Fotó: Boda L. Gergely
Kirándulnak, érdekes helyekre látogatnak el és különféle iskolán kívüli tevékenységekbe kóstolnak bele a következő héten a diákok az Iskola másként rendezvény keretében Marosszéken is. Az élménydús hetet sok szervezés, papírmunka és biztonsági óvintézkedés előzi meg, ennek ellenére a diákok és a tanárok is türelmetlenül várják az alternatív rendezvényt.
2014. április 02., 17:272014. április 02., 17:27
2014. április 02., 18:212014. április 02., 18:21
Az április 7-11. között zajló rendezvény célja kimozdítani a diákokat és a pedagógusokat a tantermekből, hiszen tanulni nem csak az iskolapadban lehet. Az óvodásoktól egészen a tizenkettedikesekig minden diák kiléphet a megszokott rutinból, így egy sokkal aktívabb iskolai hétben lehet részük. Ezen a héten nem tartják meg az órarendbe beütemezett órákat, ezt egy speciális időbeosztás váltja fel.
A magyar elemi osztályokért felelős tanfelügyelőtől, Fejes Rékától megtudtuk az iskolák teljes szabadságot kaptak a szervezésben, a programjaikat pedig a tanfelügyelőség illetékese összesítette. A tanintézetek készülhettek például kulturális programokkal, sporttevékenységekkel, műhelyfoglalkozásokkal, vetélkedőkkel, társadalmi projektekkel, kerekasztal-beszélgetésekkel, és más hasonló nevelő jellegű tevékenységekkel.
Már februárban elkezdték a szervezést a pedagógusok – tudtuk meg Dóczy Melinda tanítónőtől. A programot a szülők, tanárok és diákok közös megegyezése alapján állították össze. „A program leszögezése csupán az első lépés volt, ezt rengeteg papírmunka követte. Részletes leírást kellett benyújtani például egy kirándulásról, fel kellett tüntetni a szállásadót, a szállítóvállalatot és így tovább.
A szülők is alá kellett írjanak egy nyilatkozatot, amelyben tudomásul veszik, hogy az adott tevékenységen milyen eszközöket használnak majd a gyermekeik. Vállalnia kell azt is, hogy a gyermeke nem beteg, ha pedig a kiránduláson megbetegszik, hazaszállítja” – tájékoztatott a pedagógus. Bár a szülők vállalnak minden felelősséget, a tanítónő elmondta, bármi történik, őt kérik majd számon. Ilyenkor minden osztály elindul, a múzeumok különösen zsúfoltak, ezért nagyon oda kell figyelniük a pedagógusoknak.
Érdekes tevékenységeken vesznek részt a marosvásárhelyi Szász Albert Sportlíceum negyedikes diákjai is. Dóczy Melinda elmondta, a kisiskolások már december óta kérdezik, hogy mikor kerül majd sor az alternatív hétre. „Történelmi témával kezdjük majd a hetet, lesz filmvetítés, túrázás és színházlátogatás is. Csütörtökön a magyar tagozat kulturális bemutatót tart a román diákoknak és tanároknak, hogy ezáltal is jobban megismerjék szokásainkat, hagyományainkat” – mondta a tanítónő.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
szóljon hozzá!