása miatti kiesést a nyári szezon valószínűleg már nem fogja visszahozni.
A látogatók számára 120 méter mélyen kialakított csarnokban játszótér, kalandpark és mozi is található, de pingpongasztalokat is elhelyeztek. Emellett egy ökumenikus kápolnát és a sóbánya történetét bemutató múzeumot is kialakítottak, illetve kávézó és étterem is várja a látogatókat a sóbányában.
Veszélyezteti a forgalmat a 13A jelzésű országúton, Csíkszereda közelében egy hetek óta rendszeresen felbukkanó szarvasünő. A szelíd állaton GPS nyomkövető is van, mint kiderült, magánszemély neveli, csakhogy folyton átszökik a kerítésen.
Jól nézzük meg az Országos Meteorológiai Igazgatóság a szerdai, legmagasabb hőmérsékleti értékeket összesítő hőtérképét, hiszen ilyet sem látunk túl gyakran januárban.
Csökkenő tendenciát mutat a Kézdivásárhelyen született csecsemők száma az elmúlt évek adataiban, de haláleset és házasságkötés is kevesebb történt tavaly, mint az előző esztendőkben. Baróton is hasonló a helyzet.
Két Maros megyei kiskorú is valótlan veszélyhelyzet miatt tárcsázta a 112-es segélyhívó számot, a játékot pénzbírsággal „jutalamzták” – olvasható a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményében.
Az országban biztosított lakásokban a legtöbb kárt okozó kockázatok top 5-ös listáján továbbra is a tűz áll az első helyen – derül ki az UNSAR tagjai körében végzett elemzésből.
Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön idén is fűtőanyagként használják, Székelyudvarhelyen komposztálják az elszáradt fenyőket a köztisztasági vállalatok. A kidobott karácsonyfák azonban csak akkor hasznosíthatók, ha nem marad rajtuk dísz.
Két autó ütközött össze Segesvár közelében szerda este, négyen megsérültek – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
A koalíciós pártok vezetői szerda este megállapodtak abban, hogy az elnökválasztás első fordulóját május 4-én, a második fordulóját május 18-án tartják.
Romániát nem érinti az ukrán gáztranzit leállása, mivel a gázszükségletét saját termeléséből fedezi – nyilatkozta szerdán az Agerpresnek Sebastian Burduja.
A cégek és más jogi személyek helyi adóinak alig több mint 50 százaléka folyt be a gyergyószentmiklósi városkasszába 2024-ben. Idén őket is nagyobb kedvezmény ösztönzi őket a fizetésre. A magánszemélyek adózási hajlandósága azonban jónak mondható.
szóljon hozzá!