
Fotó: Boda L. Gergely
Szinte félévig tartó huzavona és tárgyalások eredményeként június elsején érvénybe lépett az új egészségügyi keretszerződés. A vasárnaptól hatályos kormányhatározat tartalmazza a biztosítással rendelkező személyek számára kidolgozott egészségügyi alapcsomag leírását is, illetve a minimális csomagot a biztosítással nem rendelkező állampolgárok számára. Az egészségügyi reform hozta változásokat olvasóinknak Vass Levente egészségpolitikai szakember elemzi.
2014. június 04., 09:582014. június 04., 09:58
2014. június 04., 10:172014. június 04., 10:17
Vass Levente nem tartja rossznak a változások néhány mozzanatát, de véleménye szerint nem egy átütő és nem az egészségügyet alapjában megreformáló csomagról van szó.
Az alapcsomag kidolgozásánál a megelőzés fontos szerepet játszott: 40 éves korig a krónikus betegségekben nem szenvedő állampolgároknak is háromévente, 40 éves kortól pedig évente általános kivizsgálásra kell jelentkezniük a háziorvosuknál, és a különböző kockázati tényezőkkel számon tartott pácienseknek ezt sűrűbben meg kell tenniük. Vass Levente szerint jó és hasznos a keretszerződés prevencióra vonatkozó része, hiszen az ezentúl anyagilag is motivált háziorvosok a rendszeres vizsgálatoknak köszönhetően hamarabb és hatékonyabban ismerik fel pácienseik betegségeit.
Az alapcsomagban leírtak értelmében a várandós nőknek ezentúl a HIV-teszten kívül ingyenesen elvégzik a B és C típusú hepatitis tesztet is. Az alapellátás részévé válik a szív- és érrendszeri, krónikus légúti, valamint veseelégtelenségi és cukorbetegségben szenvedő páciensek rendszeres konzultációja, ezenkívül térítésmentessé válik az autista gyerekek kezelése.
Kevesebb kórházi beutalás
A járóbeteg-rendelésnél egy sor olyan kivizsgálás került az alapcsomagba, amelyekért eddig befektették a kórházba a pácienseket. Ez az intézkedés Vass Levente urológus szerint helyénvaló döntés az egészségügyi menedzsment szempontjából, hiszen ez indirekt módon a kórházi ágyak, illetve a kórházak számának csökkenéséhez vezet, mindez pedig összhangban van azzal az európai uniós trenddel, amely a kórházak finanszírozására szánt pénzösszegek csökkentését, illetve az alap- és járóbeteg-ellátásra fordított pénzösszegek növelését célozza. Nem elhanyagolandó szempont továbbá az sem, hogy az ily módon felszabaduló pénzforrások egy részét gyógyszerfejlesztésre fordítják. Azonban Vass Levente szerint ennek az intézkedésnek azok a vidékről vagy más városokból érkező betegek látják majd kárát, akik olyan diagnózissal érkeznek, melyek az új törvénykezés értelmében már nem igényelnek kórházi ellátást, azonban a kivizsgálásuk esetleg több napot is igénybe vesz.
„A keretszerződés tartalmaz még néhány említésre méltó kezdeményezést, az egyik a fogorvosi ellátás finanszírozása, de hogy mindez milyen formában lesz gyakorlatba ültetve, az még várat magára” – fejtette ki az államtitkári posztra nevesített szakember. Jó hír ezenkívül a háziorvosoknak, hogy az új keretszerződés megszünteti a biztosító által térített rendelések számának eddigi korlátozását, de megváltozott az ártámogatott gyógyszerek listája is.
Kétmillió embernek nincs biztosítása
Romániában mintegy kétmillió embernek nincs egészségügyi biztosítása, számukra az egészségügyi tárca egy un. minimális csomagot állított össze, mely tartalmazza a térítésmentes szülés levezetését, a sürgősségi ellátást (fogászatot is beleértve) és a járványos fertőzési veszéllyel járó betegségek kórházi kezelését. „Nem lehet azt mondani, hogy Romániában bevezették az alap- és a minimális egészségügyi csomagot. Hiszen egyrészt nagyon kevés olyan betegséget határoztak meg, amely a két csomagban eltérő lenne, másrészt semmilyen érdemi különbség nem észlelhető a minimális csomag bevezetésével, mert kimondatlanul ugyan, de ezek az orvosi szolgáltatások eddig is jártak a biztosítással nem rendelkező személyeknek” – magyarázta Vass Levente, aki azon a véleményen van, hogy ezen egészségügyi csomagok bevezetésével a betegek semmilyen változást nem észlelnek majd.
Kigyúlt egy családi ház és egy melléképület a Maros megyei Göcsön. Hivatásos és önkéntes túzoltók is dolgoznak az oltáson.
Esővel indult, de fergeteges koncertekkel folytatódott a Vibe Fesztivál pénteki napja. A sár sem tántorította el a bulizókat, a ValMar, T. Danny, Dzsúdló, a Döndi Duó és Inna koncertjeire ezrek voltak kíváncsiak a Maros-parti fesztiválon.
Tűz ütött ki szombaton délután egy melléképületben a Maros megyei Füleházán. Szerencsére senki nem sérült meg.
Közlekedési baleset történt Szovátán, ahol egy személygépkocsi és egy motorkerékpár ütközött össze.
Tűz ütött ki csütörtökön egy mésszel megrakott teherautó motorterében Segesváron, az E60-as úton. A helyszínre a tűzoltók vonultak ki, hogy megakadályozzák a lángok továbbterjedését.
A marosludasi tűzoltó-egység katonai tűzoltóit egy kigyulladt kisteherautóhoz riasztották az A3-as autópályára szerda délután. A tűzeset a sztráda Marosvásárhely–Kolozsvár menetirányában történt.
Néhány nap múlva megnyitja kapuit Erdély egyik legnagyobb könnyűzenei fesztiválja, a VIBE. A július 2–5. között zajló rendezvény idén is nemzetközi sztárokkal, hazai kedvencekkel, új helyszínekkel és több kényelmi fejlesztéssel várja a látogatókat.
A csütörtökön kezdődő VIBE Fesztivál ideje alatt megerősített rendőri és csendőri jelenlétre kell számítani Marosvásárhelyen és a fesztivál helyszínén. A hatóságok célja, hogy a négynapos rendezvény rendben és biztonságban teljen.
Több mint egy tucat helyszínen avatkoztak be a Maros megyei tűzoltók a keddi vihar után. A kidőlt fák autókat, tömbházakat és egy étterem teraszát is megrongálták, több településen pedig pincéket és alagsorokat öntött el a víz.
Megtalálták a tűzoltók annak a személynek a holttestét, akit kedd délután kezdtek el keresni a Maros folyóban Lekencénél.
szóljon hozzá!