Ígéretet kapott az Alpha Transilvana Alapítvány a Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivataltól arra nézve, hogy ezentúl rendszeresen folyósítanak egy bizonyos összeget az alapítvány nappali központjának fenntartásához. A szervezet Kitartás központja pénzügyi támogatás hiányában február végén függesztette fel a tevékenységét, a városvezetők ígérete reményt adott az újraindításhoz, azonban ez egymagában nem elegendő.
2012. március 06., 14:402012. március 06., 14:40
2012. március 06., 17:302012. március 06., 17:30
Ötvenezer lejes előleg és havi 35 ezer lejes anyagi támogatás folyósításáról kaptak ígéretet a Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal részéről az Alpha Transilvana Alapítvány képviselői, akik anyagi finanszírozás hiányában február végén kénytelen voltak felfüggeszteni a fogyatékkal élő gyerekekkel foglalkozó Kitartás elnevezésű központ tevékenységét. Itt 2002 óta logopédusok, pszichológusok, gyógytornászok foglalkoztak naponta, legutóbb 31 súlyosan fogyatékos gyerekkel, 150 gyerek pedig az ambuláns programhoz tartozott, azaz hetente egy-két alkalommal jártak be a központba.
„Egyelőre megkaptuk azt az ígéretet a polgármesteri hivatal részéről, hogy rendszeresen folyósítják az összegeket, erre tanácsi határozat is létezik, illetve egy részét az elmaradt összegeknek is így, havonta leosztva fogják kifizetni” – mondta portálunknak Vargancsik Iringó, a Kitartás központ vezetője. A polgármesteri hivatal összesen 400 ezer lejjel tartozik az alapítványnak az elmúlt három évre visszamenőleg.
Garantálni kell a folyamatosságot
Az egyetlen kérdőjel már csak az maradt, hogy mennyire sikerül ezt az aláírt megállapodást betartani. „Minden ígéretet megkaptunk mind Dorin Florea polgármester, mind Csegzi Sándor alpolgármester részéről, akik többször is hangsúlyozták, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy a kifizetés megtörténjen” – tette hozzá Vargancsik Iringó a polgármesteri hivatal vezetői és az Alpha Transilvana Alapítvány képviselőinek közös sajtótájékoztatóján kedden.
A tevékenységek újraindításához azonban nem elegendőek az ígéretek. Nem tudnak csupán ígéretekkel a súlyosan fogyatékos gyerekek szülei, illetve az alkalmazottak elé állni. A szülők garanciát várnak a folyamatos működése, és arra, hogy három hónap múlva nem fog ugyanígy elakadni az ügy – tette hozzá a központ vezetője.
Fejlesztésre és gondozásra van szükségük
A gyerekeket február végén speciális iskolákba vitték, ahol befogadják ugyan őket, és próbálnak segíteni rajtuk, azonban nincsenek meg a gondozásukhoz és fejlesztésükhöz szükséges feltételek.
„Ezeknek az iskoláknak a célja az oktatás, sok gyerek azonban, aki a központban volt eddig, nem tud alkalmazkodni ehhez a közeghez, nekik elsősorban fejlesztésre van szükségük, gyógytornára, gyógypedagógiára. Mi olyan alapvető készségeket tanítunk nekik, amelyek az életvezetésükhöz szükségesek. A speciális intézményekben hiányzik a gondozó személyzet, nincs meghosszabbított program, amely megengedi a szülőknek, hogy munkavégzés alatt otthagyhassák a gyerekeiket” – részletezte a központ előnyeit Vargancsik Iringó. A szülők éppen ezért hajlandóak visszavinni gyerekeiket az alapítvány központjába, amennyiben ismét elindul a program – tette hozzá.
A Maros Megyei Tanács hozzájárulására is szükség van
Konkrét időpontot még nem tűztek ki az újraindításra, ugyanis azt szeretnék, ha a megyei tanács a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság útján a fenntartás szakmai részét, azaz a gyerekek fejlesztéséhez szükséges program fenntartását biztosítaná. A polgármesteri hivatal a gondozási szolgáltatásokért felel, a fejlesztés része a megyei tanács feladata lenne – mondta Vargancsik Iringó.
„A munka tehát csupán akkor folytatódhatna olyan formában, ahogyan eddig, ha a megyei tanács is részt vállalna, és a gyermekvédelmi igazgatóság megállapítaná azt az összeget, amely a nappali központ gyerekeinek is kijárna. Jelenleg a megyei tanács csak az ambuláns programba járó gyerekek részére fedez egy bizonyos összeget, azaz 40 ezer lejt” – tette hozzá a Kitartás központ vezetője.
Öt helyszínen, ötven zenei előadóval szervezik meg Marosvásárhelyen a városnapokat június 26–29. között. Idén 14 díszpolgári címet osztanak ki, tizenegy ország küldöttsége látogat ide. Kétmillió lejt különít el erre a város helyi forrásokból.
Bő két napos szünet után újraindult a vízszolgáltatás Dicsőszentmártonban. A jó hírt a város polgármestere jelentette be vasárnap este a közösségi oldalán.
Jelentősen csökken a Korond-patak vízének sótartalma az elmúlt időszakban – tájékoztat a Maros megyei vészhelyzeti bizottság, amely arról is beszámolt, hogy kiszedték a Kis-Küküllőből a döglött halakat és halivadékokat mentettek.
A vasárnap esti vízminták eredményei függvényében döntenek a dicsőszentmártoni vízüzem újraindításáról – nyilatkozta a Székelyhonnak vasárnap reggel Sipos Levente, az Aquaserv igazgatója.
Előbb a Korond-patak földfelszíni eltűnése számított a sóvidék leglátványosabb történésének, aztán megjelentek a bányafelszíni lyukak, majd nőttek és nőttek – határon innen és túl szinte mindenkit ez foglalkoztatott.
Továbbra is kritikus a helyzet a parajdi bányakatasztrófa miatt sóval szennyezett Kis-Küküllő vízgyűjtő területén, az illetékes hatóságok sürgősségi intézkedéseket hoznak a lakosság védelme és vízellátása érdekében – közölte pénteken a prefektúra.
Bizonytalan ideig vezetékes víz nélkül maradnak a dicsőszentmártoniak és a környékbeli települések lakói. Pénteken egy újabb település, Küküllőszéplak is központosított segítséget kért. Az illetékesek keresik a megoldásokat.
Felmérhetetlen károkat okozhatott a Kis-Küküllő élővilágában a tömény sós víz – a halpusztulás csak egyike ezeknek. Pénteken hálókat rögzítenek a folyón, amivel felfogják a haltetemeket. Az illetékesek nem tudják, mikor javulhat a helyzet.
Lezárták a víz-bevezetést a Kis-Küküllőből Gyulakutánál, így a vízmű jelenleg csak belső tartalékaiból működik. A következő órákban fokozatosan leáll a vízellátás Dicsőszentmártonban, valamint a környező településeken.
Elpusztult halakat láttak csütörtökön kora délután a Kis-Küküllőben Parajd után, Sóvárad, illetve Szováta környékén.
szóljon hozzá!