
A Székely Nemzeti Tanács csütörtökön bűnvádi feljelentést tett a román parlament törvényhozó tanácsának elnöke, Dragoş Iliescu ellen hamisítás miatt. Az SZNT vezetői szerint a jogász meghamisította az Európa Tanácsnak a nemzeti kollektív jogokra vonatkozó javaslatát, és ennek alapján utasította el a szenátus Székelyföld autonómia-statútumát.
2012. október 11., 13:482012. október 11., 13:48
2012. október 11., 14:012012. október 11., 14:01
Románia szenátusa szeptember 25-én vita nélkül elutasította a Székelyföld autonómiájára vonatkozó törvénytervezetet – ismertette a Marosszéki Székely Nemzeti Tanács elnöke, Biró Zsolt –, az SZNT pedig az indoklást elemezve hamis állításokat talált. Az autonómiára vonatkozó törvénytervezet 2005-től a szenátus „asztalán ült”.
„Az SZNT a bukaresti fellebbviteli bíróság mellett működő ügyészségen bűnvádi feljelentést tett Dragoş Iliescu ellen hamisításért. Az ő, hamis indoklást tartalmazó negatív jelentése alapján utasította el vita nélkül a szenátus az autonómia-statútumot. Azt állította, hogy a Románia által is támogatott európai jog kizárja a nemzeti kisebbségek kollektív jogait. Ezzel teljesen megváltoztatta az Európa Tanács 1993. évi 1201-es számú ajánlásának 12. cikkelyét, amely ennek pont az ellenkezőjét szavatolja. Szerintük: egyetlen rendelkezést sem lehet úgy értelmezni, hogy beszűkítse a nemzeti kisebbségek kollektív jogait” – ismertette az SZNT elnöke, Izsák Balázs pénteki marosvásárhelyi sajtótájékoztatóján. Hozzátette, a bűnvádi eljárástól azt várják, hogy egyszer s mindenkorra a romániai hatalom vessen véget a rendszerváltozás óta bevett gyakorlatnak, hogy tudatosan és rosszhiszeműen ferdítenek. „Mivel a szenátus hamis indokon alapuló jelentés alapján hozott döntést, ezért az szerintünk semmis” – mondta Izsák Balázs.
Hol volt Markó és Frunda?
Biró Zsolt felháborodásának adott hangot, hogy Markó Béla és Frunda György RMDSZ-szenátorok szeptember 25-én 10.54-kor még szavaztak a szenátusban, a Székelyföld autonómiastatútumának döntésekor, 11.08-kor azonban már nem tartózkodtak a teremben, Verestóy Attila pedig Svájcban volt üzleti úton – holott mindannyian az Együtt az autonómiáért! jelszó alatt nyertek mandátumot.
Székelyföld autonómiastatútuma mellett az RMDSZ hét szenátora közül (a fent említett három kivételével) négyen szavaztak, valamint a Szociáldemokrata Párt (PSD) egyik szenátora is igennel voksolt, a PSD és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) egy-egy szenátora pedig tartózkodott.
Jóváhagyták a marosvásárhelyi repülőtér kereskedelmi felületeinek bérleti díjait, egyben rögzítve azt is, hogy mely szolgáltatók számára kívánják ezeket bérbe adni.
Tűz ütött ki egy tömbház negyedik emeletén, egy lakás erkélyén Szászrégenben, a Pomilor utcában csütörtök délután.
Újabb drágulás érheti el a marosvásárhelyi autósokat, amennyiben a helyi tanács rábólint a legfrissebb határozattervezetre. A 9,7 százalékos inflációval kiigazított árak mellett nemcsak az óradíjak, hanem a bliccelésért járó pótdíjak is emelkedhetnek.
Új motorkerékpárral gazdagodott a Maros megyei tűzoltóság, amely jelentősen hozzájárul a reagálási gyorsaság növeléséhez.
Válaszút előtt áll a dicsőszentmártoni kórház pszichiátriai osztálya: egy tavalyi botrányos ellenőrzés után a hatóságok a zsúfoltság megszüntetését követelik. Az ágyszám drasztikus csökkentése azonban humanitárius katasztrófával fenyeget.
A milánó-cortinai téli olimpián részt vevő Molnár Anna gyorskorcsolyázó édesanyja szovátai, ezért a fürdőváros polgármesteri hivatalban közös szurkolást szerveznek pénteken, így bátorítva a sportolót.
Szervek és szövetek eltávolítását végezték el vasárnap éjszaka a marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban: egy 52 éves, agyhalott férfi máját, veséit és szaruhártyáit ültethetik át rászoruló betegeknek.
Teljesen elkorhadt gerendát, málló vakolatot találtak Dicsőszentmártonban, amikor megvizsgálták az egykori felekezeti iskola tűzfalát. Az épületben belső felújítás zajlik, de még nem tudják, mi lesz az omlásveszélyes résszel.
Szászrégenben fogták el azt a fiatalembert, akit azzal gyanúsítanak, hogy a Kolozs megyei Magyarlónán különös kegyetlenséggel megölt egy férfit, majd pénzt és ékszert lopva elmenekült az áldozat házából.
Katonai helikopterrel szállították Bukarestből Marosvásárhelyre a szívet, ami ötórás műtét során került be az 51 éves páciens mellkasába. Idén ez már a harmadik szívtranszplantáció Marosvásárhelyen.
szóljon hozzá!