Sok a gyerek, kevés a busz

Országszerte 600 iskolabuszt kapnak a tanintézetek a Fejlesztési Minisztérium jóvoltából, a felmérések szerint azonban legalább ezerre lenne szükség. Maros megyében 42 tanintézet igényelt iskolabuszt, a főtanfelügyelő azonban legfeljebb 15-re lát valós esélyt.

Becze Dalma

2014. március 26., 16:552014. március 26., 16:55

2014. március 26., 17:112014. március 26., 17:11

Több kritériumnak kell megfelelni ahhoz, hogy  egy tanintézet iskolabuszra pályázhasson. A Maros Megyei Tanfelügyelőség honlapján közzétett közleményből kiderül, hogy mi szükséges a pályázáshoz. Először is meg kell jelölni az ingázó diákok pontos számát, és a pontos útvonalat, amelyen a busznak közlekednie kell. Amennyiben az iskola már rendelkezik mikrobusszal, pontosítani kell azt is, hogy kinek a birtokában van. A települések önkormányzatainak bele kell egyezniük abba, hogy vállalják a busz működtetésének költségeit, azaz fizetik az üzemanyagot, a karbantartást, biztosítást, és a gépkocsivezetőt, illetve megszerzik a különböző engedélyeket. Ezek mellet azt is fel kell tüntetniük a pályázóknak, hogy az iskolabusznak köszönhetően milyen költségmegtakarítások várhatók (épületfenntartás, személyzet bére).

A pályázatok elbírálásának időpontját még nem lehet tudni – tájékoztatott Illés Ildikó főtanfelügyelő-helyettes. Tőle tudtuk meg azt is, hogy Maros megyéből összesen 42 tanintézet pályázott iskolabuszra, de korántsem biztos, hogy ennyit kap majd a megye. Ştefan Someşan főtanfelügyelő szerint legalább 25 buszra lenne szükség, de reális esélyeket ő is csak körülbelül 15 gépjárműre lát.

Iskolabuszt szeretne és igényelt is a nyárádszeredai Deák Farkas Általános Iskola is. Nagy Eszter Gizella igazgatótól megtudtuk, a tanintézetnek van már két mikrobusza, de ez sem elég, ugyanis nagyon sok gyereket kell szállítani. „Tulajdonképpen nekünk egy nagyobb buszra lenne szükségünk, mert csak nyomorognak a gyerekek ezeken a kis 16 személyes buszokon. Összesen 120 gyereket hordoz a két kisbusz, ez azt jelenti, hogy egyik kétszer, a másik pedig háromszor fordul. Vannak olyan gyerekek, akik már reggel 7-kor benn vannak az iskolában, míg mások éppen 8-ra érnek be. A helyi önkormányzat is aláírta a nyilatkozatot, miszerint vállalja a busz költségeit, most már csak az elbírálására várunk” – jelentette ki az igazgató.

Egyes helyeken találnak más megoldást a gyerekek szállítására. Mezőmadarason például kevés ingázó van, ők a közszállítást használják. „Van 15 ingázó diákunk, de ők a helyi járattal jönnek, sikerült az önkormányzatokkal időpontot egyeztetni, így nem késnek el az órákról” – mondta az igazgató, Kovács László István.

Nem mindenütt az iskolabusz hiánya a probléma. A nyárádgálfalvi alpolgármestertől, Kutasi Albert Mihálytól megtudtuk, náluk van iskolabusz, jelenleg viszont nincs aki vezesse. Az iskolabusz vezetője ugyanis megbetegedett, és nincs aki helyettesítse, így múlt csütörtök óta nem jár a busz. A szülők összegyűjtik az iskolásokat, és személygépkocsival hozzák be őket. Az alpolgármester elmondta, nem vehetnek fel mást, mert nincs felbontva a sofőr munkaszerződése, de nem is akadna most hirtelen olyan személy, akinek lenne jogosítványa ilyen típusú járműre. Sajnos más önkormányzattól sem tudnak kölcsön kérni sofőrt, mert máshol is személyzethiány van, így arra várnak, hogy  rendbe jöjjön a sofőr.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 19., csütörtök

A marosvásárhelyi repülőtér termináljának kereskedelmi helyei is megtelhetnek élettel

Jóváhagyták a marosvásárhelyi repülőtér kereskedelmi felületeinek bérleti díjait, egyben rögzítve azt is, hogy mely szolgáltatók számára kívánják ezeket bérbe adni.

A marosvásárhelyi repülőtér termináljának kereskedelmi helyei is megtelhetnek élettel
Hirdetés
2026. február 19., csütörtök

Tűz ütött ki egy negyedik emeleti erkélyen

Tűz ütött ki egy tömbház negyedik emeletén, egy lakás erkélyén Szászrégenben, a Pomilor utcában csütörtök délután.

Tűz ütött ki egy negyedik emeleti erkélyen
Tűz ütött ki egy negyedik emeleti erkélyen
2026. február 19., csütörtök

Tűz ütött ki egy negyedik emeleti erkélyen

2026. február 19., csütörtök

Drágulhat a parkolás Marosvásárhelyen: inflációkövető tarifák és módosuló büntetések

Újabb drágulás érheti el a marosvásárhelyi autósokat, amennyiben a helyi tanács rábólint a legfrissebb határozattervezetre. A 9,7 százalékos inflációval kiigazított árak mellett nemcsak az óradíjak, hanem a bliccelésért járó pótdíjak is emelkedhetnek.

Drágulhat a parkolás Marosvásárhelyen: inflációkövető tarifák és módosuló büntetések
2026. február 18., szerda

Új beavatkozó motorral bővült a Maros megyei tűzoltóság eszközparkja

Új motorkerékpárral gazdagodott a Maros megyei tűzoltóság, amely jelentősen hozzájárul a reagálási gyorsaság növeléséhez.

Új beavatkozó motorral bővült a Maros megyei tűzoltóság eszközparkja
Hirdetés
2026. február 17., kedd

Humanitárius katasztrófával fenyeget az ágyszám drasztikus csökkentése

Válaszút előtt áll a dicsőszentmártoni kórház pszichiátriai osztálya: egy tavalyi botrányos ellenőrzés után a hatóságok a zsúfoltság megszüntetését követelik. Az ágyszám drasztikus csökkentése azonban humanitárius katasztrófával fenyeget.

Humanitárius katasztrófával fenyeget az ágyszám drasztikus csökkentése
2026. február 16., hétfő

Szovátán is szurkolnak Molnár Annának

A milánó-cortinai téli olimpián részt vevő Molnár Anna gyorskorcsolyázó édesanyja szovátai, ezért a fürdőváros polgármesteri hivatalban közös szurkolást szerveznek pénteken, így bátorítva a sportolót.

Szovátán is szurkolnak Molnár Annának
Szovátán is szurkolnak Molnár Annának
2026. február 16., hétfő

Szovátán is szurkolnak Molnár Annának

2026. február 16., hétfő

Egy donor életmentő szervei adhatnak új esélyt több betegnek

Szervek és szövetek eltávolítását végezték el vasárnap éjszaka a marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban: egy 52 éves, agyhalott férfi máját, veséit és szaruhártyáit ültethetik át rászoruló betegeknek.

Egy donor életmentő szervei adhatnak új esélyt több betegnek
Hirdetés
2026. február 16., hétfő

Felújítás közben derült ki: omlásveszélyes az egykori felekezeti iskola tűzfala

Teljesen elkorhadt gerendát, málló vakolatot találtak Dicsőszentmártonban, amikor megvizsgálták az egykori felekezeti iskola tűzfalát. Az épületben belső felújítás zajlik, de még nem tudják, mi lesz az omlásveszélyes résszel.

Felújítás közben derült ki: omlásveszélyes az egykori felekezeti iskola tűzfala
2026. február 15., vasárnap

Szászrégenig menekült a különös kegyetlenséggel elkövetett gyilkosság gyanúsítottja

Szászrégenben fogták el azt a fiatalembert, akit azzal gyanúsítanak, hogy a Kolozs megyei Magyarlónán különös kegyetlenséggel megölt egy férfit, majd pénzt és ékszert lopva elmenekült az áldozat házából.

Szászrégenig menekült a különös kegyetlenséggel elkövetett gyilkosság gyanúsítottja
2026. február 15., vasárnap

Helikopterrel szállították a szerveket, ötórás volt a transzplantáció

Katonai helikopterrel szállították Bukarestből Marosvásárhelyre a szívet, ami ötórás műtét során került be az 51 éves páciens mellkasába. Idén ez már a harmadik szívtranszplantáció Marosvásárhelyen.

Helikopterrel szállították a szerveket, ötórás volt a transzplantáció
Hirdetés