
Fotó: Veres Nándor
Enyhén nőtt tavaly a parajdi sóbánya látogatóinak száma, noha a turistaidény elején vízszivárgás miatt egy hónapig zárva volt a létesítmény.
2025. január 09., 13:492025. január 09., 13:49
2025. január 09., 16:342025. január 09., 16:34
A bányavállalat igazgatója, Sebestyén József az Agerpres hírügynökségnek csütörtökön elmondta, hogy
Az igazgató elfogadhatónak nevezte a tavalyi turisztikai évet, tekintve, hogy május 15. és június 15. között vízszivárgás miatt zárva tartott a bánya.

A legkritikusabb szakaszon csőbe vezették a Korond-patakot, hogy megakadályozzák a parajdi sóbányába való beömlését, de ez csak egy azonnali, sürgősségi megoldás. A patak kimosta a sós talajt, így jutott be a bányába.
Az előző évekhez hasonlóan 2024-ben is júliusban és augusztusban, illetve az iskolai szünidők alatt volt a legtöbb látogatójuk, ilyenkor naponta négy-öt ezer személyt is fogadott a létesítmény. A turisták zöme romániai és körülbelül 50 százalékuk kezelésre jár a bányába, ami azt jelenti, hogy hozzávetőlegesen egy hétig naponta több órát lent töltenek.

Meghatározatlan időre bezárták a parajdi sóbányát, ahol nagyjából egy hónapja újból problémákat okoz a komplexumba betörő víz.
Erre az évre a látogatószám 5 százalékkal való növelését tűzte ki célul a bánya vezetősége, az igazgató szerint azonban ezt nem fogják tudni elérni, ha csökken a vakációs utalványok értéke.
– tette hozzá.

A hétvégére már több parajdi panzió is telt házat jelentett, a sóbánya kinyitásának hírére éledezni kezdett az idegenforgalom a sóvidéki üdülőtelepülésen. A bánya kényszerbezárása miatti kiesést a nyári szezon valószínűleg már nem fogja visszahozni.
A látogatók számára 120 méter mélyen kialakított csarnokban játszótér, kalandpark és mozi is található, de pingpongasztalokat is elhelyeztek. Emellett egy ökumenikus kápolnát és a sóbánya történetét bemutató múzeumot is kialakítottak, illetve kávézó és étterem is várja a látogatókat a sóbányában.
A marosvásárhelyi ítélőtábla szerdán elutasította a drogkereskedelemmel gyanúsított Cristian Pomohaci fellebbezését, így a volt ortodox pap és népdalénekes előzetes letartóztatásban marad.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök szerdán közölte, hogy a román állampolgárság megszerzésekor minden kapcsolata megszűnt az ukrán hatóságokkal, és évekkel ezelőtt, önként lemondott az ukrán állampolgárságról.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.
Lezárult az előkészítő szakasz, így elkezdődhet a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál történt tragédia nyomán indult büntetőper elsőfokú tárgyalása. Noha voltak problémák a nyomozati anyaggal, ez nem változtatott a helyzeten.
Az emberek kormányt akarnak, nem érdeklik őket a politikusok választási vitái – jelentette ki szerdán Nicușor Dan.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes szerdán bejelentette, kezdeményezni fogja az Európai Bizottságnál (EB), hogy vegyék le a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról és helyezzék át egy másik listára.
A Hargita megyei tűzoltók összesen 18 sürgősségi esethez vonultak ki a hét első két napján, miközben 16 Ro-Alert figyelmeztetést is kiadtak a településeken megjelenő medvék miatt.
Két órára felfüggesztik tevékenységüket csütörtökön az ország igazságügyi orvosszakértői és a törvényszéki orvostani szolgálatok munkatársai. A tiltakozó akcióhoz a Hargita Megyei Törvényszéki Orvostani Szolgálat is csatlakozik.
A képviselőház szerdai ülésén döntő házként elfogadta az alapélelmiszerek árréskorlátozását december 31-éig meghosszabbító jogszabálytervezetet.
A TAROM légitársaság adóssága megközelíti a 930 millió lejt és 105 millió lejjel meghaladja a teljes vagyonát, a tavalyi évet pedig 186 millió lejes veszteséggel zárta.
szóljon hozzá!